«Հողը գնում է այս իշխանությունների ոտքերի տակից. ընդդիմության հնարավորությունների պատուհանը բավականին լայն է». Коммерсантъ-ի անդրադարձը՝ ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակին
«Կոմերսանտ» պարբերականի թղթակից Կիրիլ Կրիվոշեևը, որն այս օրերին գտնվում է Հայաստանում, հոդված է հրապարակել երկրում ներքաղաքական իրավիճակի, ընդդիմության՝ օր օրի ավելի մեծ թափ ստացող բողոքի ակցիաների մասին:
«Հայաստանի ընդդիմությունը երեքշաբթի օրը փորձ արեց բողոքի ակցիան նոր մակարդակի հասցնել: Եթե նախկինում Նիկոլ Փաշինյանի հակառակորդները սահմանափակվում էին խաղաղ երթերով, ապա այժմ նրանք սկսել են անժամկետ հանրահավաք և մտադիր են այն իրականացնել մինչև հաղթական ավարտ: Վրաններ են տեղադրվել մայրաքաղաք Երևանի Հանրապետության հրապարակում»,-գրել է թղթակիցը:
Վերջինս հետևել է Երևանում կայացած հանրահավաքին և զրուցել դրա մասնակիցների հետ: Բողոքի ակցիաները տարածում են գտել նաև Հայաստանի մարզերում:
«Հայ ընդդիմադիրները պահեցին բողոքների նոր ալիք սկսելու մասին իրենց խոստումը՝ երեքշաբթի՝ դեկտեմբերի 22-ից: Նրանց կարծիքով, դա պետք է վերածվի համապետական անժամկետ գործադուլի, որը կհանգեցնի ներկայիս կառավարության հրաժարականին, որը գլխավորում է Նիկոլ Փաշինյանը: Երևանի կենտրոնում ՝ Հանրապետության հրապարակում, վրաններ են տեղադրվել: Երեքշաբթի առավոտյան դրանք քանակով այնքան էլ շատ չէին ՝ ընդամենը չորսը: Ոստիկանությունը փորձեց միջամտել, բայց, ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը, հետ կանգնեց, երբ ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորները միջամտեցին: Այն ղեկավարում է երկրի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը ՝ Գագիկ Ծառուկյանը, որին այս տարի իշխանությունները փորձեցին ձերբակալել:
Ավելի ուշ ցուցարարները փոխզիջման գնացին ոստիկանության հետ և վրանները ճանապարհի երթևեկելի հատվածից տեղափոխեցին մայթ:
Վրաններից մեկում բոլոր ցանկացողներին տաք թեյ ու սուրճ բաժանեցին, որը շատ կարևոր էր, քանի որ Երևանում ջերմաստիճանը հիմա մոտ է զրո աստիճանին: Չգիտես ինչու, ամենազանգվածային ակցիան առավոտյան էր: Հավաքի մասնակիցները «Կոմերսանտ»-ին վստահեցնում էին, որ այդ ժամանակ հրապարակում 15-20 հազար մարդ կար հավաքված: Հետո մասնակիցների զգալի մասը ցրվեց: Երեկոյան հրապարակը կրկին մարդաշատ դարձավ:
Բողոքի նոր ալիքի խթանը ՀՀ վարչապետի չափազանց ոչ պոպուլյար գործողություններն էին: Հիշեցնենք, որ կիրակի օրը, նա զոհված զինվորների շատ հարազատների կամքին հակառակ, այցելել է Եռաբլուր զինվորական պանթեոն, իսկ երկուշաբթի օրը մեկնել է Սյունիքի մարզ, որտեղ աշխատանքներ են տարվում Ադրբեջանի հետ նոր սահմանազատման ուղղությամբ: Այնտեղ ցուցարարները փակել էին հանրապետության հարավ տանող ճանապարհը, որի պատճառով էլ պաշտոնական ավտոշարասյունը ստիպված վերադարձել էր Երևան:
Երկուշաբթի օրվա դեպքերը ապացուցեցին, որ իշխանություններն իրականում պատրաստ չեն կոշտ գործողությունների: Սա նշանակում է, որ ընդդիմության հնարավորությունների պատուհանը բավականին լայն է:
Ակնհայտորեն վախենալով նոր բողոքի ակցիաներից՝ երեքշաբթի օրը դատարանն ազատ արձակեց Սյունիքի մարզի Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանին, որը, ըստ էության, խափանեց Նիկոլ Փաշինյանի այցը տարածաշրջան` ժողովրդական դիմադրության կոչերով:
«Դատարանը որոշեց, որ Առուշանյանը ձերբակալվել է ապօրինի: Նա ազատ է արձակվել»,-լրագրողներին հակիրճ ասաց քաղաքական գործչի փաստաբան Արմեն Մելքոնյանը:
Նշենք՝ Առուշ Առուշանյանը ձերբակալվել էր՝ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելու և անցկացնելու փորձ կատարելու կասկածանքով:
