ՀՀԿ–ական պատգամավոր. «Չեմ կարծում, որ երկխոսելու համար նույն ժողովրդի մեջ պետք են բանագնացներ կամ դեսպաններ»
Մայիսի 31–ին հրավիրված Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքում Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հայտարարեց, որ նկատի ունենալով ՀԱԿ–ի առաջ քաշած երեք պահանջների կատարման հանգամանքը՝ իրենք արդեն պատրաստ են իշխանության հետ ֆորմալ, այսինքն՝ պատվիրակությունների մակարդակով երկխոսության։
«Առաջիկա օրերին մենք կորոշենք մեր պատվիրակության կազմը, որը բաղկացած կլինի 3–5 հոգուց, և իշխանությանը կներկայացնենք երկխոսության մեր օրակարգը։ Բնականաբար, նույնը պետք է անի նաև իշխանությունը թե՛ պատվիրակություն կազմավորելու, թե՛ սեփական օրակարգը ներկայացնելու առումով»,–ասել էր Լևոն Տեր–Պետրոսյանը։
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը «7օր»–ին տեղեկացրել է, որ իրենց կուսակցության խորհրդում պատվիրակություն կազմելու հարցը չի քննարկվել։
–Չեմ կարծում, որ երկխոսելու համար նույն ժողովրդի մեջ պետք են բանագնացներ կամ դեսպաններ։ Հատկապես որ մեր դիրքորոշումը միշտ եղել է այն, որ անկախ նրանից՝ հասարակության իշխանական, թե ընդդիմադիր հատվածն է, այն այսօրվա իշխանությունն է, և հատկապես նախագահ Սերժ Սարգսյանն այն ընկալում է որպես մեկ հասարակություն, հայ ժողովուրդ,–ընդգծել է Հ. Սահակյանը։
ՀՀԿ–ական պատգամավորն ավելացրել է նաև, որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի երեկվա ելույթում կառուցողականության հատիկ է տեսել նաև այն առումով, որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը ժողովրդին ասել է՝ ի պատիվ իշխանության խոհեմության, նաև ինչ–որ տեղ հանդուրժողականության՝ իրենք տեսան այն, ինչ կատարվեց վերջին ժամանակներում, և կոչ է արել ժողովդրին՝ որպես պետականություն ունեցող ժողովուրդ՝ ամբողջ աշխարհում չկորցնել այդ համբավը, իսկ իշխանությունն ու ընդդիմությունը երկխոսելով գնան առաջ, այլ ոչ թե բռնություններով, ծեծ ու ջարդով, սահմանադրական կարգը խախտելով։
–Բայց եթե նրանց պահանջը միայն արտահերթ խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններն են, ես չեմ կարծում, որ դա կառուցողական դաշտից է։ Սակայն ես Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ելույթը լսելով հասկացա, որ կան միջանկյալ խնդիրներ և քայլեր, որոնց շուրջ ՀԱԿ–ն ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանը փորձում են ավելի պարզ և առարկայական խոսել։ Եթե լինեն իսկապես առողջ, կառուցողական առաջարկներ, իշխանությունը մշտապես ասել է, որ պատրաստ է երկխոսել,–ավելացրել է ՀՀԿ–ական պատգամավորը։

Депутат РПА: «Не думаю, что для диалога между представителями одного и того же народа нужны посланники или послы»
На состоявшемся вчера митинге Армянского национального конгресса лидер АНК  Левон Тер-Петросян заявил, что, учитывая выполнение властями выдвинутых конгрессом трех требований, они готовы к формальному диалогу с ними, то есть к диалогу на уровне делегаций.
«В предстоящие дни  мы определим состав  нашей делегации, которая будет состоять из 3-5 человек, и представим властям нашу повестку дня для диалога. Естественно, то же самое должны сделать власти и  в плане  формирования делегации, и в плане представления собственной повестки дня», - заявил Левон Тер-Петросян.
Депутат парламентской фракции РПА Ованнес Саакян сообщил «7or», что вопрос о создании делегации в совете партии не обсуждался.
«Не думаю, что для проведения диалога между представителями одного и того же народа нужны посланники или послы, особенно, если учитывать нашу позицию: независимо от того, какой это  сегмент общества –властный или оппозиционный – сегодняшние власти, в частности, Серж Саргсян воспринимают его в качестве одного общества, одного общего армянского народа», - подчеркнул он.
Кроме того Саакян отметил, что во вчерашнем выступлении Левона Тер-Петросяна заметил долю конструктивности. Например, по его словам, лидер АНК заявил народу, что благодаря рассудительности властей, а где-то и их толерантности, они стали очевидцами того, что произошло в последнее время. При этом, как отметил Саакян, Тер-Петросян призвал людей, как народ, имеющий государственность, не терять эту репутацию в глазах мирового сообщества, а властей и оппозицию – продвигаться вперед с помощью диалога, а не насилия, погромов, нарушения конституционного порядка.
«Однако если их требованием является лишь проведение внеочередных парламентских и президентских выборов, то не думаю, что это исходит из  конструктивных позиций. Но слушая выступление Левона Тер-Петросяна, я понял, что есть промежуточные проблемы и действия, о которых АНК и Левон Тер-Петросян пытаются говорить более ясно и предметно. Если будут действительно конструктивные предложения, власти готовы идти на диалог, о чем они постоянно заявляли», -добавил Ованнес Саакян.