Նախագահականում ընդունու՞մ են, որ Սերժ Սարգսյանը կազինոյում 50 000–ի խաղադրույք է արել
Դեռ 2011–ի մայիսի 19–ին«7օր»–ը գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ նախահագի մամուլի խոսնակ Արմեն Արզումանյանին՝ խնդրելով մեկնաբանել համացանցում տարածված ՀՀ ԱԺ պատգամավոր ՎիկտորԴալլաքյանիհայտարարությունը։
Հիշեցնենք, որ այդ տեսանյութում Վիկտոր Դալլաքյանը Սերժ Սարգսյանին հանցագործ և խաղամոլ է անվանում։ «Պատրաստվո՞ւմեքորևէընթացքտալայդտեսանյութիկապակցությամբ»,–նախագահականից հետաքրքրվել էր «7օր»–ը։ Մինչև օրս, սակայն, նախագահական նստավայրից այդպես էլ պատասխան չենք ստացել։
Ընդգծենք, որ «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ գրավոր հարցմանը պետական մարմինները պարտավոր են պատասխանել 5-օրյա ժամկետում։ Ու քանի որ այդ ընթացքում մեզ չեն պատասխանել՝ կարող ենք ենթադրել, որ նախագահականում ասելիք չունեն (լռությունը համաձայնության նշան է) Դալլաքյանի մեղադրանքների մասով և ընդունում են, որ Սերժ Սարգսյանը կազինո գնալիս՝ 50 հազար դոլար խաղադրույք է կատարում և, ըստ Դալլաքյանի, վատնում է թոշակառուների փողերը։
Պատգամավորի այդ հայտարարության կապակցությամբ որևէ ընթացք չի տրվել նաև ՀՀ դատախազության կողմից։ Մեզ պատասխանել էին, թե հայցվոր կողմ չկա, ուստի գործ չի կարող հարուցվել, այնինչ մամուլի հրապարակումն արդեն իսկ կարող էր հիմք դառնալ՝ Սերժ Սարգսյանի կամ Վիկտոր Դալլաքյանի դեմ քրեական գործ հարուցելու համար։ Խոսքը գնում է երկրի թիվ մեկ պաշտոնյային ներկայացված մեղադրանքներին և լռությունը տվյալ դեպքում չի կարող հարցեր չառաջացնել։ Ս. Սարգսյանն ու Վ. Դալլաքյանն առնվազն պետք է հարցաքննվեն և կողմերից մեկը պետք է պատասխան տա կա՛մ պետական գումարների մսխման, կա՛մ զրպարտանքի համար։ Թե ինչու այս ամենը չի արվում՝ մնում է միայն ենթադրել։
Ի դեպ, երեկ Վիկտոր Դալլաքյանն իրեն հատուկ էնտուզիազմով ԱԺ ամբիոնից կրկին գովում էր Սերժ Սարգսյանին՝ դրական գնահատելով վերջինիս բարի կամքը համաներման նախաձեռնության մասով։
Դեռ 2011–ի մայիսի 19–ին «7օր»–ը գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ նախահագի մամուլի խոսնակ Արմեն Արզումանյանին՝ խնդրելով մեկնաբանել համացանցում տարածված ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի հայտարարությունը։
Հիշեցնենք, որ այդ տեսանյութում Վիկտոր Դալլաքյանը Սերժ Սարգսյանին հանցագործ և խաղամոլ է անվանում։ «Պատրաստվո՞ւմ եք որևէ ընթացք տալ այդ տեսանյութի կապակցությամբ»,–նախագահականից հետաքրքրվել էր «7օր»–ը։ Մինչև օրս, սակայն, նախագահական նստավայրից այդպես էլ պատասխան չենք ստացել։

В резиденции президента признают, что Серж Саргсян сделал игровую ставку в размере $50 000?
Ещë 19 мая 2011 года «7or» отправил письменный запрос пресс-секретарю президента РА Армену Арзуманяну с просьбой прокомментировать распространенный в интернете видеоматериал с заявлением депутата НС РА Виктора Даллакяна.
Напомним, что в этом видеоматериале Виктор Даллакян назвал президента РА Сержа Саргсяна «преступником и страстным игроком». Корреспондент «7or» обратился в аппарат президента с вопросом, собираются ли они как-то отреагировать на это заявлением, однако до сих пор из резиденции президента ответа не поступило.
Отметим, что согласно закону РА «О свободе информации», государственные органы обязаны ответить на письменный запрос в течение 5 дней. И поскольку за указанный срок мы не получили ответа, следовательно, можно предположить, что сотрудникам резиденции президента нечего сказать (молчание-знак согласия) в связи с обвинениями Даллакяна, они принимают заявление депутата о том, что Серж Саргсян делает ставки в размере 50 тысяч долларов и, по словам Даллакяна, таким образом тратит деньги пенсионеров.
В связи с заявлением Даллакяна прокуратура РА также не предприняла никаких действий. Нам объяснили это тем, что поскольку нет истца, дело не может быть возбуждено. Между тем публикации СМИ уже могут послужить основанием для возбуждения Сержем Саргсяном уголовного дела в отношении Виктора Даллакяна. Речь идет об обвинениях в адрес первого лица страны, поэтому молчание, в данном случае, не может не вызвать ряд вопросов. Серж Саргсян и Виктор Даллакян как минимум должны пройти допрос, и одна из сторон должна дать ответ либо за расходование суммы, принадлежащей государству, либо за клевету. Остается лишь предполагать, почему всего этого не происходит.
Кстати, вчера депутат НС РА Виктор Даллакян с присущим ему энтузиазмом с трибуны НС вновь восхвалял Сержа Саргсяна, положительно оценивая добрую волю президента в связи с инициативой об амнистии.