Նիկոլ Փաշինյանը գնում ու ծնկած վիճակում հարգանքի տուրք է մատուցում պատերազմում զոհվածին։ Դա կատարյալ լկտիություն է ու ցինիզմ։ Պատերազմն իր մեղքով է եղել, պարտությունն իր մեղքով է եղել, մահերն իր մեղքով են եղել։ Բայց նա այնքան լկտիություն ունի, որ դեռ հավակնում է մնալ վարչապետի աթոռին, որ թուրքին հանձնի դեռ չհանձնածը։ Ու այդքանով հանդերձ գնում է զոհվածի գերեզմանին։
Նիկոլը հիվանդ է և հիվանդացրել է մեր հանրության մեծ մասին։ Կամ էլ մեր հանրության մեծ մասն է այնքան հիվանդ եղել, որ Նիկոլին սարքել է վարչապետ ու դեռ մի բան էլ հանդուրժում է նրան վարչապետի աթոռին։ Թե որ վարկածն է ճիշտ, դժվար է ասել։ Ամեն դեպքում՝ հիվանդ բան կա այս ամենի մեջ։
Նիկոլը մահասեր է ու մահաբեր։ Նա մահվան «հրեշտակ» է։
Նրա քաղաքական ակտիվության 1–ին փորձն ավարտվեց 10 զոհով։ 2008–ի մարտի 1–ին Նիկոլը բախումներ հրահրեց, մարդկանց ուղարկեց կրակի բերան, դարձավ 10 զոհերի ու հարյուրավոր վիրավորների պատճառ և թռավ դեպքի վայրից։ Հետո գործարքի արդյունքում վերադարձավ, երկու անգամ դարձավ պատգամավոր, հեղափոխություն արեց, որ էլի մարդկանց գլուխ ուտի։ Նիկոլը սնվում է մահերով և սիրում է մահը։ Նա նեկրոֆիլ է։ Նիկոլը սիրում է մահը ուրիշների մեջ և վախենում է մեռնելուց։
Նիկոլի վարչապետ դառնալուց հետո Հայաստանում հյուրընկալվել է մահը։ Մահը եկել է ու չի գնում։ Ու չի գնալու մինչև Նիկոլը չգնա։ Հայտնի հեքիաթի մոտիվները տվյալ դեպքում 100 տոկոսով են գործելու․ հենց որ Նիկոլին վռնդենք, մահերն էլ են վռնդվելու մեր երկրից։ Քանի Նիկոլը կա, մահն ամուսնանալու է Հայաստանի հետ։
Սկզբում կորոնապատերազմն էր։ Նիկոլը կոնկրետ գործողություններ անելու փոխարեն որոշեց ՍԴ–ն գրավել ու նպաստեց վարակի տարածմանը։ Հետո այդ ամենին միացավ անգրագետ կառավարումը։
Կորոնայից արդեն մահացել է ավելի քան4 հազար մարդ։ Շուտով մահերի թիվը կանցնի վերջին պատերազմում մեր ունեցած զոհերի թվից։ Դե իսկ պատերազմի ժամանակ Նիկոլը 5․000–ից ավելի զոհերի, 10․000–ն անցնող վիրավորների, տասնյակ հազարավոր անտուն մնացածների, Արցախի կորցրած պետականության, տարածքային զգալի կորուստների պատճառ դարձավ։
Նիկոլը մահվան «հրեշտակն» է։ Այդ ամենը դավաճանությա՞ն, հիմարությա՞ն, թե՞ դավաճանության ու հիմարության միախառնման արդյունք են, դժվար է հստակ գնահատել։
Հիմա մեզանում կորոնավարակի մոլեգնող ալիք է, բայց ամեն ինչ թողնված է ինքնահոսի։ Կառավարությունը չի աշխատում։ Մի կողմից դա լավ է, քանզի սրանք եթե մի բան անեն, ապա ավելի կվնասեն։ Բայց մյուս կողմից էլ՝ կառավարությունը չի կարող չաշխատել։ Կառավարությունը չի կարող միայն մեկ մարդու աթոռի ու նրա կաշին փրկելու հարցով զբաղվել, իսկ քաղաքացիներին ուղարկել մեռնելու։
Նիկոլինը մարդասպան իշխանություն է։ Թեև նա հաճախ է սիրում կրկնել «Սիրում եմ բոլորիդ, հպարտանում եմ բոլորովդ, խոնարհվում եմ բոլորիդ առաջ»։ Ճիշտն այն կլիներ, որ նա հայտարարեր՝ սիրում եմ բոլորիդ ու սպանում եմ բոլորիդ։ Նրա սերը մահաբեր է։ Բայց դե նման անկեղծացումներ նա չի անի։ Չէ՞ որ ամբոխին դուր են գալիս իրեն ձայնով սիրողներն ու անձայն սպանողները։
Մահվան «հրեշտակը»
Կորոնայից արդեն մահացել է ավելի քան 4 հազար մարդ։ Շուտով մահերի թիվը կանցնի վերջին պատերազմում մեր ունեցած զոհերի թվից։ Դե իսկ պատերազմի ժամանակ Նիկոլը 5․000–ից ավելի զոհերի, 10․000–ն անցնող վիրավորների, տասնյակ հազարավոր անտուն մնացածների, Արցախի կորցրած պետականության, տարածքային զգալի կորուստների պատճառ դարձավ։

