Նիկոլ Փաշինյանը, ով խոսում էր «նոր Հայաստանի» մասին, իրականում դարձավ «նոր Ադրբեջանի» «շինարարը»
«Դիվանագիտական և տեղեկատվական բաղադրիչներին հետահայաց նայելիս բախվում ես սարսափելի իրականությանը: «Նոր Հայաստանի» մասին հայտարարող Նիկոլը իրականում նոր Ադրբեջանի «շինարարը» դարձավ:
Մինչև Ստեփանակերտում «Արցախը Հայաստան է, և վերջ» գոռալը, մինչև 2020թ. հուլիսին տավուշյան սրացումն աշխարհը Ադրբեջանին ընդունում էր որպես հավերժական ագրեսորի: Ադրբեջանի ռազմական հռետորաբանությունը, նրա պարբերական սպառնալիքները ու մկանների չընդհատվող ցուցադրությունը ոչ միջնորդների և ոչ էլ միջազգային խաղացողների մոտ որևէ կասկած չէին թողնում, որ հենց Ադրբեջանն է հանդիսանում ագրեսոր երկիրը Ղարաբաղյան գործընթացում և ապակառուցողական կողմը բանակցություններում:
Նիկոլը պետք է դա փոխեր: Մտադրված ստորացնելով Մինսկի խմբի ձևաչափը՝ ուժի չկիրառման երաշխավորին, նվազեցնելով նրա դերը՝ նա հայտարարեց նոր դիրքերից բանակցությունները սկսելու մասին ու սկսեց ուղիղ կերպով հարաբերություններ կառուցել Ադրբեջանի հետ՝ շրջանցելով միջնորդներին:
Տավուշում սադրելով տեղական նշանակության մարտեր՝ նա լեգիտիմացրեց հակահայկական թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ստեղծումը: Տեսնելով պատերազմին ակնհայտորեն պատրաստվելու գործողությունները, ստանալով ՀԱՊԿ-ից ոչ երկիմաստ նախազգուշացումներ՝ զբաղված էր Եվրո-2050-ին Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի հաղթանակը պլանավորելով:
Հարաբերությունները փչացնելով պատմական դաշնակիցների հետ ու ձեռք չբերելով նորերը, թուլացնելով բանակն ու հասարակության ներսում թշնամանք սերմանելով՝ Նիկոլը 2.5 տարվա ընթացքում Հայաստանը վերածեց Ադրբեջանի համար ամենահարմար հակառակորդի, մի երկրի, որի պարտությունը նախապես էր գծված:
Պատերազմի ժամանակ ամոթալի խաբեություն, զորքերի կառավարման գործընթացին Աննա Հակոբյանի միջամտություն, ձախողված մոբիլիզացիա, ռազմական ոչ կոռեկտ լուծումների շարք, որի գագաթնակետը Շուշիի հանձնումն էր, զոհերի, վիրավորների, անհետ կորած ու գերեվարված անձանց թաքցվող թիվ. Ահա գերագույն հրամանատար կոչվող մեր հերոսի գործողությունների արդյունքը:
Արդեն 2 ամիս է, որ մենք կապիտուլյացիայի ենք ենթարկվել, բայց մեր նահանջը շարունակվում է: Մենք ամեն օր ինչ-որ բան կորցնում և ինչ-որ բան ենք հանձնում: Ադրբեջանի սանձարձակ հռետորաբանությանը որևէ հոդաբաշխ պատասխանի բացակայությունը երաշխիքն են այն բանի, որ գործընթացը կանգ չի առնելու:
Դադարե՞լ է արդյոք Ադրբեջանը լինել ագրեսոր երկինք: Իհարկե, ոչ: Հանվո՞ւմ է արդյոք Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչության պատասխանատվության հարցը տեղի ունեցածի մեջ: Իհարկե, ոչ: Կարելի՞ է արդյոք ադեկվատ համարել միջազգային գործընկերների առաջարկը տեղի ունեցածի վերաբերյալ անգամ Նիկոլի անգործունակության պարագայում: Իհարկե, ոչ: Հնարավո՞ր է արդյոք հաշտվել իրերի այս դասավորվածության հետ: Իհարկե, ոչ:
Իսկ Նիկոլը… Նիկոլը վաստակել է Ադրբեջանի քառակի հերոսի կոչումը՝ հայկական բանակը քայքայելու, ադրբեջանական դիվանագիտության ձեռքբերումների, տեղեկատվական պատերազմում Ադրբեջանի հաղթարշավի, Ղարաբաղյան երրորդ պատերազմում Ադրբեջանի առջև ցուցաբերած նշանակալից վաստակի համար:
Ամենասարսափելին այն է, որ նա պատրաստ է ու լի է վճռականությամբ՝ դառնալ Ադրբեջանի հնգակի հերոս, այս անգամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքներն առուծախի առարկա դարձնելու և պանթուրքիստական միջանցք ստեղծելու համար: Եվ միայն մեզնից է կախված՝ կկարողանա՞ նա արդյոք իր կրծքին կախել հերթական ադրբեջանական պարգևը»:

Заявлявший о «новой Армении» Никол на самом деле стал «строителем» нового Азербайджана
2,5 года Никол готовил наше поражение. По всем направлениям – военному, политико-дипломатическому, информационному – он последовательно, тщательно, с усердием и особым цинизмом готовил наш провал.
