Սյունիքում ճանապարհներին տեղակայումները Խորհրդային Հայաստանի կամ Ադրբեջանի սահմաններով և GPS-ի տվյալներով հիմնավորել չի կարելի. ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ Սյունիքում ճանապարհներին ադրբեջանական տեղակայումները Խորհրդային Հայաստանի կամ Ադրբեջանի սահմաններով և GPS-ի տվյալներով հիմնավորել չի կարելի.
«1) Սյունիքի կամ Գեղարքունիքի գյուղերի հարևանությամբ, Սյունիքում ճանապարհներին ադրբեջանական տեղակայումները Խորհրդային Հայաստանի կամ Ադրբեջանի սահմաններով` 1970-ական, 1980-ական, 1940-ական թվականների (լինի, օրինակ, 1975-1976 թթ., 1985թ., 1942թ.) կամ այլ քարտեզներով և GPS-ի տվյալներով հիմնավորել չի կարելի:
Որպես ինքնիշխան պետություններ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեմարկացիա կամ դելիմիտացիա երբեք տեղի չի ունեցել և առավել ևս միջազգային որևէ փաստաթուղթ դրա վերաբերյալ չի ստորագրվել:
2) Խորհրդային միությունում տեղի ունեցածը եղել է ոչ թե երկու ինքնիշխան պետությունների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանների որոշում, այլ մեկ ինքնիշխան պետության՝ ԽՍՀՄ-ի ներսում երկու սուբյեկտների միջև սահմանների վարչական բնույթի բաժանում: Խորհրդային քարտեզները միայն այդ մասին են:
Ի դեպ, ինչու՞ 1920-ական թթ. քարտեզները սահմանների այս օրերի գործընթացի հետ կապված չեն վկայակոչվում:
3) ՀՀ պետական սահմանների որոշման գործընթացը վարչատարածքային բաժանման հետ կապել չի կարելի: Այդ երևույթները միանգամայն տարբեր են:
4) ՀՀ պետական սահմանների որոշման գործընթացում Հայաստանի առաջին հանրապետության սահմաններն ու քարտեզներն անտեսվել չեն կարող: Սա պահանջում ՀՀ քաղաքացիների, ՀՀ բնակչության իրավունքների իրական երաշխավորման հրամայականը:
5) Ադրբեջանական այսօրվա տեղակայումներն ընթացել են միջազգային, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պահանջների կոպիտ ու զանգվածային խախտումներով, պատերազմի և ուժի իրական սպառնալիքի ներքո և ադրբեջանական բացահայտ ցեղասպան քաղաքականության պայմաններում:
6) Պետական սահմանների որոշման գործընթացը չի կարող խաթարել սահմանային բնակիչների բնականոն կյանքը կամ առաջացնել պետության քաղաքացու իրավունքների և օրինական շահերի, այդ թվում՝ կյանքի ու ֆիզիկական անվտանգության, երեխաների անվտանգ ապրելու, սեփական հողը մշակելու, ջրային պաշարներից, արոտավայրերից ու խոտհարքներից լիարժեք օգտվելու և այլ իրավունքներ:
Այս կետերը ՀՀ քաղաքացիների, սահմանային բնակիչների իրավունքների ու բնականոն կյանքի երաշխավորող հիմնական գործոններից են»:

Граница Армении и Азербайджана не может определяться административными границами внутри СССР – омбудсмен
Между Арменией и Азербайджаном, как суверенными государствами, демаркации или делимитации никогда не происходили, и тем более какого-либо международного документа по этому поводу не было подписано. Об этом на своей странице в «Facebook» написал омбудсмен Армении Арман Татоян.
«1) дислокацию азербайджанцев на дорогах по соседству с селами Сюника или Гегаркуника, по границам Советской Армении или Азербайджана 1970-х, 1980-х, 1940-х гг. (например, 1975-1976 гг., 1985 г., 1942 г.) или другим картам и данным GPS обосновать нельзя.
Между Арменией и Азербайджаном, как суверенными государствами, демаркации или делимитации никогда не происходили, и тем более какого-либо международного документа по этому поводу не было подписано.
2) происходившее в Советском Союзе было не определением государственных границ между двумя суверенными государствами – Арменией и Азербайджаном, а разделением административного характера границ между двумя субъектами внутри одного суверенного государства - СССР. Советские карты лишь об этом.
Кстати, почему не ссылаются на карты 1920-х гг.?
3) нельзя связывать процесс определения государственных границ с административно-территориальным делением. Это абсолютно разные явления.
4) в процессе определения государственных границ РА границы и карты Первой Республики Армения не могут быть проигнорированы. Это требует реальных гарантий защиты прав граждан РА, населения РА.
5) процесс дислокации азербайджанских сил проводился с грубыми и массовыми нарушениями международных требований, в том числе прав человека, под реальной угрозой войны и силы и в условиях открытой геноцидальной политики Азербайджана.
6) процесс определения государственных границ не может нарушить нормальную жизнь жителей приграничных населенных пунктов или нарушить права и законные интересы гражданина, в том числе на жизнь и физическую безопасность, безопасную жизнь детей, возделывание собственной земли, полноценное пользование водными ресурсами, пастбищами и сенокосами и другие права.
Эти пункты являются основными факторами, гарантирующими права и нормальную жизнь граждан Армении, жителей приграничных населенных пунктов.