Մեր կարմիր գիծը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն է. Իրանի ԱԳ նախարար
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն ընդգծում է, որ Իրանը Հայաստանին համարում է կարևոր հարևան. նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանի և Իրանի սահմանները միշտ եղել են բարեկամության և համագործակցության սահմաններ՝ վստահություն հայտնելով, որ այդպես էլ շարունակվելու է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Իրանի արտաքին գործերի նախարարն ասել է Երևանում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Իրանը շատ կարևորում է բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունը և հարգում է ու հետևում է, որ բոլոր ժողովուրդների կրոնական և այլ իրավունքները միշտ պաշտպանված լինեն: Մեր կարմիր գիծը Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունն է, որի մասին մենք հստակ արտահայտվել ենք»,-ասել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարը:
Նա ցավակցություն է հայտնել Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում մարդկային զոհերի կապակցությամբ՝ շեշտելով, որ պետք աշխատանքներ տարվեն հումանիտար խնդիրների լուծման ուղղությամբ: «Մենք այն երկիրն ենք, որը պատերազմ է տեսել և ծանոթ ենք այն ցավերին ու տանջանքներին, որ ժողովուրդը կրում է պատերազմի ընթացքում: Իրանը պատրաստ է մարդասիրական ցանկացած աջակցություն ցուցաբերել այդ խնդիրները հարթելու համար»,-ասել է Զարիֆը:
Իրանի ԱԳ նախարարը հավելել է՝ պատրաստակամ են առավել զարգացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ քաղաքական, մշակութային, տնտեսական և անվտանգության ոլորտներում: «Մենք ունենք ընդհանուր մտահոգություններ, այդ թվում՝ ահաբեկիչների ներկայությունը»,-նշել է նա:

«Наша красная линия – территориальная целостность Армении»: министр иностранных дел Ирана
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф подчеркнул, что Иран считает Армению важным соседом. По его словам, границы Армении и Ирана всегда были границами дружбы и сотрудничества. Он выразил уверенность, что так и будет продолжаться.
Как передает «Арменпресс», об этом министр иностранных дел Ирана сказал на встрече с министром иностранных дел Армении Ара Айвазяном.
«Иран территориальной целостности всех стран придает большое значение, уважает и следит за тем, чтобы религиозные и другие права всех народов всегда были защищены. Наша красная линия – территориальная целостность Республики Армения, о чем мы ясно высказались», – сказал министр иностранных дел Ирана.
Он выразил соболезнования в связи с человеческими жертвами во время Второй Арцахской войны, подчеркнув, что необходимо провести работу по решению гуманитарных проблем.
«Мы – та страна, которая видела войну и знакома с болью и мучениями, которые переживает народ во время войны. Иран готов оказать любую гуманитарную помощь для решения этих проблем», – сказал Зариф.
Глава МИД Ирана добавил, что они готовы к дальнейшему развитию отношений с Арменией в политической, культурной, экономической сферах и в сфере безопасности.