Չե՞ք հասկանում, որ սա վերջն է, որ շուտով Հայաստան չի լինի. Վլադիմիր Գասպարյան
Խոսք կա՝ ամեն ժողովուրդ արժանի է իր իշխանությանը։ Ավելացնեմ՝ այս պարզ ճշմարտությունը չհասկացող ժողովուրդն ավելի վատն է, քան իր վատ իշխանությունը։
Մեր վերջին օրերին հետևողն ապշում է՝ լա’վ, մտածելու ունակությունը կորցրել եք, մարդի’կ, ինքնապահպանման բնա՞զդն էլ եք կորցրել։ Չե՞ք հասկանում, որ Արցախը տալով՝ չավարտվեց այս ողբերգությունը։ Գորիս-Կապան ճանապարհն արդեն փաստացի անանցանելի է, որովհետև մի զգալի մասն ադրբեջանցու տարածքով է անցնում։ Վաղը կկորցնենք Մեղրին, մյուս օրը՝ Վարդենիսը...
Հայաստանը կորցնում է պետականությունը։ Չկա մեկը, ով որպես պետության մարդ կխոսի մյուս պետությունների մարդկանց հետ։ Երկրի ներսում անիշխանություն ու անարխիա է, երկրից դուրս մեր հարցերը լուծում են առանց մեզ։ Իսկ այստեղ մեծամասնությունն անտարբեր է, զբաղված է «իմ ու քո» անելով, սև ու սպիտակ ջոկելով, հին ու նոր պարզաբանումներով։ Չե՞ք հասկանում, որ սա վերջն է, որ շուտով Հայաստան չի լինի։
Այդպես կորցրինք Արևմտյան Հայաստանը։ Այդպես կորցրինք Արևելյան Հայաստանի կեսն անցած դարի սկզբին։ Այդպես երեկ կորցրինք Արցախը։ Մարդի’կ, հիմա էլ այս մի բուռն ենք կորցնում, որովհետև գորշ ամբոխն անտարբերությունն իրեն աստված է կարգել, իսկ կուրությունը՝ ապրելու ձև։ Թե՞ երեսուն տարի այս պահն եք երազել, որ ազատվեք պետականությունից՝ որոշում կայացնելու, պատասխանատվություն վերցնելու, արժանապատիվ ապրելու հոգսից։
Եթե դա է ձեր ուզածը, հիշեք՝ չլինի Հայաստան պետությունը՝ ձեզնից ապրելու իրավունքն էլ կխլվի։ Որովհետև երկիրն իրենց կուշտ անտարբերությանը զոհած մարդիկ ոչ միայն իրենց կամքով ապրելու, այլև իրենց կամքով մեռնելու իրավունք չունե’ն։ Եվ ձեր այդ վիճակին, անհարգելի անտարբերնե’ր, մի քայլ է մնացել։

Владимир Гаспарян: «Вы не понимаете, что скоро Армении не будет?»
Армения теряет государственность. Об этом на своей странице в «Facebook» написал бывший начальник Полиции Армении Владимир Гаспарян.
«Есть такое выражение: каждый народ достоин своей власти. Добавлю, что народ, не понимающий эту простую истину, хуже, чем его плохая власть.
Наблюдение за последними событиями поражают: люди, вы потеряли способность думать, инстинкт самосохранения тоже потеряли? Не понимаете, что, отдав Арцах, эта трагедия не закончилась? Дорога Горис-Капан уже фактически непроходима, поскольку значительная часть проходит по территории Азербайджана. Завтра мы потеряем Мегри, а на следующий день - Варденис...
Армения теряет государственность. Нет кого-то, кто как достойный представитель государства будет говорить с лидерами других государств. В стране безвластие, за пределами страны наши вопросы решают без нашего участия. А тут большинство безразлично, занято выяснением «нашего и вашего», черных и белых, старых и новых. Вы не понимаете, что это конец Армении, что скоро Армении не будет?
Так потеряли Западную Армению. Так потеряли половину Восточной Армении в начале прошлого века. Так вчера мы потеряли Арцах», – отметил Гаспарян, призвав граждан прозреть.
«Помните, не будет государственности – у вас отнимут право на жизнь», – предостерег бывший начальник полиции.