Վազգեն Մանուկյանը հանդիպել է մի խումբ քաղաքագետների և փորձագետների հետ (լուսանկար)
Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը, Արցախի հարցի հետագա ճակատագիրն ու տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական զարգացումները. օրակարգային այս հարցերն այսօր Վազգեն Մանուկյանը քննարկել է մի խումբ քաղաքագետների և փորձագետների հետ:
Քննարկվել է պատերազմից հետո Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական ճգնաժամը, որի հանգուցալուծման վերաբերյալ մասնագետները տարբեր տեսակետներ են հնչեցրել: Ըստ որոշ տեսակետների՝ քաղաքական դաշտի ռազմավարությունն ու գործողությունները պետք է մշակվեն հասարակության շրջանում սոցիոլոգիական լուրջ հետազոտությունների և վերլուծությունների հիման վրա: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել այն խնդրին, որ սոցիալական ցանցերը հաճախ կառավարվում են և ստեղծում իրականության ոչ հավաստի պատկեր:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում 2018 թվականի իշխանափոխության և դրան հաջորդած իրադարձությունների խորքային պատճառների, իշխանության, պետական համակարգի, ընդդիմության, քաղաքական կուսակցությունների խնդիրների և այդ համակարգերը կայացնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Կարևորվել է Հայաստանում ազգային օրակարգի ձևավորման, ազգային ինքնության հարցերն առաջնային դարձնելու և դրանց շուրջ հասարակությանը համախմբելու անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով Արցախյան հիմնահարցին՝ ներկաները կարևորել են հարցի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշման և քայլերի հստակեցումն ու ակտիվացումը՝ մտահոգություն հայտնելով վերջին ժամանակահատվածում հիմնահարցը երկրորդ պլան մղելու միտումների առնչությամբ:
Քննարկվել է տարածաշրջանում Թուրքիայի ակտիվացման ֆոնին Հայաստանի կողմից անհրաժեշտ քայլեր և ռազմավարություն մշակելու անհրաժեշտությունը, ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների հստակ օրակարգ ձևավորելու խնդիրը, Ռուսաստանի և բնական այլ դաշնակիցների հետ համագործակցության հեռանկարները:
Կարևորվել է աշխարհաքաղաքական զարգացումներին համահունչ արտաքին քաղաքականություն իրականացնելու և տարածաշրջանային հնարավոր վերադասավորումների դեպքում շահեկան վիճակում գտնվելու հարցը, որը կենսական նշանակություն ունի Հայաստանի համար և հնարավոր է լուծել միայն այն դեպքում, երբ պետության ներսում առկա ճգնաժամն ու խնդիրները հաղթահարվեն:

Вазген Манукян обсудил важные вопросы повестки дня с группой политологов и экспертов (фото)
Внутриполитическая ситуация в Армении, дальнейшая судьба арцахского вопроса и региональные геополитические развития – сегодня Вазген Манукян обсудил эти вопросы с группой политологов и экспертов. Об этом сообщается на странице Движения по спасению Родины в «Facebook».
«Был обсужден послевоенный внутриполитический кризис в Армении, по поводу разрешения которого эксперты высказали разные мнения. Согласно некоторым взглядам, стратегия и действия политического поля должны разрабатываться на основе серьезных социологических исследований и анализа в обществе. В этом контексте коснулись проблемы того, что социальные сети часто управляются и создают недостоверную картину реальности.
Состоялся обмен мнениями о коренных причинах смены правительства в Армении в 2018 году и последующих событиях, проблемах правительства, государственной системы, оппозиции, политических партий и необходимости становления этих систем.
Была подчеркнута важность формирования национальной повестки дня в Армении, приоритетность вопросов национальной идентичности и необходимость сплочения вокруг них общества.
Касаясь проблемы Арцаха, присутствующие подчеркнули важность прояснения и усиления позиции и шагов Республики Армения в этом вопросе, выразив озабоченность по поводу недавних тенденций отодвинуть этот вопрос на второй план.
Были обсуждены необходимость разработки Арменией необходимых шагов и стратегии на фоне активизации Турции в регионе, вопрос определения четкой повестки дня в отношениях с США, перспективы сотрудничества с Россией и другими естественными союзниками.
Была подчеркнута важность вопроса проведения внешней политики в соответствии с геополитическими развитиями и нахождения в выгодном положении в случае возможных региональных перестановок, что имеет жизненно важное значение для Армении и может быть решен только в случае преодоления кризиса и проблем внутри страны», – говорится в заявлении.