Если бросить ретроспективный взгляд на дипломатические и информационные составляющие, сталкиваешься с ужасающей реальностью. Никол, который заявлял о «новой Армении», на самом деле стал «строителем» нового Азербайджана. До крика на митинге в Степанакерте «Арцах – это Армения, и точка», до тавушского обострения в июле 2020-го мир воспринимал Азербайджан как вечного агрессора. Милитаристская риторика Азербайджана, его регулярные угрозы и непрекращающаяся игра мускулами, не оставляли сомнений ни у посредников, ни у международных акторов в том, что именно Азербайджан является страной-агрессором в карабахском процессе и деструктивной стороной в переговорах.
Никол должен был это изменить. Намеренно унижая Минскую группу - гаранта неприменения силы - уменьшая ее роль в урегулировании, он заявил о начале переговоров с новых позиций и начал выстраивать отношения с Азербайджаном напрямую, в обход посредников. Развязав бои местного значения в Тавуше, он легитимизировал создание антиармянского азербайджано-турецкого тандема. Видя очевидные приготовления к войне, получая недвусмысленные предупреждения из ОДКБ - занимался планированием побед армянской сборной по футболу на чемпионате Европы в 2050-ом.
Рассорившись с историческими союзниками, не обретя новых, ослабив армию и посеяв ненависть в обществе, Никол за 2,5 года превратил Армению в самого удобного противника Азербайджану – страну с предначертанным поражением.
Позорное вранье во время войны, вмешательство Анны Акобян в процесс управления войсками, проваленная мобилизация, череда некорректных военных решений, апогеем которой явилась сдача Шуши, скрываемое число погибших, раненых, пропавших без вести и пленных - вот итог действий нашего героя в роли Верховного Главнокомандующего.
Уже 2 месяца как мы капитулировали, но наше отступление не останавливается. Мы ежедневно что-то теряем и что-то сдаем. Отсутствие хоть какого-то внятного ответа на хамскую риторику Азербайджана – гарантия того, что этот процесс не остановится.
Перестал ли Азербайджан быть страной-агрессором? Конечно же, нет. Снимается ли вопрос ответственности Турции и международного терроризма во всем случившемся? Конечно же, нет. Можно ли считать адекватной реакцию международных партнеров на все происходящее – даже с учетом недееспособности Никола? Конечно же, нет. Можно ли смириться с таким раскладом? Конечно же, нет.
А Никол... Никол заслужил звание четырежды героя Азербайджана: за разложение армянской армии, за достижения азербайджанской дипломатии, за триумф Азербайджана в информационной войне, за значительные заслуги перед Азербайджаном в Третьей Карабахской войне.
Самое страшное, что он готов и полон решимости стать и пятикратным героем Азербайджана - в этот раз за разбазаривание территорий Республики РА и создание пантюркистского коридора. И только от нас зависит сможет ли он повесить очередную азербайджанскую награду себе на грудь.