ՌԴ-ն չի բացառում անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարումը Հայաստանին
Ռուսաստանն ու Հայաստանը ամբողջությամբ իրականացնում են ռազմատեխնիկական համագործակցության ծրագիրը: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցերով դաշնային ծառայության մամուլի քարտուղար Վալերիա Ռեշետնիկովան:
«Ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում Հայաստանը շարունակում է մնալ մեր ավանդական գործընկերներից մեկը: Երկու երկրների միջև նախկինում կնքված պայմանագրերի համաձայն, բոլոր մատակարարումներն իրականացվում են ժամանակին և ամբողջությամբ»,-տեղեկացրել է Ռեշետնիկովան:
Նրա խոսքերով` երկրների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը կշարունակվի հաստատված կարգով: «Ինչ վերաբերում է նոր գործարքներ կնքելու հնարավորությանը, այդ հարցերի մշակումը կիրականացվի ծրագրային կարգով»,-հավելել է Ռեշետնիկովան:
Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցերով դաշնային ծառայությունը չի բացառում ռուսական անօդաչու թռչող սարքերի Հայաստան առաքման հնարավորությունը, նշել է Ռեշետնիկովան:
«Այսօր մենք արտահանման համար առաջարկում ենք մի շարք անօդաչու թռչող սարքեր, մասնավորապես՝ «Օրիոն-է» շարունակական թռիչքով հետախուզական համալիրը: Եթե հայկական կողմից համապատասխան դիմումներ լինեն, մենք պատրաստ ենք դրանք դիտարկել սահմանված կարգով»,-ասել է Ռեշետնիկովան:
«Օրիոնը» երկարատև թռիչքով միջին բարձրության անօդաչու համալիր է`1 տոննա առավելագույն թռիչքային քաշով և 200 կգ օգտակար ծանրաբեռնվածության առավելագույն քաշով:
Ներկայում անօդաչուն արտահանման է առաջարկվում օդային հետախույզի տարբերակով: Միևնույն ժամանակ, համալիրի հարվածային տարբերակը մատակարարվում է Ռուսաստանի զինված ուժերին:

Россия не исключает возможность поставок российских беспилотников
Россия и Армения реализуют программу военно-технического сотрудничества (ВТС) в полном объеме. Об этом ТАСС сообщила пресс-секретарь Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС) России Валерия Решетникова.
«Армения остается одним из наших традиционных партнеров по линии военно-технического сотрудничества. По ранее заключенным между двумя странами контрактам все поставки выполняются в срок и в полном объеме», – проинформировала Решетникова.
По ее словам, ВТС между странами будет продолжаться в установленном порядке. «Что касается возможности заключения новых сделок, то проработка этих вопросов будет вестись в плановом порядке», – добавила Решетникова.
ФСВТС не исключает возможность поставок российских беспилотных летательных аппаратов в Армению, сообщила Решетникова.
«На сегодняшний день мы предлагаем на экспорт ряд беспилотных летательных аппаратов, в частности разведывательный комплекс большой продолжительности полета «Орион-Э». При наличии соответствующих обращений армянской стороны готовы рассмотреть их в установленном порядке», – сообщила Решетникова.
«Орион» – средневысотный беспилотный комплекс большой продолжительности полета, максимальная взлетная масса которого составляет 1 т, а максимальная масса полезной нагрузки – 200 кг.
По данным «Рособоронэкспорта», беспилотник на сегодняшний день предлагается на экспорт в варианте воздушного разведчика. В то же время в российские вооруженные силы комплекс поступает в ударном варианте.