Քոչարյանը մարտիկ է․ Մարկեդոնովը` Ռոբերտ Քոչարյանի վերադարձի մասին
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վերադարձը քաղաքականություն սկսվել է 2018 թվականից, եւ այն կանխորոշված ​​էր նրա դեմ հարուցված քրեական գործով: Այս մասին մարտի 5-ին Երեւան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ ասաց ռուս քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը:
Ըստ նրա` գործող վարչապետ Փաշինյանը խախտել է Հայաստանում շատ կարևոր չգրված կանոնը, համաձայն որի հեռացած պետության ղեկավարին չեն հետապնդվում` անկախ նրանից, թե ով ինչ անձնական թշնամանք ունենա:
«Վարչապետի օրոք քրեական գործ է հարուցվել, որը խիստ քաղաքականացված է: Եթե ​​խոսքը պետության նախկին ղեկավարի մասին, ապա դա փաստացի քաղաքականացված գործ է»,-ընդգծեց փորձագետը: Քոչարյանը, ինչպես նշեց Մարկեդոնովը, ցույց տվեց, որ մարտիկ է, պատրաստ չէ պասիվ հետեւող լինել եւ վերադարձավ քաղաքականություն:
«Այս ամենը հանգեցրեց նրան, որ այժմ Փաշինյանը շատ բարդ իրավիճակ ունի հնարավոր պաշտոնանկության հետ կապված, այսինքն` եթե չլիներ այս ամենը, նա կարող էր եւ հուշեր գրել: Այժմ նրա հեռանալը բավականին վտանգավոր է, քանի որ նա, հավանաբար, կարծում է, որ հուշերով այս ամենը կարող է չսահմանափակվել»,-նշեց քաղաքագետը:
Ըստ փորձագետի` հայ ընդդիմադիրներն ավանդաբար միմյանց հետ ավելի շատ են պայքարում, քան իշխանությունների հետ հարցի շուրջ, թե ով է գլխավոր ընդդիմադիրը, սակայն Քոչարյանն այն գործիչը չէ` ինչ-որ երկրորդական դերում լինելու համար:
Նա հիշեցրեց, որ հենց Քոչարյանի օրոք Հայաստանը մտավ ՀԱՊԿ, հենց նրա նախագահության տարիներին Հայաստանը մտավ Մաքսային միություն:

«Кочарян – боец»: Маркедонов о возвращении Роберта Кочаряна
Возвращение второго президента Армении Роберта Кочаряна в политику началось еще в 2018 году, и оно было предопределено уголовным делом против него. Об этом в ходе видеомоста Ереван-Москва 5 марта заявил российский политолог Сергей Маркедонов.
По его оценке, действующий премьер Пашинян нарушил очень важное неписаное правило в Армении, согласно которому ушедшего главу государства не преследуют, какую бы кто личную неприязнь ни испытывал.
«При премьер-министре было возбуждено уголовное дело, которое весьма политизированное. Если речь идет о бывшем главе государства, то это политизированное дело просто по факту», – подчеркнул эксперт.
Кочарян, как заметил Маркедонов, с того момента показал, что он – боец, что не готов быть пассивным созерцателем, и вернулся в политику.
«Все это привело к тому, что теперь у Пашиняна очень сложная ситуация с возможной отставкой, то есть если бы не все это, то он мог бы уйти и писать мемуары. Сейчас ему уже довольно опасно уходить, потому что, наверно, думает, что одними мемуарами все это может и не ограничиться», – отметил политолог.
Армянские оппозиционеры, по мнению эксперта, традиционно воюют друг с другом больше, чем с властями на предмет того, кто главный оппозиционер, однако Кочарян не та фигура, чтобы быть где-то на подхвате.
Он напомнил, что именно при Кочаряне Армения вошла в ОДКБ, именно во время его президентства Армения вошла в Таможенный союз как наблюдать.