Ընդդիմության համար ևս մեկ ոգևորիչ լուր էր ուժային կառույցների հայտնի պաշտոնյաների հրաժարականները: Նրանց թվում է նաև Երևանի ոստիկանության հատուկ գումարտակի հրամանատարի տեղակալ Խաչիկ Թովմասյանը, որը ղեկավարում էր «կարմիր բերետավորներին»՝ հատուկ ստորաբաժանում, որը զբաղվում է հանրահավաքները ցրելով:
Բողոքի ակցիաների ինքնահռչակ «մամուլի քարտուղարի» դերում շարունակում է մնալ «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության առաջնորդներից Իշխան Սաղաթելյանը: Հենց նա երեքշաբթի հայտարարեց միավորված ընդդիմության գործողություններին առնչվող բոլոր որոշումների մասին, որը հայտնի է «Հայրենիքի փրկության շարժում» անունով:
«Մարդկանց մի մասը մնում է այստեղ՝ Հանրապետության հրապարակում, մյուս մասը շրջապատում է կառավարության շենքերը և գլխավոր դատախազությունը: Մենք չենք մտնում շենքեր, բայց կարող ենք վերցնել ցանկացած շենք, երբ ցանկանանք: Կառավարության բոլոր որոշումներն այժմ անօրինական են: Մենք պետք է Փաշինյանից ազատենք ամբողջ պետական համակարգը»,-հորդորեց նա:
Բացի այդ, Իշխան Սաղաթելյանը կոչ արեց իշխող ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» դաշինքին ընդդիմության հետ երկխոսության մեջ մտնել մինչև տեղական ժամանակով ժամը 18:00-ն: Բայց այս ժամկետը լրացել է, և իշխող դաշինքից ոչ մի պատգամավոր չի ներկայացել:
Այժմ, ըստ Սաղաթելյանի, Հայաստանի քաղաքացիները պետք է «ճնշում գործադրեն» պատգամավորների վրա, որպեսզի նրանք, այնուամենայնիվ, գումարեն խորհրդարանի նիստ ու պաշտոնանկ անեն Փաշինյանին:
Ըստ ՀՀ Սահմանադրության՝ այս ճանապարհը գրեթե միակն է:
Խոսեց նաև Վազգեն Մանուկյանը, որն ընդդիմության կողմից առաջադրվել է որպես անցումային շրջանի վարչապետի թեկնածու:
«Ես բանակին և ոստիկանությանը կոչ եմ անում անմիջապես միանալ ժողովրդին: Յուրաքանչյուր ժամը կարևոր է: Մենք կորցնում ենք մեր հայրենիքը»,-ասաց նա:
Ակցիայի մասնակիցները, որոնց հետ «Կոմերսանտ»-ը հասցրեց խոսել, դրական կարծիք ունեն Վազգեն Մանուկյանի մասին:
«Ես վստահությամբ եմ նրան վերաբերվում: Ես հասկանում եմ, որ նա միայնակ չէ, և իսկապես ուզում եմ հավատալ, որ բոլոր նրանք, ովքեր շրջապատում են Մանուկյանին, առաջին հերթին մտածում են մեր երկրի բարեկեցության մասին: Նոր իշխանություններից ակնկալում եմ, որ նրանք Հայաստանը ոտքի կանգնեցնեն և ինչու չէ՝ նաև ռազմական վրեժխնդրություն ապահովեն: Վստահ եմ, որ մեր բանակը ուժեղ է: Մեզ ավելի փորձված ու արհեստավարժ հրամանատար է պետք»,-«Կոմերսանտ»-ի հետ զրույցում ասել է Անի անունով մի աղջիկ:
Ակցիայի մեկ այլ մասնակից՝ Ռոբերտը, դեռ երկարաժամկետ նպատակներ չի դրել:
«Բանակում իսկապես համակարգային խնդիրներ կային, բայց Փաշինյանը, որպես պետության ղեկավար, ցույց տվեց իր լիակատար անգործունակությունը ռազմական գործողությունների բոլոր փուլերում: Սա նրան զրկում է այն իրավունքից, որով նա կարող է շարունակել ղեկավարել երկիրը: Կա նաև հետագա բանակցությունների հարցը Ղարաբաղի, սահմանների, Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների ձևաչափի շուրջ: Փաշինյանի անգործունակության լույսի ներքո ես չեմ կարող նրան վստահել այս խնդիրները լուծելու համար»,-ասաց բողոքի ակցիայի մասնակիցը:
Ռոբերտն, այնուամենայնիվ, «դեռ չի մտածել այն մասին, թե ապագա իշխանություններն ինչ ծրագիր պետք է իրականացնեն»:
Ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը, մեկնաբանեց իր դեմ իրականացվող բողոքի ցույցերը առավոտյան, բայց դա միանգամայն սպասելի էր: Նա հայտարարեց, որ այն, ինչ տեղի է ունենում, 2018-ի «թավշյա հեղափոխության» հետևանքով տապալված Հայաստանի հին էլիտաների վրեժն է:
