Պարտության խորհրդանիշը և ծուռվիզ Հայաստանը
Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետության արդյունքում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության միակ օրակարգը մնացել է գերիներին հետ ստանալու հարցը։ Եվ նույնիսկ այդ հարցը չի կարողանում լուծել «ժողովրդի» վարչապետը։ Ու չի կարողանալու։ Պարտված մարդուն ոչ մեկը չի հարգում։ Նրան բանի տեղ չեն դնում։
Նոյեմբերի 9–ից հետո Հայաստանը մնաց ծուռ վզով, խեղճացած ու անտերության մատնված։
Աշխարհն ապշած է։ Թուրքերն ու ադրբեջանցիները՝ հաճելիորեն զարմացած։
Ապշանքն ու զարմանքը պայմանավորված են Փաշինյանի վարչապետ մնալով։ Ո՞ւմ մտքով կանցներ, որ կապիտուլյացիայից հետո Նիկոլը դեռ 2 ամիս կմնա վարչապետ։
Հունվարի 11–ին Հայաստանը հերթական նվաստացման ենթարկվեց, քանզի ներկայացված էր պարտության խորհրդանիշ Նիկոլով, ով նստած էր Ալիևի կողքը։ Այն Ալիևի, որը Նիկոլին հարբած ծաղրածու էր անվանել ու ահագին «ղժժացել» վրան, թե բա «նոլդո՞ւ Փաշինյան»։
Նիկոլը նստած էր այն Ալիևի կողքին, որին ոչ մի թթու բառ վարչապետ դառնալուն պես չի ասել։ Հակառակը՝ միայն գովել է ու քծնել։ Եվ ահա Նիկոլի սիրելի Ալիևը չի վերադարձնում գերիներին, բայց Նիկոլից ստանում է իր ուզածը՝ Մեղրիով ճանապարհը, որը պետք է բացառապես թուրքերին ու ադրբեջանցիներին։
Նիկոլը Մոսկվա մեկնելուց առաջ առևտուր էր առաջարկում, թե բա՝ գերիներին տվեք, Մեղրին տամ։ Մեղրին տվեց, բայց գերիներին չստացավ, քանզի ամենամեծ գերին ինքն է Ալիևի ձեռքում, և իր վարչապետությամբ ամբողջությամբ գերության մեջ է պահում Հայաստանը։ Նիկոլից ինչ ուզեն տալու է։ Նա տվող, հանձնող վարչապետ է։
Ինչ մնում է կոմունիկացիաներին, ապա դա Հայաստանը Թուրքիային հանձնելու «թավշյա» ծրագիրն է՝ տնտեսական էքսպանսիայի գործիքը։ Այդ բաց կոմունիկացիայից Հայաստանում ոչ մի պողոս չի շահելու։ Դառնալու են թուրքի հարճ, իսկ Հայաստանի խորհրդարանում թուրքական իշխող խմբակցություն է հայտնվելու։
Մի խոսքով, քանի Նիկոլը վարչապետի աթոռին է, Հայաստանը միայն պարտվելու է։ Քանզի Հայաստանի պարտությունը Նիկոլի անձնական փրկության միակ տարբերակն է՝ «չկա Հայաստան, չկա դավաճանության համար պատասխանատվություն» թեմայով։
Բայց դե կարևորը դա չէ, կարևորն այն է, որ Նիկոլը սիրում է բոլորիդ, խոնարհվում բոլորիդ առաջ, հպարտանում բոլորովդ, բայց նաև գերության մեջ պահում բոլորիդ։

Символ поражения и обездоленная Армения
В результате премьерства Никола Пашиняна единственной повесткой внешней политики Армении остался вопрос возвращения военнопленных. И «народный» премьер не в силах решить даже этот вопрос. Проигравшего человека никто не уважает. Его ни во что не ставят.
После 9-го ноября Армения осталась обездоленной, подавленной и бесхозной.
Мир недоумевает. Турки и Азербайджанцы приятно удивлены.
Недоумение и удивление обусловлены пребыванием Пашиняна в должности премьера. Кто бы мог подумать, что после капитуляции Никол еще 2 месяца будет премьером?
11-го января Армения подверглась очередному унижению, так как была представлена символом поражения Николом, который сидел рядом с Алиевым. Тем самым Алиевым, который называл Никола «пьяным клоуном» и конкретно высмеивал, мол, «нолду, Пашинян?».
Никол сидел рядом с тем Алиевым, в адрес которого он не сказал ни одного негатива с самого момента становления премьером. Даже наоборот, раздавал лишь похвалу и лесть. И вот, любимчик Никола Алиев не возвращает пленных, но получает от Никола желаемое – дорогу через Мегри, которая нужна исключительно туркам и азербайджанцам.
Перед поездкой в Москву Никол предлагал торг на тему «верните пленных, чтобы я отдал Мегри». Мегри он в итоге дал, но пленных не получил, так как самым большим пленником в руках Алиева является он сам, и своим премьерством он полностью удерживает в плену всю Армению. Никол отдаст всё, что от него захотят. Он – отдающий, сдающий премьер.
Что касается коммуникаций, то это «бархатный» проект по сдаче Армении Турции – инструмен экономической экспансии. От этих открытых коммуникаций ни один погос в Армении не выиграет. Он станет лишь турецкой наложницей, а в парламенте Армении появится правящая турецкая фракция.
Словом, пока Никол в кресле премьера, Армения будет лишь проигрывать, потому что поражение Армении является единственным вариантом личного спасения Никола – на тему «нет Армении, нет ответственности за предательство».
Однако важно не это. Важным здесь является то, что Никол любит вас всех, преклоняется перед всеми, гордится всеми вами, но при этом удерживает всех вас в плену.