Վլադիմիր Պուտինը Ալիևի հետ զրույցում ընդգծել է Ղարաբաղում հայկական եկեղեցիների պահպանման կարևորության մասին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցներ է անցկացրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Քննարկվել են նոյեմբերի 9-ին եռակողմ հայտարարության մեջ ամրագրված համաձայնությունների կատարման գործնական ասպեկտները:
Կրեմլի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ գոհունակությամբ նշվել է, որ հրադադարի ռեժիմը պահպանվում է, իսկ շփման գծում իրավիճակը բավականին հանգիստ է:
Իլհամ Ալիևի հետ զրույցում Վլադիմիր Պուտինը նրա ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստի վրա, այն տարածաշրջաններում, որոնք եռակողմ հայտարարության համաձայն վերադարձվելու են Ադրբեջանին, գտնվում են քրիստոնեական եկեղեցիներ: Այդ առումով նա շեշտել է այդ սրբավայրերի պահպանման և բնականոն եկեղեցական կյանքի ապահովման կարևորությունը:

Владимир Путин заявил Алиеву о важности обеспечения сохранности армянских церквей в Карабахе
В ходе очередных телефонных контактов президента России Владимира Путина с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном обсуждены практические аспекты реализации договорённостей, зафиксированных в трёхстороннем заявлении по Нагорному Карабаху от 9 ноября.
Как сообщает пресс-служба Кремля, выражено удовлетворение тем, что режим прекращения огня соблюдается, а обстановка на линии соприкосновения достаточно спокойная.
В разговоре с Ильхамом Алиевым Владимир Путин, в частности, обратил внимание, что в районах, которые в соответствии с трёхсторонним заявлением возвращаются Азербайджану, расположены христианские храмы и монастыри. В этой связи он подчеркнул важность обеспечения сохранности и нормальной церковной жизнедеятельности этих святынь.
Президент Азербайджана проявил на этот счет понимание и сказал, что именно в таком ключе будет действовать азербайджанская сторона.