Հայ հասարակությունն ուզում է խորացնել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները. դեսպան
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն այսօր՝ մարտի 19-ին, «Հայ-ռուսական ռազմավարական միության արդիական խնդիրները ժամանակակից սպառնալիքների և մարտահրավերների առջև» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ ասաց, որ հայ հասարակության շրջանում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու և ամրապնդելու պահանջարկ կա։ Նրա խոսքով` 2020 թվականի աշնան հայտնի իրադարձությունները արձանագրեցին երկու երկրների հարաբերությունների ու վստահության կարևորությունը։
«Ողբերգական իրադարձություններ էին և՛ հայ ժողովրդի, և՛ մեզ համար։ Հայ ժողովրդի համար այդ դժվարին պահին (ղարաբաղյան պատերազմը. խմբ.) Ռուսաստանն ու Հայաստանը միասին էին։ Հսկայական ջանքերի գնով, այդ թվում՝ Ռուսաստանի ղեկավարության, հաջողվեց կանգնեցնել մարտական գործողությունները և հիմք դնել անվտանգության ամրապնդման ու տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար»,-ասաց դիվանագետը։
Նա ընդգծեց, որ այժմ ակտիվ աշխատանք է տարվում Ղարաբաղում նորմալ կյանքը վերականգնելու, հակամարտության հետևանքները վերացնելու ուղղությամբ: Ռուսաստանը զգալի ներդրում է ունի այդ գործընթացում։ Աշխատանքներ են տարվում նաև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ու ընդհանուր առմամբ տնտեսական կյանքի և տնտեսական համագործակցության կարգավորման նախադրյալների ստեղծման ուղղությամբ:
Դեսպանը կարծում է, որ այս բոլոր գործոնները՝ և՛ անվտանգության, և՛ տնտեսության զարգացման հարցերը, առավել արդիական են դարձնում Հայաստանի և Ռուսաստանի կապերի ամրապնդման խնդիրը։ Դրանից է կախված երկու երկրների սոցիալ-տնտեսական զարգացման հեռանկարն ու անվտանգության ապահովման հեռանկարը։ Կոպիրկինը դրանում է տեսնում նաև մեր ժողովուրդների միջև մշակութային և հոգևոր ինքնության պահպանման գրավականը։
Նրա խոսքով՝ այժմ Հայաստանը ներքին զարգացման բարդ փուլում է, երբ որպես պետություն, որպես հասարակություն հետագա զարգացման ուղիներ պետք է դրվեն, երբ արդիական է սեփական ուժերի հանդեպ ինքնավստահությունն ամրապնդելու հարցը։

В армянском обществе есть запрос на углубление отношений с Россией – посол
В армянском обществе существует запрос на развитие и укрепление отношений с Россией. Известные события осени 2020 года [война в Карабахе] зафиксировали важность отношений и важность доверия между двумя странами. Об этом в ходе круглого стола на тему «Актуальные вопросы армяно-российского стратегического союза перед лицом угроз и вызовов современности» 19 марта заявил посол России в Армении Сергей Копыркин.
«Это были трагические события и для армянского народа, и для нас. В это очень трудное время для армянского народа Россия и Армения были вместе. Ценой очень колоссальных усилий, в том числе российского руководства, удалось остановить боевые действия и заложить основу для работы по укреплению безопасности и установлению мира и в регионе», – сказал дипломат.
Он подчеркнул, что сейчас идет активная работа по восстановлению жизни в Карабахе, по преодолению последствий конфликта. Россия вносит в этот процесс заметный вклад. Идет также работа по разблокировке транспортных коммуникаций и в целом – по созданию предпосылок для нормализации экономической жизни и экономического сотрудничества.
Посол считает, что все эти факторы – и вопросы безопасности, и вопросы развития экономики – в еще большей степени делают актуальной задачу укрепления связей между Арменией и Россией. От этого во многом зависит перспектива социально-экономического развития двух стран и перспектива обеспечения безопасности. В этом Копыркин видит также залог сохранения культурной и духовной идентичности между нашими народами.
По его словам сейчас Армения переживает непростой этап внутреннего развития. В этот период будут закладываться основы для дальнейшего развития Армении как государства, а также становления общества.