Համահայկական հիմնադրամից անհետացել է 11 միլիոն դոլար գումար. «Դեժավյու»
Համահայկական հիմնադրամից անհետացել է 11 միլիոն դոլար գումար։ Այս մասին գրում է «Դեժավյու» տելեգրամյան ալիքը։
«Պատերազմի օրերին երբ աշխարհասփյուռ հայությունը գումար էր փոխանցում Հայաստան հիմնադրամին, այդ գումարները հետագայում պարզվեց որ ծախսվել են ոչ նպատակային։ Այսինքն, գումարները հավաքվել են, հետո իբր պարտքով տրվել է Կառավարությանը, պատերազմի կարիքների հետ կապված ծախսեր անելու համար։ Այդ օրերին, պարզվում է գտնվել են նաեւ անձինք որոնք ցանկացել են նաեւ փող աշխատել պատերազմի վրա։ Երեկ Սերժ Սարգսյանը իր հարցազրույցում հայտնեց որ կատարվել են գնումներ ոչ Պաշտպանության նախարարության կողմից, այլ ուղիղ Կառավարությունն է այդ գնումները արել, այն էլ մի քանի անգամ թանկ գներով, զրահաբա։ Խոսքը զրահաբաճկոնների մասին է։ Զրահաբաճկոնները գնվել են մեծ քանակի եւ շատ անգամ բարձր գներով։
DEJAVU-ի տեղեկություններով, պատերազմի օրերին, այդ գործարքները համակարգել են եւ «քավորություն են» արել 4 հոգի՝ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը «Շիշ բռնողը», կառավարության աշղեկ Էդուարդ Աղաջանյանը «DJ Էդո», Անդրանիկ Քոչարյանը եւ նախարար Հակոբ Արշակյանը։ Այս 4 կերպարները պատերազմի օրերին իբր նախաձեռնում են պատերազմի կարիքների համար գնումների գործընթացնր, որը անում են Հայաստան հիմնադրամից ստացված գումարներով, շրջանցելով ՊՆ-ը, իսկ նպատակն է լինում որքան հնարավոր է փող աշխատել։
Բացի զրահաբաճկոնների ուռճացված գնումներից, կա եւս մի պատմություն, որ 11 միլիոն դոլար գումարի գնում են իբր կազմակերպում, կանխիկացնում են այդ գումարը եւ մինչ այսօր ոչ այդ ապրանքն են մատակարարել, ոչ այդ գումարը կա։ Այս մութ պատմությունները վստահաբար կքննվեն իշխանափոխությունից հետո, իսկ մենք շուտով կհրապարակենք նաեւ մանրամասներ՝ թե կորած 11 միլիոն դոլարի մասին թե ուռճացված գներով զրահաբաճկոնների մասին»,-գրել է տելեգրամյան ալիքը։

Из фонда «Айастан» исчезли 11 миллионов долларов. Об этом пишет «Telagram»-канал «Dejavu».
«В дни войны по всему миру армяне собирали и переводили деньги в Фонд «Армения», эти суммы, как впоследствии выяснилось, были потрачены нецелевым образом. То есть, деньги были собраны, потом якобы были переданы в долг правительству для расходов, связанных с нуждами войны. В те дни, выясняется, находились также люди, которые хотели заработать на войне», – пишет канал.
Вчера Серж Саргсян в своем интервью сообщил, что были осуществлены закупки не со стороны Министерства обороны, а правительство напрямую осуществило эти закупки, причем по завышенной цене. Речь идет о бронежилетах, которые были куплены в большом количестве и по цене в несколько раз превышающую реальную стоимость.
По сведениям «Dejavu», в дни войны эти сделки скоординировали и прикрывали 4 человека: депутат Айк Саркисян («держатель бутылки»), руководитель аппарата правительства Эдуард Агаджанян («DJ Эдо»), Андраник Кочарян и министр ВП Акоп Аршакян.
«Эти четверо в дни войны якобы инициируют процесс закупок для нужд войны, который делают на средства, полученные из фонда «Армения», минуя МО, а цель – заработать как можно больше денег.
Кроме раздутых покупок бронежилетов, есть еще одна история, что якобы была организована закупка на 11 миллионов долларов, сумма обналичена, но до сих пор нет ни товара, ни денег. Скоро «Dejavu» обещает опубликовать также подробности как о потерянных 11 млн долларов, так и о покупке бронежилетов по завышенным ценам», – пишет тг-канал.
Из фонда «Айастан» исчезли 11 миллионов долларов