Երեկվա ձերբակալություններով ԱԱԾ-ն միջամտել է մարդկանց իրավունքներին՝ փաստացի չգործող նորմի հիման վրա
Փաստորեն, երեկվա ձերբակալությունների շքերթի հիմքը Քրեական օրենսգրքի 307.4-րդ հոդվածն է, որի վերաբերյալ կա առնվազն երկու խնդիր.
1) Հոդվածը ոչ միայն իրավական որոշակիության լրջագույն խնդիր ունի ու դրա պայմաններում հիմնավոր կասկածի շեմն առհասարակ հնարավոր չէ հաղթահարել,
2) Այլ նաև Հոդվածի հիմքը Ռազմական դրության պայմաններում տեղեկությունների տարածման ԿԱՆՈՆՆԵՐԸ խախտելն է: Կանոնները սահմանված են Կառավարության որոշմամբ, որոնք ՄԻՊ դիմումի հիման վրա գտնվում են ՍԴ վարույթում և ՍԴ-ն ԿԱՍԵՑՐԵԼ Է դրանց գործողությունը: Այսինքն ԱԱԾ-ն միջամտել է մարդկանց իրավունքներին փաստացի չգործող նորմի հիման վրա...

СНБ вмешалась в права человека на основании фактически недействующей нормы
Фактически, в основе вчерашнего парада задержаний лежит статья 307.4 УК, по которой есть как минимум 2 проблемы:
1) статья не только имеет серьезную проблему правовой определенности и в ее условиях невозможно преодолеть порог обоснованного подозрения,
2) но и основанием статьи является нарушение ПРАВИЛ распространения информации в условиях военного положения. Правила определяются постановлением правительства, которые на основании заявления омбудсмена находятся в производстве КС, и КС приостановил их действие.
Другими словами, СНБ вмешалась в права человека на основании фактически недействующей нормы...