Թուքիայի ընդդիմությունը կոչ Է արել ակտիվացնելու Ս-400 զենիթա-հրթիռային համալիրները
Թուրքիայի հիմնական ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունը (ԺՀԿ) երկրի իշխանություններին կոչ Է անում հնարավորինս շուտ ակտիվացնելու Ս-400 զենիթա-հրթիռային համալիրները (ԶՀՀ), որոնց ձերքբերման պատճառով նախօրյակին Վաշինգոնը պատժամիջոցներ Է սահմանել Անկարայի դեմ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ս-400-ների ձեռքբերումը, որոնք դարձան ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների պատճառ, Թուրքիայի սուվերեն որոշումն Է, այդ պատճառով մենք չենք ընդունում այդ քայլը,-դեկտեմբերի 15-ին Twitter-ի իր Էջում գրել Է ԺՀԿ-ի պատգամավոր Ունալ Չևիքյոզը:-Այն, ինչ որ պետք Է այժմ անել, հնարավորինս արագ այդ համակարգերն օգտագործելն Է, որոնցում 2,5 միլիարդ դոլար Է ներդրվել»: ԱՄՆ-ի իշխանությունները դեկտեմբերի 14-ին հայտարարել են սահմանափակումներ մտցնելու մասին Թուրքիայի Պաշտապանական արդյունաբերության վարչության, դրա ղեկավարի և հանրապետության ևս երեք քաղաքացիների՝ Մուստաֆա Ալփեր Դենիզի, Սերհաթ Գենչօղլուի և Ֆարքութ Յիգիթի նկատմամբ՝ «Պատժամիջոցներով Ամերիկայի հակառակորդների հակազդման մասին»(CAATSA) օրենքի շրջանակում:
Պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոյի հայտարարության համաձայն՝ սահմանափակումները «հստակ նախազգուշացում» են այն մասին, որ ԱՄՆ-ը «լրիվ չափով կկիրառի CAATSA-ն» և «չի հանդուրժի զգալի գործարքները Ռուսաստանի պաշտպանական և հետախուզական հատվածների հետ»: Թուրքիայի արտգործնախարարությունը հանդես Է եկել ամերիկյան պատժամիջոցների դատապարտմամբ և խոստացել ձեռնարկել պատասխան միջոցներ: Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում նաև ընդգծել են, որ Անկարան «ձեռնպահ չի մնա այն միջոցների ձեռնարկումից, որոնք անհրաժեշտ կհամարի իր ազգային անվտանգության ապահովման համար»: Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանն ընդգծել Է, որ Անկարայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու՝Վաշինգտոնի մտադրությունները ռուսական Ս-400-ների ձեռքբերման պատճառով հարգանքի բացակայության դրսևորում Է ՆԱՏՕ-ի գծով կարևոր գործընկերոջ նկատմաբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Турецкая оппозиция призвала активировать зенитные ракетные системы С-400
Основная оппозиционная Народно-республиканская партия (НРП) Турции призывает власти страны как можно скорее активировать зенитные ракетные системы (ЗРС) С-400, из-за приобретения которых накануне Вашингтон ввел санкции против Анкары.
«Приобретение С-400, которые стали причиной санкций США, является суверенным решением Турции, по этой причине мы не принимаем этот шаг, – написал во вторник на своей странице в Twitter депутат НРП Унал Чевикёз. – То, что нужно сейчас сделать, – это как можно скорее использовать эти системы, в которые было вложено $2,5 млрд».
Власти США 14 декабря объявили о введении рестрикций в отношении Управления оборонной промышленности Турции, его руководителя и еще трех граждан республики – Мустафы Альпера Дениза, Серхата Генчоглу и Фарука Йигита – в рамках закона «О противодействии противникам Америки посредством санкций" (CAATSA). Согласно заявлению госсекретаря Майкла Помпео, рестрикции являются «четким сигналом» о том, что США будут «в полной мере применять CAATSA» и «не потерпят значительных сделок с российскими оборонным и разведывательным секторами», сообщает ТАСС.
МИД Турции выступил с осуждением американских санкций и пообещал принять ответные меры. Во внешнеполитическом ведомстве также подчеркнули, что Анкара «не будет воздерживаться от принятия мер, которые сочтет необходимыми для обеспечения своей национальной безопасности».
Ранее президент Турции Тайип Эрдоган подчеркивал, что намерения Вашингтона ввести против Анкары санкции из-за приобретения ею российских С-400 являются проявлением неуважения к важному партнеру по НАТО.