Թուրքիան ավիաբազաներ է ստեղծում ադրբեջանական երեք քաղաքում
Թուրքիան ավիաբազաներ Է ստեղծում ադրբեջանական երեք քաղաքում՝ Գյանջայում, Լենքորանում ու Գաբալայում։ Տեղեկությունը հայտնում են թուրքական լրատվամիջոցները։
Նշվում է, որ Ադրբեջանը, ինչպես Սիրիան, Կատարը, Իրաքը, Սուդանն ու Հյուսիսային Կիպրոսը, կարող է դառնալ այն երկրներից մեկը, որտեղ Թուրքիայի ռազմակայաններ կտեղակայվեն:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ թուրքական ընկերությունները սկսել են ենթակառուցվածքային նախագծեր իրականացնել Ղարաբաղում: Նա տեղեկացրել էր, որ վերականգնողական աշխատանքներն արդեն սկսվել են, ստորագրվել են առաջին պայմանագրերը։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի գործակցության մասին խոսվում էր նաև արցախյան պատերազմի օրերին։ Այդ ժամանակահատվածում բազմաթիվ անգամ նշվեց, որ Թուրքիան ահաբեկիչներ է հավաքագրում Սիրիայում և նրանց տեղափոխում Ադրբեջան` հայկական ուժերի դեմ կռվելու։

Турция создает авиабазы в трех азербайджанских городах
Турция создает авиабазы в трех азербайджанских городах – Гяндже, Ленкорани и Габале. Об этом сообщают турецкие СМИ.
Отмечается, что Азербайджан, как Сирия, Катар, Ирак, Судан и Северный Кипр может стать страной, где будут дислоцированы военные базы Турции.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил на встрече с министром обороны Турции Хулуси Акаром, что турецкие компании приступили к реализации инфраструктурных проектов в Карабахе. Он сообщил, что восстановительные работы уже начались, подписаны первые контракты.
О взаимодействии Турции и Азербайджана сообщалось и в дни войны в Карабахе. В частности, сообщалось о вербовке террористов в Сирии и переброски их в Азербайджан, а также об участии турецких истребителей F-16 в боевых действиях против армянских вооруженных сил.