Հայ–թուրքական սահմանի բացմանը պատրաստ լինելու համար ՀՅԴ–ն «տնտեսական փաստաթուղթ» է պատրաստում, որը կներկայացնի կառավարությանը
-Մինչև ամսի վերջն այդ փաստաթուղթը պատրաստ կլինի,- «Ուրբաթ» ակումբում լրագրողներին ասել է  ՀՅԴ հայ դատի և քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը։
ՀՅԴ-ի կողմից մշակվող այդ փաստաթուղթը, որը Կիրո Մանոյանն անվանում է ավելի շուտ տնտեսական, քան թե քաղաքական, այն գործողությունների ծրագիրն է, որոնք անհրաժեշտ են իրականացնել սահմանի բացումից թե՛ առաջ և թե՛ հետո։
-Կան համապատասխան քայլերի առաջարկներ, որոնք պետք է կառավարությունը ձեռնարկի, որ կարողանանք պաշտպանել մեր տնտեսությունը։ Մենք կնախընտրեինք, որ սա մենք արած չլինեինք, կառավարությունն ինքը արած լիներ։ Մեր տպավորությամբ այդպիսի բազմակողմանի ուսումնասիրություն չի եղել, և մենք մեր վրա ենք վերցրել,-ասել է Կ. Մանոյանը։

Чтобы быть готовыми к открытию армяно-турецкой границы, АРФД готовит «экономический документ», который будет представлен правительству.
-Этот документ  будет готов до конца месяца, - сказал в клубе «Урбат» во время встречи с журналистами глава ереванского офиса «Ай Дат» и по политическим вопросам АРФД Киро Маноян.
Разрабатываемый АРФД документ, который Киро Маноян считает скорее экономическим, чем политическим, является программой действий, которые необходимо осуществить как до, так и после открытия границы.
-Есть предложения по соответствующим  действиям, которые необходимо предпринять правительству, чтобы суметь защитить нашу экономику. Для нас было бы предпочтительнее, если бы это было сделано не нами,  а самим правительством. По нашим впечатлениям, таких разносторонних исследований еще не было, и мы взяли на себя эту задачу, - сказал К.Маноян.