Ադրբեջանն անդրադարձել է հայ ռազմագերիների թեմային
Ադրբեջանը բոլոր ռազմագերիներին փոխանցել է Հայաստանին 2020 թ. նոյեմբերի 10-ին Ղարաբաղի հարցով եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից հետո, ռազմական գործողությունների ավարտից հետո ձերբակալվածներն այդպիսին չեն համարվում և պատասխան կտան օրենքի առջև: Այս մասին РИА Новости-ին ասել են ադրբեջանական ԱԳՆ-ում:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել էին, որ եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ընթացքում գերեվարված բոլոր ռազմագերիներին:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանն անհամաձայնություն էր հայտնել Բաքվի հայտարարությանը:
«Այս եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Հայաստանի կողմից ահաբեկչական և դիվերսիոն գործողություններ իրականացնելու համար Ադրբեջանի տարածք ուղարկված անձինք, համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի, չեն համարվում և չեն կարող համարվել ռազմագերիներ: Ձերբակալվածները պատասխանատվություն են կրում Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի համաձայն: Մենք ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ Ադրբեջանը վերադարձրել է բոլոր ձերբակալվածներին, որոնք համարվում էին ռազմագերիներ»,-հայտնել են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

В Азербайджане ответили на заявления Армении о военнопленных
Азербайджан передал Армении всех военнопленных после подписания 10 ноября 2020 года трехстороннего соглашения по Карабаху, задержанные после завершения боевых действий не считаются таковыми и ответят перед законом, заявили РИА «Новости» в азербайджанском МИД.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев и глава МИД Джейхун Байрамов заявили, что в соответствии с трехсторонним заявлением Азербайджан передал Армении всех военнопленных, захваченных во время военных действий в Карабахе. Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян выразила несогласие с заявлением Баку.
«Лица, отправленные на территорию Азербайджана со стороны Армении после подписания указанного трехстороннего заявления для осуществления террористической и диверсионной деятельности, в соответствии с международным гуманитарным правом не являются и не могут считаться военнопленными. Задержанные несут ответственность в соответствии с Уголовным кодексом Азербайджанской Республики. С ними обращаются в соответствии с международным правом и законодательством Азербайджана. Еще раз подчеркиваем, что Азербайджан вернул всех заключенных, считавшихся военнопленными», – заявили в пресс-службе внешнеполитического ведомства Азербайджана.