«Չեմ զարմանա, եթե իմանանք, որ ԼՂ-ում պարտվելը եղել է դիտավորյալ, և Փաշինյանն ու իր թիմը պարզապես վաճառել են այս տարածքը որոշակի գումարով». Սեմյոն Բաղդասարով
Ռուսաստանում Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն Սեմյոն Բաղդասարովը Свободная Пресса-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է դեկտեմբերի 10-ին Բաքվում սպասվող ռազմական շքերթը, որին մասնակցելու է նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, որը վերջին արցախյան պատերազմի ժամանակ օգնություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին:
Բացի այդ Բաղդասարովը մեկնաբանել է Արցախում և Հայաստանում ստեղծված ընդհանուր իրավիճակը:
«Ղարաբաղում կրած պարտության մեղքը հիմնականում ընկած է Հայաստանի ղեկավարության վրա: Չեմ զարմանա, եթե իմանանք, որ դա արվել է դիտավորյալ, և Փաշինյանն ու իր թիմը պարզապես վաճառել են այս տարածքը որոշակի գումարով: Նրանք չեն արել այն, ինչ պետք է անեին մարտերի ընթացքում: Ուստի, Ռուսաստանի համար անիմաստ էր միանշանակ աջակցություն ցուցաբերելը: Առանց այն էլ որոշակի ռազմատեխնիկական օգնություն տրամադրվում էր»,-ասել է Բաղդասարովը:
Նա ընդգծել է, որ հակամարտության գոտի ռուսական խաղաղապահ ուժերի ներդրումը ճիշտ քայլ է: Այլ բան է, որ առանց որոշակիորեն վիճարկելու Ադրբեջանի գործողությունները, որը ցանկանում էր վերականգնել իր տարածքային ամբողջականությունը, Մոսկվան պետք է խստորեն պահանջեր իր տարածքից դուրս բերել թուրքական ուժերը և թուրքամետ ահաբեկչական խմբավորումները:
«Շատ հաճախ մենք համաձայնում ենք մարտավարական վնաս կրել ՝ փոքր ռազմավարական շահի ակնկալիքով»,-նկատել է Բաղդասարովը:
Մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահի մասնակցությունը Բաքվում կայանալիք ռազմական շքերթին, քաղաքագետը նշել է.
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայման շուրջ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել, ստորագրվել է հայտարարություն, որով Ադրբեջանին են անցնում Արցախի յոթ շրջանները, Շուշին ու Հադրութը` բացառությամբ մի գյուղի, գյուղեր Ասկերանի ու Մարտունու շրջանից, ինչպես նաև Մարտակերտի շրջանի Թալիշ և Մատաղիս գյուղերը։

Не удивлюсь, если мы узнаем, что проигрыш Карабаха был преднамеренным: Пашинян и его команда просто продали эту территорию за определенную сумму – Багдасаров
Директор Центра изучения стран Ближнего Востока и Центральной Азии Семен Багдасаров в интервью «Свободной прессе» прокомментировал предстоящий в Азербайджане 10 декабря военный парад, на котором будет присутствовать также президент Турции Реджеп Эрдоган, оказывавший Баку военную помощь.
Багдасаров также прокомментировал ситуацию, сложившуюся в Армении и Арцахе после войны.
«Вина за поражение в Карабахе в значительной степени лежит на руководстве Армении. Не удивлюсь, если мы узнаем, что это было сделано преднамеренно – Пашинян и его команда просто продали эту территорию за определенную сумму. Они не делали то, что должны были делать во время боевых действий. Поэтому России демонстрировать однозначную поддержку было бессмысленно. Тем более определенная военно-техническая помощь все-таки оказывалась», – сказал Багдасарян.
По его словам, ввод российских миротворческих сил в зону конфликта – это правильная мера. Другое дело, не оспаривая особенно действия Азербайджана, который хотел восстановить свою территориальную целостность, Москва должна была жестко потребовать вывода с его территории турецких сил и протурецких террористических группировок.
«Это же наши границы. Мы слишком часто соглашаемся понести тактический ущерб в расчете на призрачный стратегический выигрыш», – заметил Багдасаров.