Գյանջայի հօդս չցնդած օդանավակայանը
Razm.info-ն շարունակում է ներկայացնել, թե որոնք էին Ադրբեջանի ռազմավարական նշանակության այն ենթակառուցվածքները, որոնց վրա այդպես էլ չուղղվեցին «Իսկանդերի» հրթիռները։
2020թ․ հոկտեմբերի 4-ին Արցախի նախագահի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը հայտարարեց, թե «Գյանջայի ռազմական օդանավակայանը հօդս ցնդեց»։ Այդ և հաջորդած օրերին ցանցում հայտնված տեսանյութերից հնարավոր եղավ ենթադրել, որ հարվածները հասցվել են «Սկադի» հրթիռներով։ Ընդ որում՝ ակնհայտ դարձավ, որ օդանավակայանին նշանակալի վնաս չի հասցվել։
Razm.info-ն դեռ կանդրադառնա «Սկադի» հրթիռների կիրառման առաջացրած հարցերին, իսկ այժմ խոսենք Գյանջայի միջազգային օդանավակայանի մասին։
Օդանավակայանը գտնվում է քաղաքի հյուսիսարևմտյան մասում։ Ի սկզբանե, խորհրդային տարիներին, այն երկակի նշանակության էր։ Ադրբեջանում տևական ժամանակ այն օգտագործվում էր բացառապես քաղաքացիական նպատակներով, սակայն վերջին շրջանում այն սկսվեց նորից օգտագործվել և՛ քաղաքացիական, և՛ ռազմական նպատակներով։ Մասնավորապես թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների սկզբից հենց այստեղ տեղակայվեցին թուրքական F-16 կործանիչները։ Արցախից հրթիռային հարվածից հետո այդ կործանիչները տեղափոխվեցին այլ օդանավակայան։
Եթե «Սկադի» հրթիռները կպնեին իրենց թիրախին, ապա օդանավակայանը թեև հօդս չէր ցնդի, սակայն F-16-երի ոչնչացումն էապես կթեթևացներ մեր հակաօդային պաշտպանության խնդիրը։ Հիշեցնենք, որ այդ F-16-երը հենց ՀՕՊ ճնշելու համար մասնագիտացած թուրքական 151-րդ ու 152-րդ էսկադրիլիաներից էին։
Սակայն հարցն այն է, որ «Սկադի» հրթիռների գործարանային հավանականային շեղումը 450 մետր է։ Այս պայմաններում մի քանի հրթիռներով ակնկալել օդանավակայանի երաշխավորված խոցում՝ անհնար է։ Մինչդեռ «Իսկանդերի» դեպքում հավանականային շեղումը չի գերազանցում մի քանի տասնյակ, իսկ որոշ դեպքում՝ անգամ մի քանի մետրը։

Не взлетевший на воздух аэропорт Гянджи – «Razm.info»
Специализированный военный сайт «Razm.info» продолжает представлять инфраструктуру стратегического назначения Азербайджана, на которую с армянской стороны так и не были нацелены ракеты ОТРК «Искандер».
4 октября 2020 года пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян заявил, что «военный аэропорт Гянджи взлетел на воздух». По видео, появившимся в Сети в этот и в последующие дни, можно было предположить, что удары были нанесены ракетами «СКАД». Более того, стало очевидно, что аэропорту не было нанесено значительного ущерба.
«Razm.info» еще затронет вопросы, возникающие в связи с применением ракет «СКАД», но сейчас поговорим о международном аэропорте Гянджи.
Аэропорт расположен в северо-западной части города. Изначально, в советские годы, он имел двойное назначение. В Азербайджане длительное время он использовался исключительно в гражданских целях, но в последний период он снова стал использоваться как в гражданских, так и в военных целях. В частности, здесь с самого начала турецко-азербайджанских военных учений дислоцировались турецкие истребители F-16. После ракетного удара из Арцаха эти истребители были переброшены в другой аэропорт.
Если бы ракеты «СКАД» попали бы в цель, аэропорт не взлетел бы на воздух, но уничтожение F-16 значительно упростило бы задачу нашей ПВО. Напомним, что эти F-16 из состава 151-й и 152-й турецких эскадрилий ВВС Турции, специализировались как раз на подавлении ПВО.
Однако вопрос в том, что заводское возможное отклонение от цели ракет «СКАД» составляет 450 метров. В этих условиях нельзя ожидать гарантированного поражения аэропорта несколькими ракетами. Тогда как в случае с ОТРК «Искандер» вероятное отклонение не превышает нескольких десятков, а в некоторых случаях и нескольких метров.