Բանակը պետք է մերժի այս իշխանություններին. Սեյրան Օհանյան (տեսանյութ)
Հայկական բանակը պետք է մերժի նրանց, որոնք չեն ծառայել բանակում, բայց կառավարության մեջ են: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 20-ին, Ազատության հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Հայոց բանակը պետք է մերժի այն մարդկանց, որոնք իրեն թիկունք չեն կանգնել: Պետք է մերժի այն իշխանություններին, որոնք զորահավաք չեն կատարել, չեն լրացրել բանակի շարքերը մինչեւ վերջ պայքարելու համար: Աօպրիլյան պատերազմից հետո չեն գնել այն ժամանակակից ավիացիայի, ԱԹՍ-ների այն խմբաքանակը, որը պետք է աջակից լիներ հայոց զինվորին:
Այս ամենի արդյունքում հայոց բանակը ժողովրդի հետ միասին համապատասխան քայլեր պետք է կատարի այս հոգեբանական իրավիճակից, այս հոգեկան արգելակված իրավիճակից: Այդ վիճակը հասկանալի է, ամեն տուն սուգ է մտել, մարել են այն ճրագները տների»,-ասաց նա:
Սեյրան Օհանյանը հավելեց, որ բանակը երեք քայլ պետք է կատարի. «Առաջինը՝ ժողովրդի հետ միասին պետք է առաջատարի դեր կատարի՝ այս իրավիճակից դուրս հանելու համար՝ ճիշտ նշելով զոհվածներին, անհետ կորածներին, գերության մեջ գտնվողներին, որոնց առջեւ մինչեւ գետին խոնարհվում ենք:
Հայոց բանակը այսօր սահմանում պետք է կանգնած լինի, որ սահմանապահ գյուղացիներին, ռազմավարական շատ կարեւոր կետեր եւ ճանապարհներ կարողանա պահպանել: Այսօր բանակը պետք է բացատրի, թե ինչպիսի ռազմավարություն է կատարում մեր անվտանգությունն ավելի բարձրացնելու համար:
Այնտեղ, որտեղ բանակն ու ժողովուրդը միասնական են, նրանք անպարտելի են: Մենք ոտքի ենք կանգնելու, այսօրը նորից լինելու է զարթոնքի օր»,-ընդգծեց նախկին նախարարը:

Армия должна отвергнуть эти власти – Сейран Оганян (видео)
Армянская армия вместе с народом должна сыграть ведущую роль… Она должна отвергнуть тех, кто не служил в армии, но находится в правительстве. Об этом заявил во время митинга на площади Свободы в Ереване 20 февраля экс-министр обороны Армении Сейран Оганян.
«Армянская армия должна отвергнуть людей, которые не стали ей тылом. Она должна отвергнуть те власти, которые не провели мобилизацию, не пополнили ряды армии, чтобы бороться до конца. Не закупили после апрельской войны единицы современной авиации, БПЛА, которые должны были помочь армянскому солдату», – заявил Оганян.
Он уверен, что армия должна предпринять несколько шагов.
«Вместе с народом она должна сыграть ведущую роль по части выхода из этой ситуации, правильно указав данные по погибшим, без вести пропавшим и пленным, перед которыми мы преклоняемся.
Армянская армия сегодня должна стоять на границе, чтобы защитить сельчан приграничья, стратегически важные пункты и дороги. Сегодня армия должна объяснить, какую стратегию она осуществляет для повышения нашей безопасности.
Там, где армия и народ едины, они непобедимы. Мы встанем на ноги, у нас еще будет день пробуждения», – подчеркнул бывший министр обороны РА.