Հայաստանը միջպետական գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ ընդդեմ Ադրբեջանի
ՀՀ կառավարությունը փետրվարի 1-ին միջպետական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի` սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող ժամանակահատվածում թույլ տրված կոնվենցիոն խախտումների համար:
Ինչպես տեղեկացրին ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից, մասնավորապես ՀՀ կառավարությունը պնդում է, որ Ադրբեջանը խախտել է Արցախի և ՀՀ-ի բնակչության կյանքի, խոշտանգումներից և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ մնալու, անձեռնմխելիության, սեփականության, անձնական և ընտանեկան կյանքի, կրթության և մի շարք այլ իրավունքները:
Կառավարության կողմից գանգատին կից ներկայացվել են բազմաթիվ և ծավալուն ապացույցներ: Գանգատում, ի թիվս բազմաթիվ այլի, բարձրացված է նաև ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, Արցախի տեղահանված բնակչության, զոհված և վիրավորված քաղաքացիական անձանց, նրանց հարազատների, սեփականությունը կորցրածների, տեղական և միջազգային ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների իրավունքների պաշտպանության մի շարք հարցեր։
Այս գանգատը Եվրոպական դատարան ՀՀ-ի կողմից ներկայացվող առաջին միջպետական գանգատն է:
Առաջիկայում Եվրոպական դատարան են ուղարկվելու արդեն իսկ ներկայացված պահանջները հիմնավորող լրացուցիչ մեծածավալ ապացույցներ:

Правительство Армении подало в ЕСПЧ межгосударственную жалобу против Азербайджана
Правительство Армении 1 февраля текущего года подала межгосударственную жалобу в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) против Азербайджана за конвенционные нарушения, допущенные в ходе 44-дневной войны и в последовавший за этим период. Об этом сообщает представительство Республики Армения в ЕСПЧ.
В частности, правительство Армении утверждает, что Азербайджан нарушил право населения Арцаха и Республики Армения на жизнь, запрет на пытки и бесчеловечное обращение, право на неприкосновенность, право собственности, право на личную и семейную жизнь, право на образование и ряд других прав. К жалобе прилагаются представленные правительством многочисленные и объемные доказательства. В жалобе, среди прочего, также затронут целый ряд вопросов о защите прав военнопленных и гражданских лиц, перемещенного населения Арцаха, погибших и раненых гражданских лиц, их родственников, лиц, потерявших собственность, а также прав представителей местных и международных СМИ.
«Эта Межгосударственная жалоба от имени государства является важнейшим шагом в проводимом правовом процессе против Азербайджана. Примечательно, что эта жалоба является первым межгосударственным иском, представленным Арменией в Европейский суд по правам человека», – говорится в сообщении.
Представительство Армении в ЕСПЧ сообщает, что в ближайшее время в Европейский суд будут направлены дополнительные масштабные доказательства, обосновывающие выдвинутые требования. Отмечается, что офис представительства РА в ЕСПЧ проинформирует общественность о дальнейшем развитии событий и предпринятых шагах.