Թուրքերը խորոված են անում Ուրֆայի հայկական եկեղեցում
Ուրֆայի Հալիլիյե գավառի Գերմուշ գյուղում գտնվող Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցում թուրքերը խորոված ու խնջույք են կազմակերպել։ Այս մասին գրել է թուրքական T24-ը։
Գերմուշի եկեղեցին կառուցվել է 19-րդ դարում: Վերջին անգամ վերականգնողական աշխատանքներ են կատարվել 1881 թվականին: Եկեղեցին ավիրվել է ապօրինի պեղումների արդյունքում։
Եկեղեցու բակում միջոցառում է կազմակերպել ռեստորանի սեփականատերը։
Նշվում է, որ համացանցում տարածված նկարները կարճ ժամանակում ուշադրության կենտրոնում են հայտնվել։
Տեղաբնակները ասել են, որ եկեղեցին ավերվել է էքսկավատորների և ծանր տեխնիկայի միջոցով ապօրինի պեղումների արդյունքում և խնդրել են վերականգնել պատմական շենքը:
Հարևանությամբ բնակվող Ուբեյտ Ինջին ասել է, որ գանձ որոնողները սովորաբար պեղումների են գալիս գիշերը, որոնք ավերակների են վերածել այս վայրը, իրենք են պաշտպանում այս մշակութային ժառանգությունը:
«Հիմա այստեղ են գալիս նրանք, ովքեր ցանկանում են ալկոհոլ գնել, նրանք, ովքեր ցանկանում են խորոված ուտել: Մենք ուզում ենք, որ եկեղեցին վերակառուցվի»,-ասել է բնակիչը։

В селе Гермуш провинции Халилие района Урфы турки устроили шашлыки и пир в армянской церкви Сурб Аствацацин. Об этом написал турецкий Т24.
Гермушская церковь была построена в 19 веке. Последние реставрационные работы проводились здесь в 1881 году. Церковь была разрушена в результате незаконных раскопок.
Хозяин ресторана устроил во дворе церкви мероприятие.
Отмечается, что размещенные в Интернете фотографии за короткое время оказались в центре внимания.
Местные жители заявили, что церковь была разрушена в результате незаконных раскопок экскаваторами и тяжелой техникой, и попросили восстановить историческое здание.
Живущий по соседству Убейт Инджи сказал, что охотники за сокровищами обычно приходят на раскопки ночью, в результате чего превратили это место в руины, а они защищают это культурное наследие.
«Сейчас сюда приходят те, кто хочет купить алкоголь, те, кто хочет поесть шашлыки. Мы хотим, чтобы церковь была восстановлена», – сказал житель.
Турки устроили шашлыки в армянской церкви Урфы