Հայաստանը ՄԻԵԴ-ում շարունակում է պահանջներ ներկայացնել գերիների իրավունքների պաշտպանության հարցով
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը շարունակում է ամենօրյա աշխատանքները ադրբեջանական կողմի խախտումների, այդ թվում՝ գերեվարված անձանց կոնվենցիոն իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ պահանջներ ներկայացնելու ուղղությամբ։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
«Ադրբեջանից Հայաստան են տեղափոխվել պաշտոնապես հաստատված 44 գերիներ, որոնցից 26-ի մասով՝ ՀՀ կառավարությունը միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջներ էր ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Այս ողջ ընթացքում ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը համակարգել է մեր հայրենակիցների կոնվենցիոն իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված աշխատանքները և ակտիվորեն կապի մեջ է եղել գերեվարված անձանց հարազատների հետ։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը շնորհակալություն է հայտնում նաև բոլոր այն գերատեսչություններին, միջազգային գործընկերներին և իրավապաշտպաններին, որոնք համագործակցել և շարունակում են համագործակցել Գրասենյակի հետ՝ ի պաշտպանություն մեր հայրենակիցների իրավունքների։
Անվտանգության նկատառումներից, ինչպես նաև իրավասության առանձնահատկություններից ելնելով՝ մեր կողմից իրականացված ոչ բոլոր աշխատանքներն են ամենօրյա կտրվածքով հրապարակվում, ինչի առնչությամբ շնորհակալություն ենք հայտնում ըմբռնման համար»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը հորդորում է զերծ մնալ վերադարձած անձանց անունները կամ լուսանկարները հրապարակելուց և շրջանառելուց։

Армения продолжает выдвигать в ЕСПЧ требования защиты прав пленных
Офис представителя Республики Армения в ЕСПЧ продолжает свою повседневную работу по устранению нарушений со стороны Азербайджана, в том числе по защите конвенционных прав пленных. Как сообщает «Арменпресс», об этом распространило представительство Армении в ЕСПЧ.
«44 официально подтвержденных пленных были переведены из Азербайджана в Армению, в отношении 26 из которых правительство Армении подало в Европейский суд по правам человека ходатайства о временных мерах. Все это время Офис представителя Республики Армения в ЕСПЧ координировал работу по защите конвенционных прав наших соотечественников, находился в активном контакте с родственниками пленных.
Офис Представителя Республики Армения в ЕСПЧ также благодарит все агентства, международных партнеров, правозащитников, которые сотрудничали и продолжают сотрудничать с Офисом в защите прав наших соотечественников.
По соображениям безопасности, а также из-за специфики ее компетенции, не вся проделанная нами работа публикуется ежедневно, в связи с чем мы благодарим вас за понимание», – говорится в заявлении.
Армянское представительство в ЕСПЧ призывает воздержаться от публикации и распространения имен или фотографий возвращенных лиц.