Վազգեն Մանուկյանի առաքելությունը
ՀՀ 1–ին վարչապետ ու Պաշտպանության նախկին նախարար Վազգեն Մանուկյանն ընտրվել է վարչապետի միասնական թեկնածու հետնիկոլական Հայաստանի համար։
Քաղաքական ուժերն ու հանրության տարբեր շրջանակները պաշտոնապես դեռ չեն հայտարարել այդ մասին, բայց լուրն արդեն հայտնվել է ոչ միայն հայկական, այլ նաև արտասահմանյան ԶԼՄ–ներում։ Մասնավորապես՝ ռուսական բոլոր կենտրոնական հեռուստատեսությունները, ազդեցիկ տպագիր մամուլն ու կայքերն անդրադարձել են Վազգեն Մանուկյանին՝ նշելով, որ նա է դառնում Փաշինյանի գլխավոր ընդդիմախոսը։
Առաքելությունն ավարտված չէ
Վազգեն Մանուկյանը «Ղարաբաղ» կոմիտեի փաստացի առաջնորդն էր և Ղարաբաղյան շարժման գաղափարախոսներից մեկը։ Նա ՀՀ 1–ին վարչապետ դարձավ ծանր ժամանակահատվածում, երբ անցում էր կատարվում ԽՍՀՄ–ից անկախ Հայաստանին։
Ծանր էր այդ ժամանակահատվածը՝ նաև պայմանավորված Ղարաբաղյան պատերազմով։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ու ՀՀՇ–ի հետ ունեցած գաղափարական տարաձայնությունների պատճառով Մանուկյանը հրաժարական տվեց վարչապետի պաշտոնից, բայց շատ չանցած նրան առաջարկեցին Պաշտպանության նախարարի կարգավիճակը, քանզի մենք կորուստներ էինք կրում Արցախում, և իշխանությունը որոշեց ընդդիմությանը հանձնել բանակը՝ «Եթե մեզանից դժգոհ եք, ապա եկեք ինքներդ էլ պատերազմը վարեք» թեմայով։
Տեր–Պետրոսյանի հաշվարկը պարզ էր։ Եթե մենք պարտվեինք Արցախում, ապա պարտության պատասխանատվությունը կդրվեր ընդդիմության վրա կամ առնվազն այդ պատասխանատվությունը կկիսվեր։ Իսկ եթե ամեն ինչ հաջող ընթանար, ապա դա կվերագրվեր իշխանությանը, իսկ Մանուկյանից էլ արդեն կարելի էր ազատվել։ Իրականացավ 2–րդ տարբերակը։
Մանուկյանը՝ որպես Պաշտպանության նախարար, գրանցեց շատ լուրջ արդյունքներ։ Իր նախարար եղած ժամանակ է մեր բանակը նահանջողից վերածվել հակահարձակվողի ու ազատագրողի։ Մասնավորապես տեղի է ունեցել Քարվաճառի ազատագրման ռազմագործողությունը։ Այն Քարվաճառի, որը Նիկոլ Փաշինյանն առանց կրակոցի ու դավադրաբար հանձնեց։
Պաշտպանության նախարարի պաշտոնից ազատվելուց հետո Մանուկյանը շարունակեց քաղաքական գործունեությունը՝ դառնալով մեծ ընտրակեղծիքների զոհ 1996–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ։ Նա փաստացի հաղթել էր այդ ընտրություններում, բայց ժողովրդի քվեն գողացվեց։ Հիմնվեց ընտրակեղծիքների արատավոր համակարգը։
Դրանից հետո Մանուկյանը քաղաքականապես ակտիվ ու պասիվ շրջաններ է ունեցել։ Եթե չլիներ 2018–ի իշխանափոխությունը, ապա նրա քաղաքական կարիերան կարելի էր ավարտված համարել, սակայն դեպքերն այնպիսի ընթացք ստացան, որ Մանուկյանի դերակատարումը կրկին պահանջված դարձավ։ Նա նախ դուրս եկավ Հանրային խորհրդի նախագահի պաշտոնից, հիմնադրեց «Վերնատուն» հասարակական–քաղաքական ակումբը և մտավ ակտիվ պայքարի մեջ։
Մանուկյանն այն եզակի մարդկանցից էր, ով պատերազմի թեժ օրերին հրապարակավ դեմ գնաց նիկոլական կեղծ քարոզչությանը, ասաց ողջ ճմշարտությունը և պահանջեց Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը։ Եթե այն օրերին Մանուկյանի ասածները հանրային լայն արձագանք գտնեին, ապա մենք գոնե կխուսափեինք այսպիսի խայտառակ պարտությունից ու նվաստացուցիչ կապիտուլյացիայից։ Հիմա էլ դեռ վտանգները չեն չեզոքացվել։
Բանն այն է, որ Հայաստանն իր շահերի համար կռիվ տվող չունի, բանակցող չունի։ Հայաստանն անտերության է մատնվել։ Նիկոլը միայն իր աթոռի մասին է մտածում։ Այս պայմաններում նրա փոխարինումն ազգային անվտանգության հարց է դառնում։
Եվ այսպես, Մանուկյանի առաքելությունը, փաստորեն, ավարտված չէ, քանզի բոլոր այն ձեռքբերումները, որոնք մենք ունեցել ենք հետանկախական շրջանում նաև Մանուկյանի շնորհիվ, Նիկոլ Փաշինյանի ձեռքերով շատ արագ փոշիացվեցին։
Վարչապետ դառնալուն պես Մանուկյանի գլխավոր առաքելությունը պետք է լինի ներհայաստանյան թույնի ու ատելության մթնոլորտի վերացումը և հետպատերազմական իրավիճակի կայունացումը։
Ի դեպ, շատ խորհրդանշական է, որ Մանուկյանը հավակնում է վարչապետի պաշտոնին այն ժամանակ, երբ կրկին սև ամպեր են կուտակված Սյունիքի մարզի վրա։ 90–ականների սկզբում նրան հաջողվեց որպես Պաշտպանության նախարար ապահովել Կապանի անվտանգությունը։ Հիմա մենք մեր հարավային դարպասները կրկին պաշտպանելու խնդիր ունենք։ Մանուկյանը դեռ անելիք ունի։

Миссия Вазгена Манукяна
1-ый премьер-министр и экс-министр обороны Армении Вазген Манукян избран в качестве единого кандидата в премьеры постниколовской Армении.
