Բերման ենթարկվածներից 4-ի հանդեպ անհամաչափ ֆիզիկական ուժ է գործադրվել. ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ղեկավարությամբ այսօր Պաշտպանի աշխատակազմում գործել է 5 աշխատանքային խումբ՝ կապված հավաքների հետ։
3 խումբ այցեր է իրականացրել Ոստիկանության Երևանի քաղաքի բաժիններ, 1 խումբ՝ դիտարկումն իրականացրել է լրատվամիջոցներով ու սոցիալական ցանցերով, ևս 1 խումբ իրականացրել է իրավական վերլուծության աշխատանքներ։
Ոստիկանության բաժիններ այցերի ընթացքում տեղի են ունեցել առանձնազրույցներ վարչական ձերբակալման ենթարկված 33 անձի հետ, ուսումնասիրվել են նրանց ազատությունից զրկելու հիմքերն ու իրավունքների ապահովման վիճակը, ինչպես նաև այդ առնչությամբ իրավապահ մարմինների կազմած փաստաթղթերը։
Բաժիններում գտնվելու ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների վերաբերմունքի առնչությամբ որևէ բողոք կամ վատ վերաբերմունքի դեպք չի արձանագրվել:
Արձանագրվել են տեղեկություններ եւ հրապարակումներ անհամաչափ ֆիզիկական ուժ կիրառելու վերաբերյալ 4 դեպքով, որոնցից 2-ը լրատվամիջոցներում ու սոցիալական ցանցերում առկա հրապարակումների հիման վրա, իսկ մյուս 2-ը Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի՝ Ոստիկանության բաժիններ այցերի ընթացքում:
Բոլոր 4 դեպքերում անհամաչափ ֆիզիկական ուժի գործադրման մասին տվյալները վերաբերել են փողոցից Ոստիկանության բաժին բերման ենթարկելուն, այդ թվում՝ 2 դեպքով Ոստիկանության հատուկ տրանսպորտային միջոց նստեցնելիս կամ այդ տրանսպորտային միջոցում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ի գիտություն է ընդունել հրապարակված տեղեկություններն առ այն, որ մեկ դեպքի վերաբերյալ Ոստիկանությունում նախաձեռնվել է ծառայողական քննություն:
Նշված բոլոր հարցերը կլինեն Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուշադրության ներքո. մշտական կապ է պահպանվում փաստաբանների հետ:

В отношении 4 активистов сотрудники полиции применили несоразмерную физическую силу – омбудсмен
В отношении 4 активистов, вышедших на акцию протеста с требованием отставки премьер-министра Никола Пашиняна, сотрудники полиции применили несоразмерную физическую силу. К такому выводу пришли рабочие группы офиса защитника прав человека по итогам мониторинга текущего дня.
Как сообщил на своей странице в «Facebook» омбудсмен Армении Арман Татоян, за митингами в стране следили пять рабочих групп. Три группы совершили визиты в отделения полиции Еревана, одна группа анализировала ситуацию путем мониторинга СМИ и соцсетей, еще одна провела правовой анализ.
Сотрудники офиса народного защитника в ходе посещений отделений полиции провели беседы с 33 задержанными. Изучены также основания, на которых их задержали, соблюдение их прав, а также документы, подготовленные правоохранительными органами по этому поводу.
«Со стороны задержанных не было зарегистрировано жалоб или случаев плохого обращения со стороны сотрудников полиции», – написал Татоян.
Однако было зарегистрировано четыре случая несоразмерного применения физической силы в отношении активистов в момент их задержания, либо в транспортном средстве полиции. Двух из них правозащитники зарегистрировали по итогам мониторинга СМИ и соцсетей, а двух – по итогам визита сотрудников омбудсмена в полицейские участки.
Защитник прав человека также принял к сведению опубликованную информацию о возбуждении служебного расследования в полиции.
Все перечисленные вопросы будут в центре внимания омбудсмена. Он также находится на постоянной связи с юристами.
Ранее стало известно, что сотрудники полиции доставили в отделения 81 активиста. Сторонники оппозиции инициировали акции протеста в разных частях столицы Армении, требуя отставки премьера Никола Пашиняна. 5 декабря оппозиция выдвинула ультиматум премьер-министру Николу Пашиняну и его команде: они потребовали от них уйти в отставку до полудня 8 декабря, в противном случае пригрозили акциями гражданского неповиновения.