Նիկոլ Փաշինյանը հենց նեղն է ընկնում, սպառնում է, թե բա վերջ կտամ թավիշին։ Եկեք, ուրեմն, հասկանանք, թե ինչ է նշանակում «վերջ թավիշին» կարգախոսը։
Նիկոլը դավաճանում է «հեղափոխությանը»
2018–ին տեղի ունեցածը Նիկոլ Փաշինյանն անվանում էր «թավշյա հեղափոխություն»։ Նա խոստանում էր, որ վենդետաներ չեն լինելու, հայտարարում էր, որ իրենց կարգախոսը սիրո և համերաշխության մոտիվներով է։
Եթե մի պահ ընդունենք, որ 2018–ինը համաժողովրդական էր, ապա «թավիշից» հրաժարվելը լեգիտիմ չէ, քանզի նման մանդատ Նիկոլը չի ստացել։ Դա նշանակում է, որ Նիկոլը շեղվում է հեղափոխության եզակի սկզբունքներից ու այսպես կոչված արժեքներից։ Բայց սա խնդրի ձևական կողմն է։
Նիկոլը բազմիցս ցույց է տվել, որ իր սկզբունքն անսկզբունքայնությունն է։ Նա արել է այն, ինչ խոստացել էր չանել և չի արել այն, ինչ խոստացել էր անել։ Ու այնպես չէ, որ վարչապետ դառնալուն պես չի հրաժարվել «թավիշից»։ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քրեաքաղաքական հետապնդումն ապացույցն է այն բանի, որ Նիկոլն առաջին իսկ օրվանից խաբել է ու դավաճանել հեղափոխությանը։
«Վերջ թավիշին», վերջ Նիկոլին
Ի՞նչ է հասկանում Նիկոլը «վերջ թավիշին» ասելով։ Ուզում է ասել, որ քաղաքական հետապնդումների՞ է ենթարկելու իր քննադատներին։ Այսինքն՝ դիմելու է ապօրինությունների՞, թե՞ օրենքով է շարժվելու։
Եթե ապօրինություններ է անելու, ապա նա, ի վերջո, կմնա դրանց տակ։ Իսկ եթե շարժվելու է օրենքով, ապա ի՞նչն էր նրան խանգարում դա անել վերջին գրեթե 3 տարում։
Եթե Նիկոլի ընդդիմախոսների դեմ քրեական գործեր կան, բայց նա ընթացք թույլ չի տվել, քանզի, այսպես կոչված, «թավիշով» է առաջնորդվել, ապա դա ապօրինություն է։ Իսկ եթե գործեր չկան, բայց նա «վերջ թավիշին» ծրագրի շրջանակներում հրահանգելու է հետապնդել իր քննադատներին, ապա դա նույնպես ապօրինություն է։
Եթե Նիկոլն ասում է՝ «վերջ թավիշին» ու հայտարարում, որ դրա օրինական հիմքերը կան, դա նշանակում է, որ նա մինչև այդ գործարքի մեջ է մտել հանցագործների հետ, փող պոկել ու դարձել «թավշյա»։
«Վերջ թավիշինը» կարող է նաև նշանակել քարոզչական հնարք։ Սպառնալիքի ձև։ Սեփական վախի հաղթահարման մեթոդ։
Ամեն դեպքում «վերջ թավիշինը» նշանակում է վերջ Նիկոլին, քանզի հեղափոխության յակոբինյան փուլ մտնող կամ մտնել փորձող որևէ մեկին չի հաջողվել ողջ և առողջ դուրս գալ այդ փուլից։
Ի՞նչ է նշանակում Նիկոլի «Վերջ թավիշին» կարգախոսը

Как только Никол Пашинян оказывается в трудном положении, начинает заявлять о намерении покончить с «бархатом». Давайте, поэтому, попытаемся понять, что означает лозунг «Конец бархату».
Никол предает «револцию»
Произошедшее в 2018-ом Никол Пашинян называет «бархатной революцией». Он обещал, что вендетт не будет, заявлял, что их лозунг по мотивам любви и толерантности.
Если на какой-то момент принять, что произошедшее в 2018-ом было общенародным, то отказ от «бархата» нелегитимен, поскольку подобного мандата Никол не получал. Это означает, что Никол отходит от одного из редких принципов и ценностей революции. Однако это – формальная сторона вопроса.
Никол неоднократно демонстрировал, что его принцип – беспринципность. Он делал то, чего обещал не делать, и не делал того, что обещал сделать. И не так, что по становлении премьером он не отказался от «бархата». Уголовно-политическое преследование в отношении Роберта Кочаряна – доказательство того, что Никол с первого же дня обманывал и предал революцию.
«Конец бархату», конец Николу
Что подразумевает Никол, говоря «конец бархату»? Хочет сказать, что подвергнет своих критиков политическому преследованию? То есть пойдет на беззакония, или будет руководствоваться законом?
Если пойдет на беззакония, то в итоге сам же под ними и останется. Если же будет руководствоваться законом, тогда что ему мешало делать это последние 3 года?
Если в отношении оппонентов Никола имеются уголовные дела, но он не давал им хода, поскольку руководствовался так называемым «бархатом», то это – беззаконие. Если же дел не было, но он распорядится в рамках программы «Конец бархату» преследовать своих оппонентов, то это тоже беззаконие.
Если Никол объявляет «конец бархату» и заявляет, что для этого имеются законные основания, то это означает, что раньше он был в сделке с преступниками, выбивал деньги и стал «бархатным».
«Конец бархату» может также означать пропагандистскую уловку. Форму угрозы. Метод преодоления собственного страха.
В любом случае, «конец бархату» означает конец Николу, так как ни одному вошедшему или попытавшемуся войти в якобинский этап субъекту еще не удавалось выйти из него целым и невредимым.
Что означает николовский лозунг «Конец бархату»?