«Եվ դա ոչ միայն քաղաքական «էլիտայի», այլև բոլոր նրանց մասին է, ովքեր արտոնություններ ունեին մինչև 2018 թվականը, իսկ 2018 թվականից հետո՝ ոչ»,-գրել է Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ՝ ակնարկելով նախորդ իշխանություններին մոտ կանգնած գործարարներին:
«Ամեն դեպքում, ժողովուրդը կասի վերջին խոսքը, քանի որ եթե ժողովուրդը ասի իր խոսքը, «էլիտաները» ոչ մի բան չեն կարողանա անել»,-բազմաբովանդակ ավելացրել է Փաշինյանը:
Երևանից բացի՝ բողոքի ակցիաներ են անցկացվել նաև Հայաստանի տարբեր մարզերում: Ինչպես մայրաքաղաքում հավաքվածներին տեղեկացրեց ՀՅԴ անդամ Գեղամ Մանուկյանը, ցուցարարներին հաջողվել է փակել Երևան-Վանաձոր, Վանաձոր-Դիլիջան և Նիկոլ Փաշինյանի ծննդավայր Իջևանում տեղակայված մայրուղիները:
«Իջևանցի ցուցարարները պահանջում են իրենց համաքաղաքացու հրաժարականը: Հողը բառացիորեն գնում է այս իշխանությունների ոտքերի տակից»,-հավելեց ընդդիմադիրը:
Ամփոփելով հոդվածը՝ պարբերականը մեջբերում է Իշխան Սաղաթելյանի խոսքերը, ըստ որի՝ չորեքշաբթի առավոտյան զանգվածային բողոքի ցույցերը և գործադուլները կշարունակվեն Հայաստանի ամբողջ տարածքում:
«Ժամը 16:00-ին տեղի կունենա մեծ ցույց, և մենք բոլորս միասին կացնենք ավելի կտրուկ ու վճռական գործողությունների»,-ասաց նա»:

«Земля бежит из-под ног властей: окно возможностей для оппозиционеров достаточно широкое»: газета «Коммерсантъ» обратилась к протестам в Армении
Армянская оппозиция во вторник предприняла попытку вывести протест на новый уровень. Если раньше противники премьер-министра Никола Пашиняна ограничивались мирными шествиями, то теперь они начали бессрочную акцию и намерены проводить ее до победного конца. На ереванской площади Республики были установлены палатки. Корреспондент «Коммерсантъ» наблюдал за митингом в Ереване и говорил с его участниками. Акции протеста прокатились и по регионам Армении.
Армянские оппозиционеры сдержали обещание начать новую волну протестов со вторника, 22 декабря. По их словам, она должна перерасти в общенациональную бессрочную забастовку, которая приведет к отставке нынешнего правительства во главе с Николом Пашиняном. На площади Республики в центре Еревана установили палатки. Во вторник утром их было немного – всего четыре. Полиция попыталась было помешать митингующим, но, как сообщил «Интерфакс», отступила, когда в дело вмешались депутаты от оппозиционной фракции «Процветающая Армения». Ее возглавляет один из богатейших людей страны Гагик Царукян, которого власти в этом году пытались отправить под арест.
Позднее митингующие пошли на компромисс с полицией и перенесли палатки с проезжей части на тротуар.
В одной из палаток всем желающим стали раздавать горячий чай и кофе, что было очень актуально: температура в Ереване сейчас около нуля. Наиболее массовой акция почему-то была утром. Как заверили «Ъ» участники митинга, в это время на площади было 15–20 тыс. человек. Потом значительная часть митингующих разошлась. К вечеру на площади вновь стало многолюдно, но, по оценке «Ъ», далеко не так, как утром.
Толчком к новой волне протестов стали крайне непопулярные действия армянского премьера. Напомним, что в воскресенье он, вопреки воле многих родственников погибших солдат, посетил военное кладбище Ераблур, а в понедельник поехал в Сюникскую область, где ведутся работы по демаркации новой границы с Азербайджаном. Там протестующие перекрыли трассу на юг республики, из-за чего кортеж вернулся в Ереван.
