Հայաստանում կարանտինը ևս 6 ամսով կերկարաձգվի
Հայաստանում կարանտինը եւս 6 ամսով կերկարաձգվի: Այս մասին «Ազատության»-ը հայտնել է առողջապահության նախարարի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը։
4-ամսյա կարանտինը մինչեւ հունվարի 11-ն էր սահմանվել՝ անցած սեպտեմբերին՝ մինչեւ այդ 6 ամիս գործող արտակարգ դրության փոխարեն։ Երկարաձգելու նախագիծն Առողջապահության նախարարությունը տարեվերջին ուղարկել է Կառավարություն։ Առաջիկա աշխատանքային օրը հունվարի 8-ն է, վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գեւորգյանն ասաց՝ ամենայն հավանականությամբ, հենց ուրբաթ էլ գործադիրը կհաստատի այն։
Առաջարկն, ըստ Ալինա Նիկողոսյանի, արել են՝ հաշվի առնելով կորոնավիրուսով պայմանավորված համաճարակային իրավիճակը։ «Օրական կտրվածքով մենք ունենում ենք հարյուրավոր դեպքեր, այդ իսկ պատճառով կարանտինը երկարացվում է»,-նշեց Նիկողոսյանը։
Առողջապահության նախարարի խոսնակն ասաց՝ Կառավարություն ուղարկված նախագծում փոփոխություններ չեն առաջարկել, երբ հաստատվի, գործող հակահամաճարակային կանոնները կմնան ուժի մեջ՝ դեռ կես տարի էլ պարտադիր կլինի բաց եւ փակ տարածքներում դիմակներ կրելը, սոցիալական հեռավորություն պահելը։ Չհետեւողներին էլ ոստիկանությունը կարող է տուգանել։
Իշխանությունը մտադիր չէ սահմանափակել հավաքների անցկացումը։ Բայց վարչապետի խոսնակը չբացառեց՝ թվերի աճ եղավ, կլինեն նաեւ խստացումներ՝ չմանրամասնելով, թե հատկապես ինչպիսի։ «Այս պահին նախագծով նախատեսված չէ, որ կանոնների խստացում կամ թեթեւացում լինի։ Դե հետագայում արդեն թողնենք հետագայի վրա, հուսով ենք, որ դրա անհրաժեշտությունը չի ծագի»,-ասաց Գեւորգյանը։

Карантин в Армении продлят еще на 6 месяцев – Минздрав
Карантин в Армении продлят еще на 6 месяцев. Об этом сообщила «Азатутюн» пресс-секретарь министра здравоохранения Алина Никогосян.
Карантин был введен в сентябре вместо действовавшего до этого 6-месячного чрезвычайного положения и продлился 4 месяца. Его срок должен был истечь 11 января.
Министерство здравоохранения в конце года направило проект о продлении карантина в правительство.
Ближайший рабочий день 8 января, и пресс-секретарь премьер-министра Мане Геворкян сообщила, что, по всей вероятности, правительство одобрит его именно в пятницу.
По словам Алины Никогосян, они выдвинули это предложение, принимая во внимание эпидемиологическую ситуацию, обусловленную коронавирусом.
«Ежедневно у нас фиксируются сотни случаев, именно по этой причине и продлится», – отметила Никогосян.
Пресс-секретарь главы Минздрава отметила, что они не внесли предложений об изменениях в проекте, направленном в правительство. Когда он будет одобрен, действующие эпидемиологические правила останутся в силе. Еще полгода будет обязательным ношение масок на открытых и закрытых территориях, соблюдение социальной дистанции. Нарушителей же может штрафовать полиция.
Власти не намерены ограничивать проведение собраний. Однако пресс-секретарь премьер-министра не исключила, что в случае роста числа случаев заражения коронавирусом будут введены также ограничения, при этом не пояснив, о каких конкретно ограничениях идет речь.
«На данный момент по проекту не предусмотрено ужесточение или смягчение. Дальше время покажет. Надеемся, что подобной необходимости не возникнет», – сказала Геворкян.