«Թագավոր, սա թագավորն է». Բելգիայի միապետի ավտոշարասյունը հայտնվել է ցուցարարների և ոստիկանների միջև բախումների կենտրոնում (տեսանյութ)
Բելգիայի թագավոր Ֆիլիպի ավտոշարասյունը հայտնվել է երկրի մայրաքաղաք Բրյուսելում սկսված անկարգությունների գոտում: Այս մասին հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում տալով RTBF հեռուստաալիքին:
Հեռուստաալիքը հրապարակել է հեռախոսով նկարահանված տեսանյութ, որում միապետի մեքենան ոստիկանության ուղեկցությամբ անցնում է Հյուսիսային կայարանի մոտ գտնվող Լիդտի հրապարակով, որը ցուցարարների և ոստիկանության ներկայացուցիչների միջև սկսված բախումների կենտրոնում էր:
Նշվում է, որ ցուցարարներին հաջողվել է ճանաչել միապետի ավտոշարասյունը: Տեսանյութի կադրերից դուրս լսվում են բացականչություններ՝ «Թագավոր, սա թագավորն է»:
Հեռուստաալիքը նշել է, որ քարեր են նետվել միապետի մեքենայի ուղղությամբ, չնայած պարզ չէ ՝ դրանք ուղղված են եղել մեքենայի՞ն, թե՞ հրապարակը շրջափակած ոստիկաններին: Թագավորը չի տուժել:
Չորեքշաբթի Բրյուսելում տեղի ունեցած հանրահավաքը, որն ուղղված էր ոստիկանության կամայականությունների դեմ, վեր է աճել իրավապահների հետ բախումների: Այս մասին հայտնում է Известия-ն՝ հղում տալով The Brussels Times-ին:
Նշվում է, որ 100 հոգանոց հանրահավաքն արտոնված է եղել Բելգիայի իշխանությունների կողմից, սակայն անկարգություններին մասնակցել է մոտ 500 մարդ: Խռովարարները հրկիզել են ոստիկանության բաժանմունք և քարեր են նետել անվտանգության աշխատակիցների ուղղությամբ:
Բողոքի ցույցի պատճառ է դարձել Իբրահիմ անունով 23-ամյա ներգաղթյալի մահը, որը վրա էր հասել նրան բերման ենթարկելու ժամանակ: Վերջինիս իրավապահները ձերբակալել էին հունվարի 9-ին:
Կորնավիրուսի համավարակի հետ կապված ստուգման ժամանակ երիտասարդը փորձել է փախչել, բայց նրան բերման են ենթարկել: Ըստ պահակների, ոստիկանական բաժանմունք տանող ճանապարհին նա կորցրել է գիտակցությունը: Երիտասարդին տեղափոխել են հիվանդանոց, որտեղ մի քանի ժամ անց նա մահացել է:

В Брюсселе протесты против произвола полиции переросли в беспорядки (видео)
В Брюсселе в среду, 13 января, разрешенный властями митинг на 100 человек против полицейского произвола перерос в столкновения с правоохранителями, в которых участвовали около 500 человек. Радикально настроенные участники беспорядков подожгли полицейский участок и забросали камнями силовиков. Об этом сообщает «The Brussels Times», передают «Известия».
Поводом для демонстрации послужила смерть задержанного 23-летнего мигранта по имени Ибрагим. По данным прокуратуры бельгийской столицы, парень был арестован 9 января. Во время проверки, связанной с пандемией коронавируса, молодой человек попытался сбежать, но был задержан. По версии стражей порядка, по дороге в полицейский участок он потерял сознание. Парня доставили в больницу, где через несколько часов он скончался.
Митингующие же обвиняют в смерти парня полицейских. Сначала демонстрация проходила мирно, но около 16:00 начались волнения. Протестующие бросали камни и петарды в полицию, которая несколько раз применила водомет. В результате было разбито окно полицейской машины и вспыхнули пожары, в том числе и в полицейском участке.
По информации «Het Laatste Nieuws», в эпицентре беспорядков оказался кортеж бельгийского короля Филиппа. Водитель монарха с помощью полицейских смог быстро вывести машину на соседнюю улицу, король и его кортеж не пострадали.
После этого участники протеста принялись громить расположенные в округе магазины, а затем разошлись по центру Брюсселя.
По данным портала, который ссылается на министра юстиции Винсента Ван Квикенборна, арестованы более 100 демонстрантов.
Местная прокуратура назначила судмедэкспертизу, тело погибшего вскроют для проведения токсикологического исследования. Кроме того, были изъяты записи видеонаблюдения в полицейском участке и на месте задержания. Сейчас их изучают следователи.