Արյունոտ քաղաքական առևտուր․ ո՞րն է տարբերությունը Նաիրիի և Նիկոլի միջև
Ինչ էր ուզում Նաիրի Հունանյանը, երբ սպանեց հող պահող պետական գործիչներին, այո’, արյունոտ քաղաքական առևտուր: Կարելի՞ էր արդյոք բանակցել Նաիրիի հետ։ Պատասխանը՝ ոչ։
Ով որ կմասնակցեր մարդասպանի առաջարկած քաղաքական գործընթացին, կվերցներ իր վրա հող պահողների արյունը։ Բոլորը դա հասկացան։ Ու Նաիրին գնաց բանտ։
Նիկոլը սպանեց հող պահողներին։ Հիմա ինչ է ուզում Նիկոլը, այո՜, արյունոտ քաղաքական առևտուր՝ արտահերթ ընտրություններ։ Կարելի՞ է արդյոք բանակցել Նիկոլի հետ։
Պատասխանը՝ ոչ, եթե չես ուզում 5000 հոգու արյունը դնես քո և երեխաներիդ վրա և Նիկոլի հետ կիսես ազգային դավաճանի խայտառակ կնիքը հավիտյանս։
Ո՞րն է տարբերությունը Նաիրիի և Նիկոլի միջև։ Նաիրին առաջարկելու ոչինչ չուներ, Նիկոլն՝ ունի. նա առաջարկում է իշխանության բաժնեմաս։ Նիկոլն ուղիղ ասում է՝ արտահերթ ընտրություններից հետո ձեզ կտամ իշխանության մի մասը, եթե ձեզ օգտագործեմ։ Ես կփորձեմ խուսափել դատարանից, կհայտնվեմ ԱԺ-ում, դուք էլ կվերցնեք այնքան, որքան կարող եք։
Ի՞նչ է լինելու. ոչինչ, բացի որ պաշտոնական կդառնա Նիկոլի գործակալների ցանցը, ում հետ նա արդեն գաղտնի բանակցել ու պայմանավորվել է։
Հ.Գ. Նիկոլը սկսում է առերեսվել իրականության հետ՝ հասկանալով, որ չի կարողանում պլստալ։ Եվ փորձում է կիսել այն, ինչն արդեն իրենը չէ՝ ժողովրդի իշխանությունը՝ վախը հոգում, աչքերում և ծնկներում։
Անիմաստ քայլ էր, բայց գոնե երևաց, որ սկսել է վախենալ ապագայից:
Ով որ կմասնակցեր մարդասպանի առաջարկած քաղաքական գործընթացին, կվերցներ իր վրա հող պահողների արյունը։ Բոլորը դա հասկացան։
Ու Նաիրին գնաց բանտ։

Кровавый политический торг: в чем разница между Наири и Николом?
Чего хотел Наири Унанян, когда убил не сдающих земли государственных деятелей? Да, кровавого политического торга. Можно ли было вести переговоры с Наири? Ответ – нет.
Кто бы ни принял участия в предложенном убийцей политическом процессе, тот взял бы на себя кровь не сдающих земли. Все это поняли.
И Наири отправился в тюрьму.
Никол убил не сдающих земли. Чего теперь хочет Никол? Да, кровавого политического торга – внеочередных выборов. Можно ли вести переговоры с Николом?
Ответ – нет, если не хочешь брать на себя и своих детей кровь 5000 человек и разделить с Николом позорное клеймо национального предателя навечно.
В чем разница между Наири и Николом? Наири нечего было предложить, у Никола – есть: он предлагает долю власти. Никол прямо говорит: после внеочередных выборов отдам вам часть власти, если использую вас, я постараюсь избежать суда, попаду в Национальное собрание, вы же возьмете столько, сколько сможете.
Что произойдет? Ничего, кроме того, что официальной станет сеть агентов Никола, с которыми он уже тайно провел переговоры и договорился.
P.S. Никол начал сталкиваться с реальностью, понимая, что ему не удается улизнуть. И он пытается поделиться тем, что ему уже не принадлежит – властью народа, со страхом в душе, в глазах и коленях.
Это было бессмысленным шагом, но хотя бы стало видно, что он начал бояться будущего.