ՄԽ համանախագահները հաստատում են իրենց նվիրվածությունը՝ տարածաշրջանում խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում խթանելու համար
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Ռուսաստանից Իգոր Պոպով, Ֆրանսիայից Ստեֆան Վիսկոնտի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից Էնդրյու Շոֆեր) տարածաշրջանային այցից հետո հանդես են եկել հայտարարությամբ։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության մեջ ասված է.
«Ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին և ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը մեկնել են Բաքու դեկտեմբերի 12-ին և 13-ին, Երևան՝ դեկտեմբերի 13-ին և 14-ին: Բաքվում նրանց ընդունել է Նախագահ Ալիևը։ Հանդիպել են արտգործնախարար Բայրամովի հետ: Երեւանում նրանց ընդունել է վարչապետ Փաշինյանը, հանդիպել են արտգործնախարար Այվազյանի հետ: Ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովի՝ ճանապարհորդելու անկարողության պատճառով, Ռուսաստանի Դաշնությունը Բաքվում ներկայացնում էր ՌԴ դեսպան Միխայիլ Բոչարնիկովը, իսկ Երևանում` Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսեյ Սինեգուբովը: Համանախագահները հանդիպել են նաև տարածաշրջանում գործող ԿԽՄԿ-ի և ՄԱԿ-ի գործակալությունների ներկայացուցիչների հետ: Գրասենյակի նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշչիկը նույնպես մասնակցում էր բոլոր հանդիպումներին:
Երկու մայրաքաղաքներում էլ կողմերը ներկայացրեցին իրավիճակի գնահատականը և հայտնեցին գալիք տարում համանախագահների հետ համագործակցության վերաբերյալ իրենց ակնկալիքները: Հաշվի առնելով նոր իրողությունները ՝ համանախագահները հաստատեցին իրենց շարունակական նվիրվածությունը ՝ կողմերի հետ կառուցողականորեն համագործակցելու տարածաշրջանում խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում խթանելու և առկա խնդիրները լուծելու համար:
Համանախագահները պարտավորվել են նաև կոնկրետ առաջարկներ ներկայացնել կողմերի հետագա քննարկումների համար հանդիպումների ընթացքում բարձրացված հարցերի վերաբերյալ»։

Сопредседатели МГ ОБСЕ подтверждают свою приверженность сотрудничеству в целях содействия миру
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Стефан Висконти, Франция и Эндрю Шефер, США) в завершение своего регионального визита выступили с заявлением. «Арменпресс» передает заявление сопредседателей.
«Французский сопредседатель Стефан Висконти и американский сопредседатель Эндрю Шефер с визитом были в Баку 12 - 13 декабря, в Ереване 13 - 14 декабря. В Баку они были приняты президентом Алиевым, встречались с министром иностранных дел Байрамовым. В Ереване их принял премьер-министр Пашинян, также состоялась встреча с министром иностранных дел Республики Армения Ара Айвазяном. Вследствие невозможности приезда российского сопредседателя Игоря Попова Российскую Федерацию в Баку представлял посол Российской Федерации в Азербайджане Михаил Бочарников, а в Ереване - временный поверенный в делах Российской Федерации в Армении Алексей Синегубов. Сопредседатели также встретились с представителями МККК и агентств ООН в регионе. На всех встречах присутствовал личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
В обеих столицах стороны представили оценку ситуации и выразили надежду на сотрудничество с с сопредседателями и в следующем году. Принимая во внимание новые реалии, сопредседатели подтвердили свою неизменную приверженность конструктивному сотрудничеству со сторонами в целях содействия миру, стабильности и процветанию в регионе.
Сопредседатели также обязались представить свои конкретные предложения для дальнейшего обсуждения вопросов, поднятых в ходе встреч».