Մի հայտարարված ռազմական հեղաշրջման պատմություն
Երբ Օնիկ Գասպարյանի ղեկավարած Հայաստանի զինված ուժերի հրամկազմը Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով հայտարարություն տարածեց, ես տանն էի։ Արագ դուրս եկա ու շտապեցի կառավարության շենք։ Ուզում էի ռազմական հեղաշրջումը մոտիկից տեսնել։ Նաև՝ լուսաբանել։
Ենթադրում էի, որ զինված ուժերը կառավարության շենքը շրջապատած պետք է լինեին։ Նիկոլին պատերին ծեփելու կամ ասֆալտին փռելու կադրեր էի ուզում որսալ որպես լրագրող։ Քաղաքացին և լրագրողը միախառնվել էին մեջս։
Մինչև կառավարության շենք հասնելը հակասական էմոցիաներ ունեի։ Մի կողմից լավ է, որ Նիկոլին ֆուկ անելը կյանքի է կոչվելու, բայց մյուս կողմից լավ չէի զգում, որ դա մաքուր քաղաքական ձևով չէր տեղի ունենալու, և որպես քաղաքացի ինչ-որ տեղ դիտորդ եմ դառնում, այլ ոչ թե անձամբ հեռացնող։
Երբ հասա կառավարություն, տեսա միայն ոստիկանների։ Նիկոլը դեռ չէր հասցրել ծղրտալ Ֆեյսբուքում ու ժեխահավաք կազմակերպել։ Մտածեցի՝ երևի ուշացել եմ։ Հետո պարզվեց, որ մեր զինվորականները նոր խոսք են ասել ռազմական հեղաշրջումների պատմության մեջ։ Բերիային «վերցրած» Ժուկովը, իշխանության եկած Պինոչետը, Եկատերինային իշխանության բերած Օրլով եղբայրները և մյուսները գերեզմաններում շուռումուռ եկան։ Օլիվեր Կրոմվելն էլ հետմահու կրկնակի կախվեց։ Եգիպտոսի ղեկավար Ալ Սիսին զարմանքից պապանձվել է հավանաբար։
Մեր ռազմական հեղաշրջման առանձնահատկությունն այն էր, որ Նիկոլը զինվորականներից էր վախենում, զինվորականները՝ Նիկոլից։ Մի քանի օր իրար դեմ-դիմաց կանգնեցին, նայեցին միմյանց վախեցած աչքերին ու ցրվեցին տներով։ Այնպես, ինչպես սարերում կռվող փոքրիկ կոտոշավորներն են իրար դեմ կանգնում, ոտքերը գետնին խփում, բայց չեն հարձակվում, վերջում էլ ամեն մեկը շրջվում ու բզոտած հետ է փախչում։
Օնիկ Գասպարյանը հայտարարեց, որ ինքն այլ կարգավիճակով է ծառայելու հայրենիքին՝ չհասկանալով, որ ինքն այլ կարգավիճակով, քան Նիկոլին զինուժով հեռացնողը, պետք չէ հայրենիքին։
Օնիկը հայրենիքին պետք էր պատերազմից առաջ, պատերազմի ժամանակ ու նոյեմբերի 10–ին։ Այս բոլոր ժամանակահատվածներում էլ նա չկար։ Ավելի ճիշտ՝ կար, բայց լուռ էր։ Լուռ հետևում էր, թե ինչպես են թուրքական բայրաքթարները սպանում մեր երեխեքին, իսկ Նիկոլն ու Արծրունը «Հաղթելու ենք» կարգախոսի ներքո «միս» էին մատակարարում թուրքերին, որպեսզի հետո Շուշին հանձնեն ու հերոսանան, թե բա 25․000 կյանք ենք փրկել՝ չասելով, թե քանիսի՞ն են զոհել հանուն հայ–թուրք–ադրբեջանական քիրվայության ու Հայաստանի վիլայեթացման։
Հիմա ախմախ վիճակ է։ Զինված ուժերի հրամկազմը հայտարարել է, որ շարունակում է պահանջել Նիկոլի հրաժարականը։ Նիկոլն էլ իր հերթին գլխավոր շտաբի նոր պետ է նշանակել մեկին, ում միակ ֆունկցիան լինելու է բանակը վերացնելը։ Նիկոլին բանակ պետք չէ, քանզի այն պետք չէ Էրդողանին։ Հետաքրքիր է, բանակն է՞լ է նույն կարծիքին։ Անկապ հարց եմ տալիս։

История одного объявленного военного переворота
Когда командный состав Вооруженных сил Армении во главе с Оником Гаспаряном распространил заявление с требованием отставки Никола Пашиняна, я находился дома. Я сразу же вышел на улицу и поспешил к зданию правительства. Хотел воочию увидеть военный переворот. Как и лично его освещать.
Я предполагал, что Вооруженные силы должны были окружить здание правительства. Как журналист, я хотел поймать кадры размазывания Никола по стенам или его укладывания на асфальт. Во мне слились воедино гражданин и журналист.
До прихода к зданию правительства меня переполняли противоречивые эмоции. С одной стороны, хорошо, что отстранение Никола станет реальностью, но с другой – я переживал, что это произойдет не чисто политическим методом, и я, как гражданин, стану в какой-то степени наблюдателем, а не самим участником отстранения.
Добравшись до правительства, я увидел там лишь полицейских. Никол пока не успел выйти в «Фейсбук» и объявить быдлосбор. Сначала подумал, что опоздал. Затем выяснилось, что наши военные сказали новое слово в истории военных переворотов. «Взявший» Берию Жуков, пришедший к власти Пиночет, приведшие к трону Екатерину братья Орловы и остальные перевернулись в гробах. Оливер Кромвель снова повесился. Глава Египта Ас-Сиси, пожалуй, онемел от удивления.
Особенностью нашего военного переворота было то, что Никол боялся военных, а военные – Никола. Несколько дней простояли визави, испуганно смотря друг другу в глаза, и разошлись по домам. Точно так же, как дерущиеся в горах мелкие рогатые, которые стоят напротив друг друга, бьют по земле копытами, а в конце разворачиваются и убегают, как пришпоренные.
Оник Гаспарян заявил, что будет служить Родине в ином статусе, так и не поняв, что не нужен этой Родине в ином, кроме как в отстраняющем Никола посредством ВС статусе.
Оник нужен был Родине до войны, в ходе войны и 10-го ноября. На всех этих этапах его не было. Вернее, он был, но молчал. Он молча следил за тем, как турецкие «Байрактары» убивали наших детей, а Никол и Арцрун под лозунгом «Мы победим» поставляли туркам «мясо», чтобы затем сдать Шуши и стать героями, мол спасли 25 тысяч жизней, так и не сказав, скольких они, все-таки, положили на алтарь во имя армяно-турецко-азербайджанского братания и превращения Армении в турецкий вилайет.
Сейчас сложилась нелепая ситуация. Командный состав ВС заявил, что продолжает требовать отставки Никола, а сам Никол назначил новым главой Генштаба того, чьей единственной функцией будет ликвидация армии. Николу армия не нужна, так как она не нужна Эрдогану. Интересно, армия того же мнения? Нелепый вопрос…