Սեպտեմբերի 23-ին իշխանությունները իմացել են՝ 4 օրից պատերազմ է սկսվելու և ոչինչ չեն ձեռնարկել
Իշխանությունները շարունակում են անել ամեն բան, որպեսզի թաքցնեն սեպտեմբերի 27-ին սկսված պատերազմի հանգամանքները, որոնք կարող են հանրությանը հանել թմբիրից ու ակնհայտ դարձնել, որ պատերազմում պարտության միակ մեղավորը հենց գործող իշխանություններն են։ Այս պատերազմի մասին ամենամեծ մոլորություն այն է, որ իշխանությունները տեղյակ չեն եղել դրա սկսվելու մասին։ Իրականությունն այն է, որ արդեն սեպտեմբերի 23-ին Հայաստանի ԳՇ հետախուզությունը զեկուցել է սեպտեմբերի 27-ին սկսվելիք պատերազմի մասին, անգամ ժամն է հայտնի եղել։
Այս տեղեկատվության ֆոնին անհասկանալի է, թե ինչպես է ադրբեջանական ԶՈւ-ը կարողացել ոչնչացնել մեր ԶՈւ ՀՕՊ համակարգերը, անգամ, զորամասերում, ինչպե՞ս է ստացվել, որ հարյուրավոր զոհեր ենք տվել հենց զորամասերում կուտակված զինվորներից։ Ինչու՞ պատերազմի մասին տեղեկացված ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը չի ձեռնարկել քայլեր, որպեսզի ադրբեջանական բանակի առաջին հարվածը այդքան մահաբեր չլինի, եթե անգամ հնարավոր չէր հակահարվածով կանխարգելել այն։
Հիմա հասկանալի է, թե ինչու՞ են իշխանությունները հապաղում բաց ու թափանցիկ քննել պատերազմի հանգամանքները, քանի որ այդ դեպքում ԱԱԾ այն ժամանակվա ղեկավար Արգիշտի Քյարամյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանը և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստիպված են լինելու բազմաթիվ տհաճ, գուցե նաև քրեական հետևանքներ ունեցող հարցերի պատասխանել։

Власти Армении знали о дне начала войны – «Рolitik.am»
Власти продолжают делать все, чтобы скрыть обстоятельства войны, начавшейся 27 сентября, которые могут вывести общественность из дремы и доказать, что единственными виновниками поражения является нынешнее руководство республики. Об этом пишет «Рolitik.am», развивая тему.
«Самое большое заблуждение об этой войне состоит в том, что власти не знали о ее начале. Реальность такова, что уже 23 сентября разведка Генштаба Армении доложила о начале войны 27 сентября, известно было даже время.
На фоне этой информации непонятно, как ВС Азербайджана удалось уничтожить наши системы ПВО, как получилось, что погибли сотни солдат, находящихся в казармах? Почему военно-политическое руководство, зная о войне, не предприняло шагов, чтобы первый удар азербайджанской армии не был столь смертоносным, даже если его невозможно было предотвратить контратакой?
Сейчас понятно, почему власти избегают открытого и прозрачного расследования обстоятельств войны. В этом случае тогдашнему главе СНБ Аргишти Кярамяну, экс-министру обороны Давиду Тонояну, начальнику Генштаба Онику Гаспаряну и премьер-министру Николу Пашиняну придется ответить на множество неприятных вопросов, возможно, имеющих еще и уголовные последствия», – отмечает «Рolitik.am».