Никол Пашинян идет и коленопреклонно воздает дань уважения погибшему в ходе войны. Это абсолютная наглость и цинизм. Война случилась по его вине, поражение было по его вине, тысячи людей погибли по его вине. Однако ему хватает наглости оставаться в премьерском кресле, чтобы сдать турку то, что еще не сдано. И при всём этом он идет на могилу погибшего.
Никол болен, и заразил большую часть нашего общества. Или большая часть нашего общества была настолько больна, что сделала Никола премьером и продолжает терпеть его в кресле премьера. Трудно сказать, какая из версий ближе к истине. В любом случае, Во всем этом есть больная составляющая.
Никол не только некрофил, но и смертоносен. Он – «ангел» смерти.
Первая попытка его политической активности завершилась 10 жертвами. 1 марта 2008-го Никол спровоцировал столкновения, подвел людей под монастырь, стал причиной 10 жертв и сотен раненых и сбежал с места событий. Затем он вернулся в результате сделки, дважды стал депутатом, осуществил революцию, чтобы снова угробить людей. Никол подпитывается смертями и любит смерть. Он – некрофил. Никол любит смерть в других и боится умереть.
После становления Никола премьером смерть стала в Армении гостем. Она пришла и не желает уходить. Она уйдет лишь с Николом. Мотивы известной сказки будут действовать здесь со 100-процентной точностью: как только мы прогоним Никола, из страны будут прогнаны также смерти. Пока есть Никол, смерть будет в Армении постоянным гостем.
Сначала была коронавойна. Вместо принятия конкретных шагов, Никол решил захватить КС, и способствовал распространению инфекции. Затем к этому прибавилось безграмотное управление.
От короны уже скончались более 4 тысяч человек. Скоро показатели смертности превысят количество погибших в ходе последней войны. В ходе же войны Никол стал причиной более 5000 жертв, до 10000 раненых, десяток тысяч оставшихся без крова, потери государственности Арцаха и ощутимых территориальных потерь.
Никол – «ангел» смерти. Является всё это следствие предательства, идиотизма или всего вместе, трудно сказать однозначно.
Сейчас у нас новая волна заражений корнавирусом, но всё оставлено на самотек. Правительство не работает. С одной стороны, это хорошо, так как в случае их работы вреда будет куда больше, но с другой – правительство не может не работать. Правительство не может заниматься лишь вопросом кресла одного человека и спасения его шкуры, а граждан – отправлять на смерть.
Власть Никола смертоносна. Хотя он и любит часто повторять «люблю вас всех, горжусь всеми вами, преклоняюсь перед всеми вами». Куда искреннее было бы заявить «люблю вас всех и убиваю вас всех». Его любовь смертельна. Однако таких признаний от него вряд ли дождешься, ведь толпе нравятся любящие ее на словах и молча ее при этом убивающие.
«Ангел» смерти