Նիկոլ Փաշինյանի «շուստրի» պլանը
Արցախին ու Հայաստանին պարտության տարած, խայտառակ կապիտուլյացիայի հանգեցրած Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումը բոլոր առումներով հիմնավորված է: Ո՛չ քաղաքական, ո՛չ պատերազմական արդյունքի, ո՛չ բարոյաէթիկական տեսանկյուններից նրա վարչապետությունը հակաբնական է: Նրա մնալը նոր սպառնալիք է մեզ համար:
Ու չնայած այս ամենին Նիկոլը որոշել է մնալ: «Հաղթելու ենք» կարգախոսով հայ ժողովրդին խաբած ու դաժան պարտության տարած ամբոխավարն ուզում է շարունակել սկսած գործը (Աբաջյանի կեղծ պապիկով ժողովրդից էմոցիա գողացողից այլ բան չէր էլ սպասվում):
Նիկոլն իր մնալու համար «շուստրի» պլան է մտածել՝ ներգրավելով իր հետ հավասար պատասխանատվություն կրող ու ՀՀ նախագահ աշխատող Արմեն Սարգսյանին: Այս կապիտուլյատները գցել-բռնել են, որ կարելի է երկու տարբերակով մնալ: Սրանց «շուստրի» պլանն ունի երկու ենթապլան:
Առաջինի համաձայն փորձում են Նիկոլին պահել վարչապետի աթոռին՝ փոխելով կառավարության որոշ անդամների: Դրանով իսկ ուզում են աշխատեցնել «Նիկոլը լավն է, բայց կադրերն են վատը» հին ու մաշված «մուտիլովկան»: Այս ենթապլանի շրջանակներում է ռեստորանային գեներալ Վաղարշակ Հարությունյանը նշանակվում պաշտպանության նախարար, իսկ սոցապ նախարարությունը հանձնվում ժողովրդին վարկերով կեղեքող կառույցի լպրծուն ներկայացուցչին՝ Մեսրոպ Առաքելյանին: Կարող են այլ նշանակումներ էլ լինել: Սակայն Նիկոլին դա չի փրկելու, քանզի ինքն է պարտության ու կապիտուլյացիայի խորհրդանիշը: Նիկոլն է Ալիևից ստացած նվաստացումների ու ծաղրանքի օբյեկտը:
Այն, որ Նիկոլը խուրդվել է մինչև վերջ ու նրա պաշտոնավարումը շատ բարդ է, ավելի ճիշտ՝ անհնար, հասկանում են նաև իշխանության ներսում: Պարզ է, որ ինքն ուզում է մնալ, բայց իր շրջապատը վախենում է: Վախենում է ու Արմեն Սարգսյանի շուրթերով շրջանառության մեջ դնում մյուս ենթապլանը: Թե բա թող Նիկոլը գնա ու նոր ընտրություններ լինեն:
Այս ենթապլանը ենթադրում է Նիկոլի թիմից մեկին նշանակել խամաճիկային վարչապետի պաշտոնում, ընտրակեղծարար Մուկուչյանի ձեռքերով կեղծել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն ու վերարտադրվել:
Նիկոլ Փաշինյան-Արմեն Սարգսյան կապիտուլյանտ ու անհայրենիք դուետին ասենք, որ իրենց «շուստրի» պլանը չի աշխատելու, քանզի հանրային ու քաղաքական տրամադրություններն այդպիսին չեն: Նիկոլի կողմնակիցների քանակի առավելագույնն օրերս հավաքվել էր հրապարակում: Այդ 250-հոգանոց խաժամուղը մի կերպ էր հավաքվել, այն էլ՝ վարչական ռեսուրսով: Ասել է թե՝ Փաշինյանը զրո հենարան ունի: Հայաստանում դալալ աշխատող Արմեն Սարգսյանն էլ: Նրանց պլանը դատապարտված է, քանզի հայ ժողովրդին տարել են կապիտուլյացիայի:

«Шустрый» план Никола Пашиняна
Уход Никола Пашиняна, приведшего Арцах и Армению к поражению и позорной капитуляции, обоснован во всех отношениях. Его премьерство противоестественно как в плане политических и военных результатов, так и с морально-этической точки зрения. Его дальнейшее пребывание на своем посту является для нас новым вызовом.
Несмотря на всё это, Никол решил остаться. Обманувший армянский народ лозунгом «Мы победим» и приведший к жестокому поражению охлократ хочет продолжить начатое дело (ничего другого от человека, умыкавшего посредством псевдодедушки Абаджяна эмоции у народа, и не ожидалось).
Чтобы остаться, Никол придумал «шустрый» план с задействованием Армена Саркисяна, работающего президентом РА и несущего равную с ним ответственность. Эти капитулянты пораскинули мозгами и пришли к выводу, что остаться можно двумя вариантами. Их «шустрый» план имеет два подплана.
Согласно первому подплану, они пытаются удержать Никола в премьерском кресле, сменив некоторых членов правительства. Этим хотят задействовать старое и изрядно потрепанное «мутилово» в духе «Никол хорош, но плохи кадры». В рамках этого подплана ресторанный генерал Вагаршак Арутюнян назначается министром обороны, а министерство труда и социальных вопросов сдается скользкому представителю обирающей народ посредством кредитов структуры – Месропу Аракеляну. Возможны также другие назначения. Однако спасти Никола это не в состоянии, так как именно он является символом поражения и капитуляции. Именно Никол – объект унижений и насмешек со стороны Алиева.
То, что Никол окончательно разменялся и его правление представляется крайне затруднительным, а вернее – невозможным, понимают также внутри власти. Ясно, что он хочет остаться, но его окружение боится. Боится и устами Армена Саркисяна вводит в оборот другой подплан, мол, пусть Никол уйдет, и будут проведены новые выборы.
Этот подплан предполагает назначение кого-то из команды Никола на посту марионеточного премьера, фальсификацию руками Мукучяна внеочередных парламентских выборов и воспроизводство своей власти.
Капитуляционному и лишенному родины тандему Никол Пашинян-Армен Саркисян скажем, что их «шустрый» план не сработает, так как общественные и политические настроения обстоят иначе. Максимум от общего количества сторонников Никола на днях собрался на площади Республики. Этот сброд из 250 человек был собран с большим трудом, к тому же посредством административного ресурса. То есть у Пашиняна нет никакой опоры. Как и у работающего в Армении маклаком Армена Саркисяна. Их план обречен, так как они привели армянский народ к капитуляции.