Արմեն Սարգսյանի հերթական «աղավնիությունը»․ մասնակցե՞լ, թե՞ ոչ
Արմեն Սարգսյանը Նիկոլի, ավելի ճիշտ՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի սրտի ուզածն անելուց հետո կրկին մտել է «խաղաղության աղավնու» կամ չեզոք արբիտրի դերի մեջ։ Ասում է՝ եկեք հանդիպենք, քննարկենք ճգնաժամից դուրս գալու ելքերը։
Հրավիրել է Հայրենիքի փրկության շարժման ղեկավարներին, խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարներին, Նիկոլին։
Նիկոլի օրակարգը պարզ է՝ ամեն գնով մնալ վարչապետի աթոռին, որպեսզի չհայտնվել մեղադրյալի աթոռին։ Եթե ինքն ուզում է արտահերթ ընտրություններ, ապա թող հրաժարական տա, ինչի՞ց է վախենում։ Սեփական խմբակցությունի՞ց։ Բայց դա ի՛ր խնդիրն է, ի՞նչ կապ ունեն մյուսներն այդ խնդրի հետ։ Ինչո՞ւ է Նիկոլն ուզում հուշագիր ստորագրել մյուս խմբակցությունների հետ։ Որպեսզի «քցվելուց» խուսափի՞։ Բայց դա ծիծաղելի է։ Ինչևէ։
Թե ինչ որոշում կկայացնի այս հարցով Հայրենիքի փրկության շարժման ղեկավարությունը, դեռ պարզ չէ։ Եթե որոշեն մասնակցել այդ հանդիպմանը, ապա այն պետք է լինի մամուլի միջոցների ներկայությամբ և ուղիղ հեռարձակվի։
Ինչ վերաբերում է օրակարգին, ապա այն հայտնի է վաղուց՝ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացում, ժամանակավոր կառավարության ձևավորում, 1 տարվա ընթացքում արտահերթ ընտրությունների կազմակերպում։ Եթե այս օրակարգով Նիկոլն ու Արմենը պատրաստ են քննարկման, ապա պետք է անպայման մասնակցել։ Իսկ եթե նպատակը գյալաջին է, ապա պետք է շատ հեռու տեղ ուղարկել նախագահի աթոռին նստածի առաջարկն ու կենտրոնանալ փողոցային շարժումն ակտիվացնելու ուղղությամբ։
Մեկ բան ակնհայտ է՝ քաղաքական ու բոլոր տիպի այլ ճգնաժամերի աղբյուրը Նիկոլ Փաշինյանն է։ Քանի դեռ նա իշխանության ղեկին է, ճգնաժամը խորանալու է։ Հետևաբար՝ ճգնաժամից դուրս գալու առաջին նախապայմանն «առանց Նիկոլ Հայաստան» ռեժիմին անցնելն է։

Очередное «миротворчество» Армена Саркисяна: участвовать или нет?
После реализации желаемого Николом, вернее – президентом Турции Эрдоганом, Армен Саркисян снова вошел в роль «голубя мира» или нейтрального арбитра. Говорит, мол, давайте встретимся, обсудим пути выхода из кризиса.
На встречу он пригласил руководителей Движения по спасению Родины, глав парламентских фракций, Никола.
Повестка Никола ясна: любой ценой остаться в кресле премьера, чтобы не оказаться на скамье подсудимых. Если он хочет внеочередных выборов, то пусть подает в отставку – чего он боится? Боится собственной фракции? Но ведь это его проблема, какое к этому имеют отношение другие? Почему Никол хочет подписать меморандум с другими фракциями? Чтобы избежать «кидалова»? Но ведь это смешно…
Какое решение по данному вопросу примет руководство Движения по спасению Родины пока неясно. Если решат участвовать во встрече, то она должна быть в присутствии СМИ и в прямом эфире.
Что касается повестки, то она уже давно известна: уход Никола Пашиняна, формирование временного правительства, организация внеочередных выборов в течение 1 года. Если Никол и Армен готовы к обсуждению в рамках этой повестки, то участвовать во встрече нужно обязательно. Если же целью всего этого являются болтовня и посиделки, то предложение занимающего кресло президента нужно послать куда подальше, и сконцентрироваться на активизации уличной борьбы.
Одно очевидно: источником политического и иного рода кризисов является Никол Пашинян. Пока он у руля власти, кризис будет усугубляться. Следовательно, первым предусловием выхода из кризиса является переход к режиму «Армения без Никола».