Կասկած չկա, որ ՀՀ երկրորդ նախագահի դեմ հարուցված քրեական գործը քաղաքական դրդապատճառներ ուներ. Ալումյան (տեսանյութ)
Կասկած չկա, որ Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քրեական գործը հարուցվել է քաղաքական դրդապատճառներով: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը` պատասխանելով հարցին` կարո՞ղ է արդյոք Քոչարյանի դեմ հարուցված քրեական գործը կապված լինել Արցախի հետ:
«Դա ակնհայտ էր ի սկզբանե: Որո՞նք էին քրեական գործի հարուցման քաղաքական դրդապատճառները, ո՞ւմ էր պետք այս քաղաքական հետապնդումը, ի՞նչ նպատակներ էին նրանք հետապնդում. սրանք այն հարցերն են, որոնց պետք է պատասխանեն ոչ թե փաստաբանները, այլ քաղաքական գործիչները` գնահատական տալով կատարվածին»,-ասաց փաստաբանը:
Ալումյանը հիշեցրեց երկրորդ նախագահի խոսքերը` «բանտում լինեմ, թե ազատության մեջ` ամեն ինչ անելու եմ, որպեսզի խանգարեմ Արցախի հանձնման փորձերին», եւ խորհուրդ տվեց հետագա պարզաբանումների համար դիմել Ռոբերտ Քոչարյանին, եթե այդպիսի հնարավորություն լինի:

Нет сомнения, что уголовное дело в отношении второго президента Армении имела политические мотивы – Алумян
Нет сомнения, что уголовное дело в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна имела политические мотивы. Об этом в беседе с журналистами заявил адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян, отвечая на вопрос, возможно, что уголовное дело в отношении Кочаряна связано с Арцахом.
«Это было очевидно изначально. Какими были политические причины возбуждения уголовного дела, кому было нужно это политическое преследование, какие цели они преследовали, это те вопросы, на которые должны отвечать не адвокаты, а политические деятели, дав оценку происходящему», – отметил адвокат.
Алумян напомнил слова второго президента «будь я в тюрьме или на свободе, сделаю все, чтобы препятствовать попыткам сдачи Арцаха» и посоветовал для дальнейших разъяснений обратиться к Роберту Кочаряну, если будет такая возможность.