События понедельника доказали: по-настоящему к жестким действиям власть не готова, а значит, окно возможностей для оппозиционеров достаточно широкое.
Видимо опасаясь новых протестов, во вторник суд отпустил из-под стражи мэра Гориса (Сюникская область) Аруша Арушаняна, который, по сути, своими призывами к народному сопротивлению сорвал визит Никола Пашиняна в регион. «Суд решил, что Арушанян задержан незаконно. Он освобожден», – коротко заявил журналистам адвокат политика Армен Мелконян. Господина Арушаняна обвиняют в «попытке организации и проведения собраний с нарушением закона».
Еще одной воодушевляющей новостью для оппозиционеров стали отставки видных силовиков. Среди них – заместитель командующего специальным батальоном полиции Еревана Хачик Товмасян. Он руководил «красными беретами» – спецподразделением, которое занимается разгоном митингов.
Самоназначенным «пресс-секретарем» протеста остается один из лидеров партии «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян. Именно он во вторник огласил все решения, касающиеся действий объединенной оппозиции, которую называют Движением спасения Родины. «Одна часть людей остается здесь – на площади Республики, другие окружают здания правительства и генпрокуратуры. В здания не входим, мы возьмем любые здания, когда захотим. Все решения правительства отныне незаконны. Мы должны освободить всю государственную систему от Пашиняна», – командовал он.
Кроме того, Ишхан Сагателян призвал правящий блок «Мой шаг» вступить в диалог с оппозицией до 18:00 по местному времени. Но этот срок истек, а ни один депутат от правящего блока так и не пришел.
Теперь, по словам господина Сагателяна, граждане Армении должны «оказать давление» на депутатов, чтобы те все же созвали заседание парламента и отправили господина Пашиняна в отставку.
Согласно Конституции Армении, этот путь – чуть ли не единственный.
Высказался и Вазген Манукян, которого оппозиция выдвинула кандидатом в премьер-министры на переходный период. «Призываю армию и полицию присоединиться сейчас же к народу. Каждый час важен. Мы теряем родину», – заявил он.
Участники акций, с которыми удалось поговорить «Ъ», высказываются о Вазгене Манукяне положительно. «Отношусь с доверием. Понимаю, что он не один, и очень хочется верить, что все те, кто его окружают, в первую очередь думают о благе нашей страны, – сказала девушка по имени Ани. – От новых властей ожидаю, что они поставят на ноги Армению и — почему бы нет военного реванша. Я уверена, наша армия сильная. Нам нужен более проверенный и профессиональный командир».
Другой участник акции, Роберт, пока не ставит долгосрочных целей. «В армии действительно были системные проблемы, но Пашинян как руководитель государства показал свою полную некомпетентность на всех этапах военных действий. Это лишает его права дальше возглавлять страну, – сказал участник митинга. – Есть еще вопрос дальнейших переговоров по Карабаху, по границам, по формату взаимоотношений с Турцией и Азербайджаном. В свете некомпетентности Пашиняна я не могу ему доверить решение этих вопросов». Над тем, какую программу должны осуществить будущие власти, Роберт «пока не задумывался».
Сам Никол Пашинян утром прокомментировал акции протеста против себя, но весьма ожидаемо. Он заявил, что происходящее – это реванш старых элит Армении, свергнутых в результате «бархатной революции» 2018 года.
«Причем речь отнюдь не только о политической «элите», но и обо всех тех, у кого до 2018 года были привилегии, а после 2018 года их нет!» – написал господин Пашинян на своей странице в «Facebook», явно намекая на приближенных к прежним властям бизнесменов. «В любом случае решающее слово будет за народом, потому что если народ скажет свое слово, то «элиты» ничего не смогут сделать», – многозначительно добавил он.
Помимо Еревана акции прошли и в регионах Армении. Как рассказал собравшимся в столице активистам член партии «Дашнакцутюн» Гегам Манукян, протестующим удалось перекрыть трассы Ереван-Ванадзор и Ванадзор-Дилижан, а также трассу в родном городе Никола Пашиняна – Иджеване.
«Протестующие иджеванцы требуют отставки своего земляка. Земля буквально бежит из-под ног этих властей», – добавил оппозиционер.
«В среду утром по всей Армении продолжатся массовые акции протеста, забастовки, – пообещал «пресс-секретарь» протестующих Ишхан Сагателян. – В 16:00 состоится большой митинг, и мы все вместе перейдем к более резким и решительным действиям».