Դատարանը մերժեց Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ խափանման միջոցի չեղարկման մասին միջնորդությունը
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը մերժեց ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ խափանման միջոցի չեղարկման մասին միջնորդությունը: Որոշումը հրապարակվել է փետրվարի 11-ի կեսօրին:
Հիշեցնենք, որ միջնորդությունը փետրվարի 9-ին կայացած նիստին ներկայացրել էր Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը: Ներկայումս գեներալ-գնդապետ Խաչատուրովի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքի տեսքով, որը փոխարինվել է գրավի դիմաց ազատ արձակմամբ: Փաստաբանը շեշտել է հերոսների նկատմամբ նման վերաբերմունքի անթույլատրելիությունը` միաժամանակ մատնանշելով, որ իր պաշտպանյալը ոչ մի դատական ​​նիստ բաց չի թողել:
Յուրի Խաչատուրովը` ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի եւ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի հետ միասին, անցնում է 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ գործի` առանձին վարույթի մեջ առնված մասով: Նրանք մեղադրվում են սահմանադրական կարգի տապալման մեջ:
Հաջորդ նիստը տեղի կունենա փետրվարի 16-ին` ժամը 13:00-ին:
Իրավագիտության ծաղր է տեղի ունենում: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար, գեներալ Յուրի Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը՝ մեկնաբանելով իր պաշտպանյալի խափանման միջոցը չեղարկելու դատարանի մերժումը:
Միհրան Պողոսյանը շեշտեց, որ Խաչատուրովի նկատմամբ խափանման միջոց է գործում, որի կարգավորումը ՍԴ-ն հակասահմանադրական էր ճանաչել: «Այս խափանման միջոցը պետք է չեղարկվի, ինչը եւ եղել է միջնորդության հիմնավորումը: Մենք ցանկանում ենք, որ այս դատավարության շրջանակում բոլոր որոշումները իրավական լինեն: Սակայն պաշտպանության կողմի միջնորդությունները կա՛մ հետաձգվում են, կա՛մ մերժվում: Որպես այդպիսին, չկա իրավական գործընթաց: Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը միայն ապահովում է աբսուրդի թատրոնի շարունակումը: Ստիպված չես լինում խոսելու իրավական գործընթացների մասին»,-շեշտեց փաստաբանը:
Նրա խոսքով՝ դատարանի որոշումը ստանալուց հետո իրենք կմտածեն բողոքարկման մասին: Յուրի Խաչատուրովն իր գործողություններով ապացուցել է, որ խափանման միջոցի կարիք չկա, հավելեց Պողոսյանը:
Փետրվարի 11-ի կեսօրին դատավորը հրապարակեց խափանման միջոցը չեղարկելու մասին միջնորդության վերաբերյալ որոշումը: Միջնորդությունը մերժվեց: Ներկայումս գեներալ-գնդապետ Խաչատուրովի նկատմամբ ընտրված է կալանքի խափանման միջոց, որը փոխարինվել է գրավի դիմաց ազատ արձակմամբ:

Суд отклонил ходатайство об отмене меры пресечения в отношении Юрия Хачатурова
Судья Анна Данибекян отклонила ходатайство об отмене меры пресечения в отношении бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова. Решение было опубликовано в полдень 11 февраля.
Напомним, что ходатайство представил на заседании 9 февраля адвокат Хачатурова – Мигран Погосян. В настоящее время в отношении генерал-полковника Хачатурова избрана мера пресечения в виде ареста, измененная на освобождение под залог. Адвокат подчеркнул недопустимость подобного отношения к героям, одновременно указав, что подзащитный не пропустил ни одного судебного заседания.
Юрий Хачатуров наряду со вторым президентом Армении Робертом Кочаряном, бывшим министром обороны Сейраном Оганяном и бывшим вице-премьером Арменом Геворкяном проходит по выделенной в отдельное производство части дела о событиях 1 марта 2008 г. Им предъявлены обвинения в свержении конституционного строя.
Следующее заседание состоится в 13 часов 16 февраля.