Политические силы и различные общественные круги пока не заявили об этом публично, но данная новость уже оказалась не только в местных, но и в иностранных СМИ. В частности, все российские центральные телеканалы, авторитетные печатные издания и сайты обратились к Вазгену Манукяну, отметив, что он становится главным оппонентом Пашиняна.
Миссия не завершена
Вазген Манукян был фактическим руководителем комитета «Карабах» и одним из идеологов Карабахского движения. Он стал 1-ым премьером Армении в тяжелые времена, когда совершался переход от СССР к независимой Армении.
Тяжелым этот период был в том числе из-за развернувшейся Карабахской войны.
В результате идейных разногласий с Левоном Тер-Петросяном и АОД Манукян подал в отставку с поста премьера, но немногим спустя ему предложили должность министра обороны, так как мы несли потери в Карабахе, и власть решила вверить армию оппозиции на тему «Если недовольны нами, тогда идите и сами ведите войну».
Расчет Тер-Петросяна был прост. Если бы мы проиграли в Арцахе, то ответственность за поражение была бы возложена на оппозицию или она как минимум была бы разделена с оппозицией. Ну а если бы все пошло успешно, то это приписали бы власти, а от Манукяна впоследствии можно было бы избавиться. Случился второй сценарий.
В качестве министра обороны Манукян зафиксировал весьма успешные результаты. В годы его пребывания на посту министра обороны наша армия из отступающей стала контратакующей и освобождающей. В частности, была проведена военная операция по освобождению Карвачара. Того самого Карвачара, который Никол Пашинян предательски сдал без единого выстрела.
После освобождения от должности министра обороны Манукян продолжил свою политическую деятельность, став жертвой больших избирательных фальсификаций в ходе президентских выборов 1996-го. Он фактически выиграл эти выборы, но голос народа был украден. Была заложена порочная система по фальсификации выборов.
После этого Манукян имел политически активные и пассивные этапы. Не случись смены власти 2018-го, то его политическую карьеру можно было бы посчитать завершенной, но события получили такое развитие, что роль Манукяна снова оказалась востребованной. Сначала он покинул пост председателя Общественного совета, затем основал общественно-политический клуб «Вернатун» и вошел в активную борьбу.
Манукян один из тех редких людей, которые в напряженные дни войны публично выступили против лживой николовской пропаганды, рассказали всю правду и потребовали отставки Никола Пашиняна. Если бы слова Манукяна нашли в те дни широкий общественный резонанс, то мы как минимум избежали бы такого позорного поражения и этой унизительной капитуляции. Угрозы не нейтрализованы и сейчас.
Дело в том, что у Армении нет переговорщика и отстаивающего ее права человека. Армения осталась бесхозной. Никол озабочен лишь сохранением своего кресла. В этих условиях его смена становится вопросом национальной безопасности.
Итак, миссия Манукяна, фактически, не завершена, так как все те достижения, которые мы имели в постсоветский период в том числе благодаря Манукяну, очень быстро были промотаны усилиями Никола Пашиняна.
По становлении премьером главной миссией Манукяна должна стать ликвидация атмосферы ненависти и яда внутри Армении и стабилизация поствоенной обстановки.
Кстати, весьма символично, что Манукян претендует на пост премьера в тот момент, когда над Сюником вновь сгустились темные тучи. В начале 90-х ему удалось обеспечить безопасность Капана в качестве министра обороны. Сейчас мы снова стоим перед необходимостью защитить наши южные ворота. Манукяну еще есть над чем поработать.