Թուրքիան դժգոհ է Սահմանադրական դատարանի որոշումից
Ինչպես հայտնի է, Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական ճանաչեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի տխրահռչակ 300․1 հոդվածը։ Դա նշանակում է, որ ավելի քան 1 տարի ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ապօրինաբար է զրկվել ազատությունից։
Այն, որ այսպես կոչված սահմանադրական կարգի տապալման գործը քաղաքական պատվեր է, շինծու և հակապետական, հայտնի էր 2018–ից։
Նիկոլ Փաշինյանի ու Թուրքիայի շահերը համընկել էին։ Քրեական գործ կարելով՝ հնարավորություն էր առաջացել փչացնել հայ–ռուսական հարաբերությունները, վարկաբեկել Արցախյան պատերազմի հաղթանակը կերտած գործիչներին, թուլացնել ՀՀ անվտանգության համակարգը։
«Սահմանադրական կարգի տապալման» քաղաքական գործը «թավշյա» հեղափոխության հիմնական նպատակներից էր։ Արցախյան 1–ին պատերազմի հաղթանակի արժեզրկումն այն նախապատրաստական աշխատանքն էր, որին պետք է հաջորդեր նոր պատերազմը, Արցախի պետականության կորուստը, Շուշիի անկումը․․․
Հայաստանի կազմաքանդումը նույնպես 300.1 հոդվածով պետք է շարունակվեր։ Ի թիվս այլ գործիքների, այս գործը մեր երկրի խայտառակությունը պետք է սարքեր հավերժական։ ՍԴ–ն իր որոշմամբ թուրքական գործիքներից մեկը փչացրեց։ Դա է պատճառը, որ Հայաստանում թուրքական 5–րդ շարասյան ներկայացուցիչները ոռնում են։
Սորոսաթուրքական շրջանակները բողոքում են ՍԴ որոշման դեմ։ Բնության պատիժ Դանիել Իոաննիսյանը, սեփական մոր դեմ ցուցմունք տված դասալիք Արման Բաբաջանյանը, սեփական հայրերի հետ խնդիրներ ունեցող Արթուր Սաքունցն ու Լևոն Բարսեղյանը, «թավշյա» իշխանության շեպոկլյակ Ստեփան Սաֆարյանը, ադրբեջանական լրատվամիջոցների սիրելի Ռուբեն Մեհրաբյանը և նմանատիպ այլ կենդանիները մեկ կենտրոնից իջեցված հրահանգով համացանցային հանրահավաք էին անում ՍԴ որոշման դեմ, ցուցումներ տալիս դատախազությանը, ուղղորդում դատավորներին։
Էրդողանն իր հայաստանյան շնիկներով ցույց տվեց, թե ում է թիրախավորել Թուրքիան և ում դեմ է պայքարելու ընտրությունների ժամանակ։

Турция недовольна решением Конституционного суда
Как известно, Конституционный суд признал антиконституционной печально известную статью 300.1 Уголовного кодекса РА. Это означает, что 2-ой президент РА Роберт Кочарян около 1,5 лет был незаконно лишен свободы.
То, что сфабрикованное и антигосударственное дело о так называемом свержении конституционного строя – политический заказ, было известно еще с 2018-го.
Интересы Никола Пашиняна и Турции совпали. Посредством фабрикации уголовного дела выдалась возможность для расстраивания армяно-российских отношений, дискредитации деятелей, обеспечивших победу в Арцахской войне, и ослабления системы безопасности Армении.
Политическое дело о «свержении конституционного строя» было одним из главных целей «бархатной» революции. Обесценивание победы в 1-ой Арцахской войне было тем подготовительным этапом, за которым должны были последовать война, потеря государственности Арцаха, падение Шуши…
Развал Армении тоже должен был продолжиться в рамках статьи 300.1. В числе прочих инструментов, это дело должно было возвести наш позор в ранг извечных. Своим решением КС испортил один из турецких инструментов. Именно в этом причина того, что представители турецкой 5-ой колонны в Армении завыли во весь голос.
Соросо-турецкие круги негодуют по части решения КС. Божья кара Даниэл Иоаннисян, давший показания против собственной матери Арман Бабаджанян, имеющие проблемы со своими отцами Артур Сукунц и Левон Барсегян, шапокляк «бархатной» власти Степан Сафарян, любимчик азербайджанских СМИ Рубен Меграбян и подобные им субъекты организовали по спущенному из одного центра распоряжению интернет-митинг против решения КС, начали давать указания прокуратуре, направлять судей.
Эрдоган показал своим шавкам в Армении, кого Турция избрала в качестве мишени и против кого она будет бороться в ходе выборов.