Արծրունի լեզուն և զգետնված Արցախը
Արծրուն Հովհաննիսյանն այդ լեզվին տվեց այնպիսի ճկունություն և այնպիսի բարբարոսությամբ այն օգտագործեց, որ հայոց լեզուն Արծրունի շուրթերով աշխատեց Հայաստանի ու Արցախի դեմ։
Արծրունը պատերազմի օրերին ապահովում էր սուտն ու կեղծիքը։ Ու որքան շատ էինք մենք պարտվում, այնքան նա ավելի շատ էր «զգետնում» թուրքական ԱԹՍ–ները։
Արծրունը ձևը գտել էր։ Նա տարածք հանձնելու անունը դրել էր «մարտավարական նահանջ», որ Նիկոլի ստերն անցնեն ու «Փող՝ տարածքի դիմաց» բանաձևը կյանքի կոչվի։
Արծրունի լեզուն, իրոք, ճկուն է և բարբարոս։ Նա այսօր լրագրողների առաջ «կրուտիտի» գոհարներ է հրամցրել։ Իրեն հայտնի կենդանու տեղ դրած հայտարարել է, թե բա ես չեմ խաբել, ես չեմ ասել, որ հաղթում ենք, ասել եմ, որ հաղթելու ենք։
Արծրունն ասում է՝ չեմ ստել։ Եվ սա ասում է մեկը, ով Գետաշենն ու Շահումյանն ազատագրելու թեմայով էժանագին դերակատարում էր ստաձնել՝ «հպարտորեն» չհերքելով այդ սուտ լուրը։ Ասում է մեկը, ով մինչև նոյեմբերի 9–ը պնդում էր, որ Շուշիում մարտեր են ընթանում։ Այն դեպքում, երբ առնվազն նոյմբերի 6–ից Շուշին թշնամու ձեռքում է եղել, ու այդ մասին հայտնել են Արցախի պաշտոնյաները։
Արծրունը ստի ու կեղծիքի տարածման, Արցախի պետականությունը վարի տալու հարցում կարևոր դերակատարություն է ունեցել ու հետագայում պետք է անպայման ցուցմունքներ տա։ Բայց քանի դեռ Նիկոլը վարչապետ է, Արծրունը զինվորական հագուստով առանց ամաչելու գալիս է խորհրդարան ու խոսում։
Մեր 5․000–ից ավելի զոհերի ու 10․000–ից ավելի վիրավորների, Արցախի կորցրած պետականության, Հայաստանի փոքրացող տարածքի ու կիսապետություն դառնալու խորհրդանիշներից մեկը դարձած Արծրունն այնքան լկտիություն ունի, որ տեսախցիկների առաջ է հայտնվում։ Այնքան լկտիություն ունի, որ մեղքը գցում է բանակի վրա, թե բա ինձ ՊՆ–ից ինչ ասել են, դա էլ հայտարարել եմ, Աննային էլ 1 վայրկյան անգամ տեսած չկամ։
Ու քանի դեռ հայ ժողովուրդը հանդուրժում է Նիկոլին վարչապետի կաբինետում, արծրունները երես են ունենալու ման գալ դրսում ու դեռ մի բան էլ մուննաթով հարցազրույցներ տալ։

Язык Арцруна и сбитый Арцах
Арцрун Ованнисян придал этому языку такую гибкость и использовал его столь необузданно, что армянский язык из его уст сработал против Армении и Арцаха.
В дни войны Арцрун обеспечивал ложь и фальшь. И чем больше мы проигрывали, тем чаще он «сбивал» турецкие БПЛА.
Арцрун нашел вариант. Он называл сдачу территорий «тактическим отступлением», чтобы придать убедительность лжи Никола и реализовать формулу «Деньги в обмен на территории».
Язык Арцруна, воистину, гибок и беспощаден. Сегодня он выдал в беседе с журналистами перлы попыток выкрутиться из положения. Притворившись известным четвероногим, он заявил, будто не обманывал, не говорил, что мы побеждаем, а всего лишь заявлял, что мы победим.
Арцрун заявил, что не врал. И говорит это тот, кто взял на себя дешевую роль на тему освобождения Геташена и Шаумяна, «гордо» не опровергнув это ложное сообщение. Говорит тот, кто до 9-го ноября заявлял, что в Шуши идут бои. И это в условиях, когда Шуши как минимум с 6-го ноября был в руках врага и об этом заявили чиновники Арцаха.
Арцрун играл важную роль в деле распространения лжи и фальши и уничтожения государственности Арцаха, и впоследствии он должен будет дать показания. Однако, пока Никол – премьер, Арцрун без зазрения совести приходит в парламент в военной форме и говорит.
Ставшему одним из символов понесенных нами более 5.000 жертв и 10.000 раненых, утраченной государственности Арцаха, уменьшающейся с каждым днем территории Армении и ее превращения в полугосударство Арцруну всё еще хватает наглости появляться перед видеокамерами, перекладывать вину на армию, мол, он заявлял то, что ему говорили из Минобороны, а Анну он не видел даже секунды.
И пока армянский народ терпит Никол в премьерском кабинете, арцруны без стыда будут разгуливать по улице и даже давать интервью в наездном тоне.