Մրցույթ` Covid-19-ը. ռազմավարություններ. մոդելներ, սիմուլյացիաներ
Երևանի պետական համալսարանի Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի Հետազոտությունների և գործարարության կենտրոն հիմնադրամը հայտարարում է մրցույթ` մոդելավորել համավարակի սփրեդը՝ որպես ռազմավարություն «պարբերական թեստավորման» և այլ արդյունավետ միջոցների կիրառման պայմանով և համեմատել այն ընթացիկ մոդելի հետ, որի դեպքում թեստավորումն ու ինքնամեկուսացումը կիրառվում են ախտանիշների առկայության պարագայում։ Այս մասին հայտնում են հիմնադրամից:
«Անցած տարվա ընթացքում ամբողջ աշխարհն աննախադեպ փորձ ունեցավ գործելու համաճարակի պայմաններում: Covid-19-ը, որը նախ ցնցեց առողջապահական համակարգերը, ի վերջո վերածվեց համընդհանուր տնտեսական մարտահրավերի։ Ուստի պարտավոր ենք ուղիներ փնտրել, որոնք թույլ կտան պահպանելու տնտեսական ակտիվությունը՝ համավարակը ճնշելու հետ մեկտեղ։
Մոդելավորել համավարակի սփրեդը՝ որպես ռազմավարություն «պարբերական թեստավորման» և այլ արդյունավետ միջոցների կիրառման պայմանով և համեմատել այն ընթացիկ մոդելի հետ, որի դեպքում թեստավորումն ու ինքնամեկուսացումը կիրառվում են ախտանիշների առկայության պարագայում։
Մրցույթը հովանավորվել է դինամիկ և արագորեն աճող գիտելիքահեն մի կազմակերպության՝ ԿորոնաԹեստի կողմից, որն առաջարկում է համավարակի ճնշմանն ու տնտեսության պահպանմանը միտված համապարփակ լուծումներ։
Մրցույթի նախնական գրանցում (մինչև ապրիլի 9-ը 23:59):
Լրացուցիչ մանրամասներ մրցույթի վերաբերյալ՝
• Տեխնիկական նկարագիր, կանոններ:
• Մրցանակներ՝ 1-ին տեղ 300.000 դրամ, 2-րդ տեղ՝ 200.000 դրամ, 3-րդ տեղ՝ 100.000 դրամ:
Ներկայացման վերջնաժամկետը՝ մինչեւ Ապրիլի 22-ը. մանրամասները հավելյալ կտրամադրվեն նախապես գրանցված բոլոր դիմորդներին »,-ասվում է հայտարարությունում:

Конкурс Covid-19: стратегии, модели, симуляции
Фонд Центр исследований и предпринимательства факультета экономики и менеджмента Ереванского государственного университета объявляет конкурс на моделирование спреда пандемии в качестве стратегии «регулярного тестирования» и при условии применения других эффективных средств и сравнить его с текущей моделью, в случае которой тестирование и самоизоляция применяются при наличии симптомов. Об этом Новости Армении-NEWS.am сообщили в фонде.
«За последний год весь мир получил беспрецедентный опыт борьбы с пандемией. Covid-19, который сначала потряс системы здравоохранения, в конечном итоге стал глобальным экономическим вызовом. Поэтому мы должны искать способы поддержания экономической активности при подавлении пандемии.
В некоторых городах регулярное тестирование - одна из самых эффективных стратегий, используемых в университетских городках. Чтобы оценить эту стратегию математически, Фонд Центр исследований и предпринимательства факультета экономики и менеджмента Ереванского государственного университета объявляет конкурс, который открыт для иссследователей (а также групп).
Его целью является:
Моделирование спреда пандемии в качестве стратегии «регулярного тестирования» и при условии применения других эффективных средств и сравнить его с текущей моделью, в случае которой тестирование и самоизоляция применяются при наличии симптомов.
Конкурс спонсируется динамичной, быстрорастущей организацией, основанной на знаниях, - КоронаТест, которая предлагает комплексные решения, направленные на борьбу с пандемией и поддержание экономики.
Предварительная регистрация для участия в конкурсе (до 9 апреля, 23:59).
Дополнительные подробности о конкурсе:
• Техническое описание, правила.
• Призы: 1 место – 300 000 драмов, 2 место – 200 000 драмов, 3 место – 100 000 драмов.
Крайний срок представления до 22 апреля. Подробности дополнительно будут предоставлены всем предварительно зарегистрированным заявителям», - отмечается в заявлении.