Նիկոլ Փաշինյանն իր ուսապարկերի հետ ժողով էր արել ու եկել այն եզրահանգման, որ արտահերթ ընտրությունների հասարակական պահանջ չկա։ Դա մի քանի շաբաթ առաջ էր։
Հիմա Նիկոլը կրկին արտահերթի թեմա է բարձրացրել։ Պատճառը պարզ է․ հենց փողոցը տաքանում է, ինքը միանգամից խոսում է արտահերթից։ Հենց փողոցը մի փոքր սառում է, ինքն արտահերթի հասարակական պահանջ չի տեսնում։
Մինչև վերջերս Նիկոլն արտահերթի գնալու նախապայման էր տեսնում խորհրդարանում ներկայացված մյուս խմբակցությունների՝ ԼՀԿ–ի ու ԲՀԿ–ի հետ հուշագիր ստորագրելը։ Հուշագիր, որտեղ այդ երկու խմբակցությունները կխոստանային իր հրաժարականի դեպքում վարչապետի այլ թեկնածու չառաջադրել, որպեսզի նոր վարչապետի չընտրության դեպքում խորհրդարանն իրավունքի ուժով արձակվեր ու տեղի ունենային նոր ընտրություններ։
Նիկոլի պահանջն անհեթեթ էր, քանզի ԱԺ–ի 2/3–ին տիրապետող խմբակցության ղեկավարի դեպքում ի՞նչ հուշագրի մասին է խոսքը։ Նիկոլն, ըստ այդմ, ցույց էր տալիս, որ չի վստահում իր խմբակցության անդամներին։ Տարածված տեղեկությունների համաձայն՝ «ժողովրդի»վարչապետն իր ուսապարկերին փողով կաշառում է, որպեսզի չլքեն «Իմ քայլը» խմբակցությունը։ Ու քանի որ վստահ չէ, որ պետք եղած ժամանակ սրանց ավելի մեծ փողով չեն առնի, ուստի «լուսավորին» ու «բարգավաճին» առաջարկում է պայմանավորվել։
Հավերժական հաճախորդ Էդմոն Մարուքյանը հայտարարեց, որ պատրաստ է Նիկոլի պահանջներն ընդունել ու գնաց Նիկոլի դուռը։ Ծառուկյանը հուշագիր ստորագրելու մասին չի խոսում, բայց իր վերջին ասուլիսում հայտարարեց, որ վարչապետի սեփական թեկնածու չի առաջադրի Նիկոլի հրաժարականից հետո, այսինքն՝ փաստացի բանավոր հուշագիր կնքեց Նիկոլի հետ։
Նիկոլը երեկ հանդիպել էր Հայաստանն «իրավունքի ուժով» քանդող Արմեն Սարգսյանի հետ։ Քննարկել են արտահերթի հարցը։ Կդառնա՞ այն արտահերթի մասին հերթական ձևական գործընթացը, թե՞ ոչ, պարզ կդառնա շատ շուտով։
Հերթական արտահերթը
Նիկոլի պահանջն անհեթեթ էր, քանզի ԱԺ–ի 2/3–ին տիրապետող խմբակցության ղեկավարի դեպքում ի՞նչ հուշագրի մասին է խոսքը։ Նիկոլն, ըստ այդմ, ցույց էր տալիս, որ չի վստահում իր խմբակցության անդամներին։ Տարածված տեղեկությունների համաձայն՝ «ժողովրդի» վարչապետն իր ուսապարկերին փողով կաշառում է, որպեսզի չլքեն «Իմ քայլը» խմբակցությունը։ Ու քանի որ վստահ չէ, որ պետք եղած ժամանակ սրանց ավելի մեծ փողով չեն առնի, ուստի «լուսավորին» ու «բարգավաճին» առաջարկում է պայմանավորվել։

Никол Пашинян провел собрание со своими «рюкзаками» и пришел к заключению, что общественного требования внеочередных парламентских выборов нет. Это было несколько недель назад.
Сейчас Никол снова поднял тему внеочередных выборов. Причина очевидна: как только улица разогревается, он сразу же говорит о внеочередных. Как только улица немного остывает, он перестает видеть общественного требования внеочередных выборов.
До недавнего времени Никол видел в качестве предусловия проведения внеочередных выборов подписание меморандума с остальными парламентскими фракциями – ППА и ПСА. Меморандума, в котором эти две фракции пообещали бы в случае его отставки не выставлять другого кандидата в премьеры, чтобы при неизбрании нового премьера парламент распустился силой закона и состоялись новые выборы.
Требование Никола было абсурдным: о каком меморандуме идет речь, когда он обладает 2/3 голосов парламента? В этом плане Никол показал свое недоверие к членам собственной парламентской фракции. Согласно муссируемой информации, «народный» премьер подкупает свои «рюкзаки» за наличные, чтобы они не покинули фракцию «Мой шаг». И поскольку он не уверен, что в нужный момент их не перекупят за еще большие деньги, поэтому предлагает «светлой» и «процветающей» договориться.
Вечный клиент власти Эдмон Марукян заявил, что готов принять условиях Никола, и пошел на встречу с Николом. Царукян о подписании меморандума не говорит, но в ходе своего последнего интервью он заявил, что после отставки Никола не выдвинет собственного кандидата в премьеры, то есть заключил с Николом устный меморандум.
Вчера Никол встретился с разваливающим Армению «силой закона» Арменом Саркисяном. Они обсудили вопрос внеочередных выборов. Станет ли это очередным формальным процессом по части внеочередных выборов, прояснится в ближайшее время.
Очередные внеочередные