Վարույթ է ընդունվել Արցախում նյութական և մշակութային արժեքները չտարհանելու և այդպիսով պետությանը խոշոր գույքային վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ հարուցված քրգործը․ Արցախի ՔԿ
ԱՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում վարույթ է ընդունվել ԱՀ գլխավոր դատախազության հատուկ քննչական բաժնում հասարակական կազմակերպությունների նախագահների կողմից 2020թ. դեկտեմբերի 10-ին ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա ԱՀ քրեական օրենսգրքի 334-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահների և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կողմից կնքված հայտարարությունից առաջ՝ Արցախի Հանրապետության վրա զինված հարձակման ընթացքում և համատեղ հայտարարությունից հետո, պահպանվող ռազմական դրության իրավական ռեժիմի պայմաններում Արցախի Հանրապետության պետական կառավարման տարածքային և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից նյութական և մշակութային արժեքները չտարհանելու և այդպիսով պետությանը առանձնապես խոշոր չափի գույքային վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը:
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի քննչական կոմիտեն, քրեական գործի շրջանակներում իրականացվում են դատավարական և քննչական գործողություններ: Նախաքննությունը շարունակվում է:

СК принял в производство дело, возбужденное по факту о невывозе из Арцаха материальных и культурных ценностей
В следственном управлении по особо важным делам Следственного комитета Арцаха принято в производство уголовное дело, возбужденное по факту о невывозе органами государственного территориального управления и ОМС Арцаха материальных и культурных ценностей до трехстороннего заявления лидеров Армении, России и Азербайджана 9 ноября 2020 года – в ходе вооруженного нападения на Арцах и после совместного заявления, в условиях сохраняющегося правового режима военного положения и причинения тем самым имущественного ущерба в особо крупном размере.
Дело возбуждено на основании сообщения о совершении преступления, представленного 10 декабря 2020 года руководителями общественных организаций в Генеральную прокуратуру Арцаха, по признакам части 2 статьи 334 УК.
Как сообщили в пресс-службе СК Арцаха, в рамках уголовного дела осуществляются процессуальные и следственные действия. Следствие продолжается.