Որևէ երկրում խաղաղապահ զորքերը միայնակ չեն կարող ապահովել սահմանների և բնակչության լիարժեք պաշտպանությունն ու անվտանգությունը՝ առանց տեղի զինված ուժերի․ Վազգեն Մանուկյան
Մենք բարձր ենք գնահատում ռուսական խաղաղապահ զորքերի առաքելության իրականացումն Արցախում, սակայն որևէ երկրում խաղաղապահ զորքերը միայնակ չեն կարող ապահովել սահմանների և բնակչության լիարժեք պաշտպանությունն ու անվտանգությունը՝ առանց տեղի զինված ուժերի։ Այդ մասին են վկայում երեկ Արցախում տեղի ունեցած զարգացումները, որոնք խիստ մտահոգիչ են։
Հայաստանում և Արցախում այսօր պետական համակարգերը կաթվածահար են և իրենց անգործությամբ ու բանակի պարտականությունները խոչընդոտելով՝ հնարավորություն չեն տալիս զինված ուժերին կատարել իրենց ուղիղ գործառույթները՝ պաշտպանել Հայաստանի, Արցախի սահմաններն ու խաղաղ բնակչությանը։
Հայաստանի օրվա քաղաքական իշխանության կասկածելի անտարբերությունը, իսկ առանձին դեպքերում՝ կանխամտածված վարքագիծը, թույլ չեն տալիս ՀՀ զինված ուժերին կատարել իրենց պարտքը Հայրենիքի հանդեպ։
Կոչ ենք անում Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների զինված ուժերի ղեկավարությանը, համագործակցելով ռուսական խաղաղապահ զորքերի հետ, ընդունել անհրաժեշտ որոշումներ՝ ապահովելու համար մեր երկրի և ժողովրդի անվտանգությունը, ինչպես նաև կանխելու Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի եռակողմ հայտարարության խախտումները։
Ակնկալում ենք նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահությունից՝ ակտիվ ջանքեր գործադրել և կատարել իրենց առաքելությունը։
Այս իշխանությունների հեռացումը քաղաքական ու պետական օրակարգի թիվ մեկ հարցն է։ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումը մեր անվտանգության ապահովման գլխավոր երաշխիքն է և մեր արժանապատվության վերականգնման միակ հնարավորությունը։

Миротворческие войска ни одной страны не могут в одиночку обеспечивать полноценную защиту и безопасность границ и населения без местных вооруженных сил – Вазген Манукян
Мы высоко ценим реализацию миссии российских миротворческих войск в Арцахе, однако миротворческие войска ни одной страны не могут в одиночку обеспечивать полноценную защиту и безопасность границ и населения без местных вооруженных сил. Об этом свидетельствуют произошедшие вчера развития в Арцахе, которые вызывают глубокую обеспокоенность.
Государственные системы в Армении и Арцахе сегодня парализованы, и своим бездействием и препятствованием обязанностям армии не предоставляют возможности вооруженным силам выполнить свои прямые функции – защищать границы Армении, Арцаха и мирных жителей.
Подозрительное равнодушие нынешней политической власти Армении, а в отдельных случаях преднамеренное поведение не позволяют вооруженным силам РА выполнить свой долг перед Родиной.
Призываем руководство вооруженных сил Армении и Арцаха принять необходимые решения в сотрудничестве с российскими миротворческими войсками для обеспечения безопасности нашей страны и народа, а также предотвращения нарушений режима прекращения огня вооруженными силами Азербайджана.
Ожидаем также от сопредседателей Минской группы ОБСЕ, что они предпримут активные усилия и выполнят свою миссию.
Уход этих властей является вопросом номер один политической и государственной повестки. Уход Никола Пашиняна – главная гарантия обеспечения нашей безопасности и единственная возможность восстановления нашего достоинства.