Մինչև պատերազմը Նիկոլ Փաշինյանն առաջնորդվում էր «Արցախի խնդրի լուծումը պետք է բավարարի Հայաստանի ժողովրդին, Ղարաբաղի ժողովրդին, Ադրբեջանի ժողովրդին» բանաձևով։ Բավարարվեց միայն Ադրբեջանի ժողովուրդը։ Այդպես էլ պլանավորված էր։
Հիմա Նիկոլն արդեն ուզում է բավարարել Թուրքիայի ժողովրդին։ Սյունիքով և ի վերջո Հայաստանով։
Խաղը մտել է վերջնափուլ։ Այդ խաղի բուն նպատակը Ռուսաստանին այս տարածաշրջանից դուրս մղելն ու Հարավային Կովկասը թուրքական ազդեցության գոտի սարքելն է։ Նիկոլին ձեռնտու է դա, քանզի սուբյեկտայնություն ունեցող Հայաստանը կապիտուլյանտին դատելու է։ Իսկ եթե Հայաստանի Հանրապետությունը չլինի, ապա Նիկոլը կկարողանա խուսափել դատ ու դատաստանից։ Այդ առումով միայն Թուրքիան կարող է Նիկոլին հանգիստ կյանք խոստանալ։ Դա է պատճառը, որ Նիկոլն առանց ամոթի անցել է թուրքական մուղամի։
Հայաստանում այլևս ամեն ինչ բացահայտ է դարձել։ Թուրքիան չի թաքցնում, որ աջակցում է Նիկոլ Փաշինյանին ու շարունակում նրա միջոցով պայքարել հայկական բանակի դեմ ու Ռուսաստանին այս տարածաշրջանից դուրս թողնելու օգտին։ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին ձևականություններ չի անում ու ցույց է տալիս, որ ինքն Արցախը հանձնել է համոզմունքով և առանց ցավի։ Նույնն անում է Սյունիքի մասով։ Նաև Ռուսաստանի դեմ է աշխատում մեծ ուրախությամբ։
«Իսկանդերի» մասով Նիկոլի սկանդալային հայտարարությունը Թուրքիայի օգտին էր արված՝ ընդդեմ Ռուսաստանի։
Ռուս–թուրքական մրցակցությունը հիմա սրվել է Հայաստանում։ Թուրքիան Նիկոլի շուրթերով անորակ է որակում ռուսական զենքը։ Ռուսների պատասխանն ստանալուց հետո Նիկոլը հետ է քաշվում, բայց Թուրքիան չի հանգստանում ու դաշտ է նետում իր մյուս գործակալին՝ տխրահռչակ Արման Բաբաջանյանին։ Սա շարունակում է նիկոլություն անել, թե բա Արցախում պարտվել է Ռուսաստանն ու ռուսական զենքը։ Արմանն այնպիսի ուրախությամբ, էնտուզիազմով էր արտասանում այդ բառերն ԱԺ ամբիոնից, որ հնարավոր չէ նկարագրել։ Նրա աչքերը փայլում էին թուրքամետ այդ խոսքերն ասելիս։
Եվ այսպես, Թուրքիայի նախագահ Էրդողանն իր խամաճիկներ Նիկոլի, սեփական մոր դեմ ցուցմունք տված Բաբաջանյան Արմանի ու մյուսների միջոցով Հայաստանի ոչնչացման գնով իր շահերն է առաջ մղում։ Խաղի վերջնարդյունքում կարող է երկու արդյունք լինել՝ կա՛մ Հայաստանի անկախության պահպանություն, թուրքական 5–րդ շարասյան պարտություն, կա՛մ Հայաստանի վերացում, թուրքացում։ Նիկոլենք երկրորդ տարբերակի ջատագովներն են։ Մնացածը ՀՀ քաղաքացիների որոշելիքն է։
Էրդողանն անխնա շահագործում է իր քարոզիչներին

Эрдоган нещадно эксплуатирует своих пропагандистов
До войны Никол Пашинян руководствовался формулой «Решение вопроса Арцаха должно удовлетворить народ Армении, народ Карабаха и народ Азербайджана». В результате удовлетворенным оказался лишь народ Азербайджана. Как и планировалось.
Сейчас Никол хочет удовлетворить уже народ Турции. Посредством Сюника и, в итоге, Армении.
Игра вошла в завершающую стадию. Непосредственной целью этой игры является вытеснение России из региона и превращение Южного Кавказа в зону турецкого влияния. Николу это на руку, поскольку обладающая субъектностью Армения обязательно будет судить капитулянта. Если же Республики Армения не будет, то Никол сумеет избежать суда и расправы. В этом плане лишь Турция может гарантировать ему спокойное существование. Именно в этом причина того, что Никол не стесняясь перешел на турецкий лад.
Впредь в Армении всё более чем очевидно. Турция и не скрывает, что поддерживает Никола Пашиняна и продолжает бороться посредством него с армянской армией и в направлении вытеснения России из региона. Не гоняется за формальностями и сам Никол Пашинян, демонстрирующий, что Арцах им был сдан с убеждением и без какого-либо переживания. То же самое он делает и по части Сюника. Как и работает против России с большим энтузиазмом.
Скандальное заявление Никола касательно «Искандера» было сделано в угоду Турции и против России.
Российско-турецкая конкуренция обострилось как раз в Армении. Устами Никола Турция называет российское оружие некачественным. После ответа русских Никол идет на попятную, но Турция не успокаивается и выводит на поле своего другого агента – печально известного Армана Бабаджаняна. Последний продолжает заниматься никольством, мол, в Арцахе проиграли Россия и российское оружие. Арман произносил эти слова в НС с таким воодушевлением, что не заметить это было невозможно. При озвучивании этих протурецких слов его глаза просто сверкали.
Итак, посредством своих марионеток в лице Никола, давшего показания против собственной матери Армана Бабаджаняна и остальных президент Турции Эрдоган продвигает свои интересы ценой уничтожения Армении. Конечным результатом этой игры может быть как сохранение независимости Армении и повержение турецкой 5-ой колонны, так и ликвидация Армении с ее последующим отуречиванием. Николовцы – сторонники второго варианта. Остальное в руках граждан РА.