Հրաժարական է տվել Հակոբ Արշակյանը
Yerevan.Today-ին հայտնի է դարձել, որ երեկ ուշ գիշերին հրաժարական է տվել Բարձր տեխնոլոիգիաների արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Սա, ըստ մեր ունեցած տվյալների, երկրորդ գրավոր դիմումն է՝ մեկ ամսում, որ դրվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի սեղանին: Նախորդ դեպքում Նիկոլ Փաշինյանին և Սուրեն պապիկյանին հաջողվել է համոզել ԲՏԱ նախարարին՝ հետ կանգնել որոշումից, սակայն երեկ գիշերը՝ ժամը 23։00-ին, ըստ մեր աղբյուրի, հրաժարականը ստորագրվել է վարչապետի կողմից:
Ի դեպ, հիասթափեցնելով մեր հայրենակիցներին՝ հայտնենք, որ Հակոբ Արշակյանի հրաժարականի պատճառը ամենևին էլ Աբու Դաբիում հունվարին կայացած DEX-2021 ռազմարդյունաբերական ցուցահանդեսին զինանմուշների փոխարեն բուկլետներով մասնակցության խայտառակ պատմությունը չէ և ոչ էլ լրագրող Փայլակ Ֆահրադյանին ռեստորանում ապտակելու աղմկահարույց միջադեպը։ Իրականում խոսվում է քաղաքական դրդապատճառների մասին: Արշակյանը հիասթափված է, իսկ սա թիմի ներսում քաղաքական պատասխանատվությունից փախուստ են որակում:
Ստացվում է՝ ընտրությոնների շեմին Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած թիմը լքում է ոչ միայն իրեն ամենից հարազատ կուսակցականը, այլև քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության վարչության անդամը, իսկ սա նշանակում է՝ իշխանական բուրգն ու կուսակցությունը բացահայտ կերպով ճաքեր է տալիս: Նշենք, որ Հակոբ Արշակյանը Նիկոլ Փաշինյանի ամենավստահելի թիմակիցն է՝ Լիլիթ Մակունցից հետո և Արսեն Թորոսյանից առաջ։
Մեր ստացած ինֆորմացիան Կառավարությունն այսպես է պարզաբանում․ «Այս պահին նման ինֆորմացիա չկա, կադրերի բաժնում հակոբ Արշակյանից դիմում չի ստացվել»։

Министр Акоп Аршакян подал в отставку
«Yerevan.Today» стало известно, что накануне поздно вечером министр высокотехнологической промышленности Акоп Аршакян подал в отставку.
По данным издания, это второе письменное заявление за месяц, которое было положено на стол премьер-министру Никола Пашиняну. В предыдущем случае Никола Пашинян и Сурен Папикян сумели убедить министра ВТП отказаться от этого решения, однако вчера вечером — в 23:00, отставка Аршакяна была подписана премьер-министром.
«Кстати, разочаруем наших соотечественников, поскольку причиной отставки Акопа Аршакяна является не позорная история с военно-промышленной выставкой DEX-2021 в Абу-Даби в январе этого года, и даже не скандальный инцидент с избиением журналиста Пайлака Фаградяна. На самом деле речь идет о политических мотивах. Аршакян разочарован, а это считается попыткой избежать политической ответственности внутри команды.
Получается, что накануне выборов команду Никола Пашиняна покидает не только самый близкий ему партиец, но и член правления партии «Гражданский договор», а это значит, что пирамида власти и сама партия «трещат по швам». Стоит отметить, что Акоп Аршакян – самый надежный соратник Никола Пашиняна после Лилит Макунц», – пишет издание.