ՀՀ-ում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայում սկսվել են կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ V»-ով պատվաստումները
Հարավային ռազմական շրջանի՝ Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայում սկսվել են կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ V»-ով պատվաստումները: Այս մասին հաղորդել է Հարավային ռազմական շրջանի մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է EADaily-ն։
«Հարավային ռազմական շրջանի՝ Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմակայանում սկսվել է անձնակազմի՝ կորոնավիրուսային վարակի դեմ «Սպուտնիկ V» դեղամիջոցի երկու բաղադրիչներից առաջինով պատվաստումը։ Պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը՝ 1000 չափաբաժին, ժամանել է Գյումրիի ՌԴ ՊՆ ռազմական կլինիկական հոսպիտալի մասնաճյուղ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ պատվաստումը կատարվում է կամավոր և՛ զինծառայողների, և՛ բազայի քաղաքացիական անձնակազմի գրավոր համաձայնության հիման վրա:
Մամուլի ծառայությունում նաև նշել են, որ ներկայում Հարավային ռազմական շրջանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ավելի քան 23 հազար չափաբաժին է մատակարարվել: «Սպուտնիկ V»-պատվաստանյութի երկու բաղադրիչներ են ստացել ավելի քան 6 հազար զինծառայողներ և բժիշկներ: Եվս 14 հազար զինվոր ու սպա պատվաստվել է պատվաստանյութի առաջին բաղադրիչով։

На базе Минобороны России в Армении начата вакцинация от коронавируса
Вакцинация препаратом «Спутник V» началась на военной базе Южного военного округа, расположенной в Армении. Об этом журналистам сообщили в пресс-службе ЮВО в четверг, 14 января.
«На российской военной базе Южного военного округа, дислоцированной в Армении, стартовала вакцинация личного состава первым компонентом вакцины против коронавирусной инфекции – препаратом «Спутник V». Первая партия вакцины в количестве 1 тысячи доз доставлена в филиал военного клинического госпиталя Минобороны России в Гюмри», – говорится в сообщении.
Уточняется, что при проведении вакцинации случаев осложнений или непереносимости прививки выявлено не было. Прививку делают добровольно и на основании письменного согласия военнослужащих и гражданского персонала базы.
Также в пресс-службе отметили, что на данный момент в Южный военный округ поставлено более 23 тысяч доз вакцины от коронавируса. Оба компонента вакцины «Спутник V» получили более 6 тысяч военнослужащих и медиков. Еще 14 тысячам солдат и офицеров сделана прививка первым компонентом вакцины.