Օրվա իշխանությունների վարքագիծը պետականակործան է․ Վազգեն Մանուկյան
Խստորեն դատապարտում և ազգակործան ենք համարում Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության տարածքները հակառակորդին հանձնելու գործընթացը, ինչը փորձ է արվում քողարկել սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքներով:
Նիկոլ Փաշինյանը հետևողականորեն շարունակում է իրագործել իր պարտվողական քաղաքականությունը ինչպես Զանգելանի և Կուբաթլուի հատվածում, այնպես էլ Սյունիքի մարզի սահմաններում:
Կապանի հատվածում տեղի ունեցող իրադարձությունները՝ ադրբեջանական վերջնագրերը, սահմանային լարվածության աճը և հայկական պաշտոնական կողմի հանցավոր անգործությունը, լուրջ մտահոգության և կասկածների տեղիք են տալիս:
Սյունիքի մեր հայրենակիցները մեն–մենակ են մնացել թշնամու բանակի ու սահմանային ոտնձգությունների դեմ։ Նրանք ստիպված են ինքնուրույն պաշտպանել սեփական տունը, ինչպես նաև դիմել են հուսահատ քայլի՝ բողոքի գործողությունների։ Մենք սյունեցիների կողքին ենք և սատարում ենք նրանց պահանջներին։
Օրվա իշխանությունների վարքագիծը պարզապես պետականակործան է։ Դատապարտելի է նաև այն, որ խնդիրները կա՛մ չեն լուծվում, կա՛մ լուծվում են ի վնաս մեզ, սակայն ստի ու մանիպուլյացիաների մեթոդը, որը հատկապես դրսևորվեց պատերազմի օրերին, շարունակում է օգտագործվել։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացները նախատեսված չեն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Այդ հայտարարության 1-ին կետով նախատեսված հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների ավարտի ելակետն այն է, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը կանգ են առնում հայտարարության պահին իրենց զբաղեցրած դիրքերում։ Հետևաբար հայտարարության տեքստի որևէ դրույթ հիմք չէ սահմանների փոփոխության համար։ Ակներև է, որ այդ հարցերը թողնվել էին հետագա բանակցություններին՝ հաշվի առնելով դրանց համապարփակ և բարդ բնույթը։
Նկատի ունենալով միջազգային, ինչպես նաև Հայաստան-Վրաստան, Վրաստան-Ադրբեջան առկա փորձը` սահմանների սահմանագծումն ու սահմանազատումն իրականացվում է պետությունների կողմից ձևավորված միջգերատեսչական հանձնաժողովների բանակցությունների արդյունքում և պահանջում է բանակցությունների արդյունք հանդիսացող սահմանագծի վավերացում երկու պետությունների օրենսդիր մարմինների կողմից: Մինչ նշված գործընթացների ամբողջական ավարտը Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է պահպանի իր սահմանը մինչպատերազմական ժամանակահավտածի բնագծերով։
Որևէ քարտեզ, առավել ևս GPS համակարգի տվյալները, իրավական ակտ չեն և չեն կարող հիմք հանդիսանալ սահմանագծման համար, եթե հակասում են բարձրագույն մարմինների կողմից հաստատված սահմանագծին:
Պահանջում ենք անհապաղ դադարեցնել իրավական հիմքից զուրկ և սահմանային բնակավայրերի բնակիչների իրավունքներն ու կենսական շահերը ոտնահարող տարածքների օտարման գործընթացը և կոչ ենք անում այդ գործընթացում ներգրավված պետական մարմիններին չկատարել այն հրահանգները, որոնք հակասում են ոչ միայն մեր պետական շահերին, այլև նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությանը և միջազգային պրակտիկային:
Սյունիքում տեղի ունեցող գործընթացները և փաշինյանական իշխանության վարած քաղաքականությունը ցույց են տալիս, որ մենք ապահովագրված չենք նմանատիպ վտանգներից Վայոց Ձորի, Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերում։ Դա նշանակում է, որ մենք պետք է հնարավորինս շուտ ձերբազատվենք այս իշխանություններից և ամեն ջանք գործադրենք մեր երկրի խաղաղությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համար։

Вазген Манукян: «Поведение нынешних властей просто губительно для государства»
Мы требуем немедленно прекратить процесс отчуждения территорий, попирающий права и жизненно важные интересы жителей приграничных населенных пунктов и призываем государственные органы, участвующие в этом процессе, не выполнять поручения, которые противоречат не только нашим государственным интересам, но и подписанному 9 ноября трехстороннему заявлению и международной практике. С таким заявлением выступил кандидат на пост премьер-министра Армении от Движения по спасению Родины Вазген Манукян.
«Уважаемые соотечественник!
Мы строго осуждаем и считаем губительным для нации процесс сдачи противнику территорий Республики Армения и Республики Арцах, попытка которого скрывается за работами по разграничению и демаркации границ.
Никол Пашинян продолжает последовательно претворять в жизнь свою порочную политику как на участке Зангелана и Кубатлу, так и на границах Сюникского марза.
События, разворачивающиеся на участке Капана: азербайджанские ультиматумы, рост напряжения на границе и преступное бездействие армянской официальной стороны дают повод для серьезной обеспокоенности и подозрений.
Наши сюникские соотечественники в одиночку вышли против армии врага и пограничных посягательств. Они вынуждены самостоятельно защищать собственный дом, а также предпринять отчаянный шаг: протестные действия.
Поведение нынешних властей просто губительно для государства. Достойно осуждения также то, что проблемы или не решаются, или решаются в ущерб нам, однако метод лжи и манипуляций, который особенно проявился в дни войны, продолжает применяться.
Считаем необходимым также подчеркнуть, что процессы разграничения и демаркации не предусмотрены трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года. Исходным пунктом перемирия и прекращения всех военных действий, предусмотренных первым пунктом этого заявления, является то, что Азербайджанская Республика и Республика Армения останавливаются на позициях, занятых на момент принятия заявления. Следовательно, ни одно из положений заявления не является основанием для изменения границ. Очевидно, что эти вопросы были оставлены для дальнейших переговоров, принимая во внимание их всеобъемлющий и сложный характер.
Принимая к сведению международный опыт, а также существующий опыт между Арменией и Грузией, Грузией и Азербайджаном, разграничение и демаркация границ проводятся в результате переговоров межведомственных комиссий, сформированных государствами, и требует ратификации пограничной линии в результате переговоров законодательными органами обоих государств. До полного завершения упомянутых процессов Республика Армения должна сохранять свою границу, которая была у нее до войны.
Ни одна карта, тем более данные системы GPS, не являются правовым актом и не могут быть основанием для демаркации, если они противоречат границам, утвержденным верховными органами.
Мы требуем немедленно прекратить процесс отчуждения территорий, попирающий права и жизненно важные интересы жителей приграничных населенных пунктов и призываем государственные органы, участвующие в этом процессе, не выполнять поручения, которые противоречат не только нашим государственным интересам, но и подписанному 9 ноября трехстороннему заявлению и международной практике», – заявил, в частности, Вазген Манукян.