Աննա Հակոբյանի սենյակից 3 հարկանի հայհոյանք է հնչել, նա ստորացրել է Նիկոլ Փաշինյանին. Գաբրելյանով
Հայազգի լրագրող, հրատարակիչ, «Lifenews» լրատվական հեռուստաալիքի սեփականատեր, «News Media» հրատարակչական տան գլխավոր տնօրեն և նախագահ, «Բալթիական մեդիախումբ» հոլդինգի նախագահ Արամ Գաբրելյանովն իր Տելեգրամ-ալիքում գրել է․
«29-ամյա Արգիշտի Քյարամյանը Արցախ է ժամանել ԱԱԾ 30 աշխատակիցների հետ։ Գլխավոր խնդիրը, որ ՀՀ ԱԱԾ ղեկավարի առաջ դրել էր Փաշինյանը, իր կնոջ ու որդու անվտանգությունն էր։ Դերերը բաշխվել են հետևյալ կերպ. բացի Աննա Հակոբյանի անձնական պահպանությունից, նրա, այսպես կոչված, արտաքին շրջագծից բացի, նրա անվտանգությունն ապահովում էին ևս 10 ամբողջությամբ զինված սպեցնազներ։ Անգամ Ղարաբաղի սպեցնազում էին զարմացած ԱԱԾ աշխատակիցների զենք-զինամթերքից»:
Եվս 10 աշխատակից պահպանում էին Փաշինյանի որդուն։ Մյուսները մշտապես գտնվում էին Արգիշտիի տրամադրության տակ։ Սկանդալը պայթել է, երբ գեներալ Մովսես Հակոբյանը կոշտ տոնով փորձել է Նիկոլի կնոջից պահանջել` լքել բունկերը, որում գերգաղտնի ռազմական օպերացիա էր քննարկվում։ Նախքան այդ, արդեն մի քանի անգամ Աննա Հակոբյանը հրապարակավ նրանց վիրավորած է եղել և անգամ փորձել է սովորեցնել, թե ինչպես պետք է կառավարել զորքը։ Մովսես Հակոբյանը չի դիմացել և շատ կոշտ տոնով այդ կնոջից պահանջել է լքել շտաբը։ Սրանից անմիջապես հետո Հակոբյանի թիկնապահները փորձել են նրան հանգստացնել։ Բայց բավականաչափ ալկոհոլ օգտագործած կինը զանգել է Նիկոլին և սկսել նրա հետ հաշիվ մաքրել։
Ինչպես պատմել են անվտանգության աշխատակիցները՝ Աննա Հակոբյանի սենյակից 3-հարկանի քֆուրներ են լսվել և աներևակայելի աղաղակներ։ Կինը ստորացրել է ամուսնուն և ասել, թե նա ինչ տղամարդ է, եթե ինչ-որ մի «Մոսկա» խայտառակում է իր կնոջը։
Կնոջ հետ զրույցից 5 րոպե անց Փաշինյանը զանգահարել է Քյարամյանին և ՀՀ ԱԱԾ պետից պահանջել, որ նա կալանավորի Հակոբյանին ու ձեռնաշղթաներով բերի Երևան։ Հենց նման պահանջ է եղել․ բերել ձեռնաշղթայով ու ոստիկանական մեքենայով։
Քյարամյանը պատիվ է տվել ու գնացել Արցախի նախագահի մոտ։ Վախեցած Արայիկ Հարությունյանն իր մոտ է հրավիրել երկու գեներալների՝ խորհրդակցելու։ Գեներալներն ասել են, որ ոչ ոք նման հրաման չի կատարի, և, հակառակը, կձերբակալվեն Քյարամյանն ու իր ողջ թիկնազորը։ Այդ ժամանակ Արայիկ Հարությունյանը հրաժարվել է կատարել Փաշինյանի հրամանն ու այդ մասին ասել Արգիշտիին։ Քյարամյանը դողացող ձայնով Նիկոլին զեկուցել է, որ Հակոբյանին ձերբակալելու հրամանն անհնար է կատարել։ Փաշինյանը սկսել է գոռալ ԱԱԾ երիտասարդ ղեկավարի վրա ու նրան մեղադրել, որ տղամարդ չէ։ Սրան հետևել է պատերազմող երկրի ԱԱԾ տնօրենի ազատման հրամանը։

Из комнаты Анны шёл трехэтажный мат, она унижала Никола Пашиняна – Габрелянов
29 летний Аргишти Кярамян прибыл в Арцах с 30 сотрудниками СНБ. Главная задача, которую поставил Пашинян главе СНБ республики Армения – это обеспечение безопасности жены премьера и его сына. Роли были распределены так: кроме личной охраны Анны Акопян, так называемый внешний периметр вокруг неё обеспечивали ещё 10 полностью экипированных спецназовцев. Даже карабахский спецназ был удивлён тем, как экипирован и с каким оружием прибыли сотрудники СНБ. Ещё 10 человек охраняли сына Пашиняна. Остальные постоянно находились в распоряжении Аргишти.
Скандал случился, когда генерал Мовсес Акопян в жёсткой форме потребовал от супруги Никола покинуть бункер, в котором шло обсуждение сверхсекретной военной операции. До этого уже несколько раз Анна Акопян публично ругала генералов и пыталась их учить, как нужно руководить войсками. Мовсес Акопян не выдержал и очень жестко потребовал от женщины, чтобы она покинула штаб.
Сразу после этого охранники Акопян пытались её успокоить. Однако, изрядно подвыпившая женщина позвонила Николу и устроила ему взбучку. Как рассказывали охранники, ор стоял несусветный. Из комнаты Анны шёл трехэтажный мат. Супруга унижала Никола и говорила, мол, что ты за мужчина, если какая-то моська опозорила твою жену.
Через 5 минут после разговора с супругой Пашинян позвонил Кярамяну и потребовал от главы СНБ Армении арестовать генерала Акопяна и привезти в наручниках в Ереван. Требование было такое: привезти в наручниках в полицейском воронке.
Кярамян взял под козырёк и пошёл к президенту Арцаха. Перепуганный Араик Арутюнян пригласил двух генералов посоветоваться. Генералы сказали, никто такой приказ выполнять не будет, а, наоборот, будут арестованы и Кярямян, и вся его охрана. Тогда Араик отказался выполнять приказ Пашиняна и сказал это Аргишти. Кярамян дрожащим голосом доложил Николу, что приказ арестовать генерала Акопяна выполнить невозможно. Пашинян стал орать на молодого главу СНБ и обвинять, что тот не мужчина. После этого вышел указ об увольнении главы СНБ воюющей страны.